Přejít k hlavnímu obsahu
Tradice

Proměny venkova: Ves, kam jezdili páni umělci

Schoulená pod Brdskou vrchovinou leží deset století vesnička Svinaře. Mnohý turista ji projede autem či na kole a všimne si jen školy, kaple, hospody. Kdo se dívá víc, uvidí i zámek. Ale malebná obec skrývá řadu dalších tajemství...

Jana Kantorová | 7. 12. 2023

Text: MICHAELA ŠMERGLOVÁ  

„Třeba máme léčivý pramen. Pověst tvrdí, že vyléčil zámeckou paní. Doklad ovšem nemám, ale stojí u něj kaplička,“ směje se Jana Kozáková, bývalá svinařská učitelka, později kronikářka, a ukazuje na okraj obce. Zastupitel Petr Procházka dodává: „Kyselá voda tam vytékala, než došlo na meliorace, ale spíš to bývala čisticí šaratice.“ Nicméně dobové listiny tvrdí, že se ona léčivka odsud dovážela až do Karlových Varů! Když je řeč o vodě, Svinařemi protékají dva potoky a nedá se přehlédnout ani pověstný rybník Žába. „Trochu rybník, trochu požární nádrž, trochu neoficiální koupaliště,“ naznačuje radní a přidává doušku, že se tu v létě dlouho konávala akce Čochtan. „Odvážní dobrodruzi přejížděli vodu po úzké lávce na trakači nebo na kole,“ ujasňuje s tím, že v zimě se na Žábě, mající hezké okolí, bruslí a je snaha tu v budoucnu vytvořit další rybníky

Tip redakce:  

Ves Svinaře věnovala královna Kunhuta roku 1271 klášteru Křižovníků s červenou hvězdou. Pak následovala řada dalších majitelů... 

Galerie: Proměněná obec Svinaře...
Mohlo by se vám líbit

Proměny venkova: V podhradí, tam pod Sionem

Chlístovice byly obcí sedláků, vesměs vlastenců, a ti i jejich statky dostali po únoru 1948 ránu. Fungoval tu dříve mlýn, kovárna, tři obchody, tři hospody, z nich občas točí pivo už jediná. Původní poslání a tvář má jen gotický kostel sv. Ondřeje, pamětník husitských časů. Ty do dějin vsi zasáhly hodně. Možná tudy cválal i sám Jan Roháč...
marianne.cz

ZÁMEK S POHNUTÝM OSUDEM 

Základ svinařského barokního zámku se statkem, pivovarem, lihovarem, cihelnou, flusárnou a parkem budoval z původní tvrze Antonin Maschek z Maasburgu. Začal roku 1766. Další majitelé, jichž byla řada, ledasco dodali. Zajímavý byl roku 1900 Max von Kahler, ředitel banky Union, ředitel Pražské burzy a podnikatel v cukrovarnictví. Za jeho synem Eugenem, malířem expresionistou, sem jezdívali spisovatelé Max Brod, Franz Werfel, malíři Willi Nowak, Georges Kars... a mnoho jiných výrazných českých a německých umělců nejen židovského původu. „Kahlerovým patřil zámek s pozemky do roku 1940. Jelikož byli Židé, museli odejít, a tady se usídlilo gestapo,“ popisuje kronikářka. Tím začala zkáza zámku... „Po válce byl v národní správě, v padesátých letech v něm cementárny Beroun vybudovaly byty,“ ujasňuje Kozáková. Zámek měl štěstí, v roce 2003 ho koupil zdejší sedlácký rod, který sem přišel už za třicetileté války. Teď „válčí“ na památce – rekonstruuje ji a zpřístupňuje veřejnosti nejen na svatby, akce a kávu v cukrárně. 

Mohlo by se vám líbit

Proměny venkova: Ves, kde (za)vládl mlynář

Mlýn č. p. 33 je největší stavení ve vsi Koštice nad Ohří. Svého času býval i domem nejváženějším, neboť zdejší pan otec, velký novátor, dával práci řadě lidí.
marianne.cz

TŘI HOSPODY A OBCHOD 

Cukrárna ve Svinařích nebývala, ale tři hospody a pár obchodů. „Z hospod zbyla jedna na návsi, a ta je přestavěná,“ doznává zastupitel. Bývalý obchod naproti, u paní Skučkové, i ten směrem z kopce okolo statků k zámku, zvaný u Boučků, ani ten u Karochů dávno nefungují. Pozor, a to u Karochů býval i kuželník a řeznictví! O kousek níž stanula kampelička a časem i poštovna... „Svinaře byly ves sedláků i domkařů, uživila se tu řada řemeslníků a obchodníků,“ připomíná radní, v civilu umělecký truhlář, jehož dílem je zajímavá zvonička v přilehlých Halounech. „Děda a praděda zvonili umíráček, tak jsem se rozhodl ten zvon z naší zahrady vzít a udělat veřejnou zvoničku pro všechny, ale bez provazu. Ten jsem schoval,“ vtipkuje Procházka. Dík sběratelskému umu svinařského starosty Vladimíra Roztočila se zase uchovala spousta historických snímků obce. Vůbec tu dobře funguje samospráva a další spolky, hasiči kupříkladu od roku 1895. Žel nejzhoubnější požár v obci vypuknul dříve, 2. prosince 1867. Kronika tvrdí: „...za velkého větru požár zachvátil statky Neradovic, odkud vyšel, Boučkovic, Barchánkovic, živnost Hrubých a usedlost Roubalů...“ 

Mohlo by se vám líbit

Proměny venkova: České údolí německý Thal

Pohorské městečko sedláků, tkalců, přadláků, mačkačů, brusičů a malířů skla, lesních dělníků mělo zprvu německý název i obyvatelstvo. Proč? Stačí pohled do mapy – Lučany nad Nisou leží 40 kilometrů od saské Žitavy.
marianne.cz

ŠKOLA HROU, ALE DOČASNĚ... 

Svinařům v jejich středu dominuje budova školy postavená 1882 až 1885. Na hlavní křižovatce září, paradoxně od roku 1979 nefunguje. „Bývala tu první až třetí třída, pak ubylo školáků, a teď v objektu sídlí školka. Dětí do mateřinky máme pětašedesát a zájem roste,“ připomíná bývalá kantorka. Mimochodem, v čase vzniku vzdělávacího stánku žilo ve Svinařích na 400 obyvatel, dnes dvaapůlkrát víc. Z boku školy nyní působí malý krámek s potravinami. Škola vůbec během své existence skýtala přístřeší dalším „nájemníkům“. Sídlil tu zdejší úřad, než našel současný pevný bod, též tu chvíli pobyla i knihovna. 

Mohlo by se vám líbit

Proměny venkova: Místo, kde žil Svatopluk Čech i operní diva

Ve středočeském městysu u Berouna žil jistý čas budoucí spisovatel Svatopluk Čech, později operní diva Jarmila Novotná. Liteň jim byla domovem! S prosperující obcí, mající pivovar i lihovar, spojili jméno ještě další velikáni.
marianne.cz

HRDINOVÉ OPĚT STOJÍCÍ 

Jako správná obec agrárnická a odbojářská mají Svinaře i pomník, který tu předkové na zeleném plácku v jedné zatáčce postavili Antonínu Švehlovi. „Jeho odhalení byla dle fotografií sláva. A když byl Švehla v nemilosti, někdo pomník povalil,“ říká Jana Kozáková a ukazuje fotku s obeliskem a nápisem Našemu vůdci Antonínu Švehlovi. Obnovený pomník je subtilnější a méně nápadný, ale stojí! Nápadnější je v centru socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1830. Proč má obec ležící 10 km od Karlštejna tohle jméno? Buď se tu kdysi lidé živili pasením sviní, nebo šlo o vinaře, a byla to tedy ves „s vinaři“. Každopádně, je radost tu vše alespoň okukovat. 

Zajímavosti:  

  • Půvabný obchod u Boučků, kam byla radost zamířit... Podnikalo se tu i bydlelo. 
  • Dům u silnice vedoucí k zámku a směrem na Zadní Třebaň je dnes opuštěný a spíše chátrá. 
  • Našim dítkám... Škola a kaple sv. Václava se zvoničkou byly na návsi mezi prvními. Tudy vede cesta do Řevnic či Hostomic. 
  • Prašnou cestu vystřídala asfaltka. À propos, v kapli, kde se občas koncertuje na Vánoce, jsou instalována okna z liteňské synagogy. Zvon je původní, odbíjí čtvrt, půl, celou od šesti do šesti. 
  • Rybník Žába býval v minulosti centrem nejen dětské zábavy, ale i setkávání dospělých. Konečně, místní ho dál udržují.  
  • Žádný rybářský revír. Odpočinková zóna ve Svinařích, 25 km od Prahy. V obci patřící do sdružení Mikroregion Horymír, která láká k turistice, na tenis i zámek. 
  • Bohaté vjezdové brány byly u většiny zásadních statků. Představovaly vizitku majitele. V zemědělských Svinařích jich byla řada... 
  • ... a statek u Salavců ji má dodnes! Vpravo stávala kovárna. Domek zůstal, ale už bez kováře. 
  • U Skučků se místní scházeli pro ledasco, šlo o obchod smíšeným zbožím. A taky se tady klábosilo... 
  • Stojí tu teď obytný dům. Zájem žít ve Svinařích a přidružených místech, Lhotce i Halounech, stoupá. Je tu krásně! 
  • K zámku patřil i okrasný park s velkým jezírkem, které už neexistuje. 
  • Původní kouzlo se snaží všemu vrátit zdejší rod Nosků, který zdevastovaný majetek koupil. Více na Svinare.com 
Mohlo by se vám líbit

Proměny venkova: Šumavácí z Rudy mizí

Zapustit kořeny v Železné Rudě se povedlo málo lidem, kteří se tu nenarodili. Stejně složitě se dařilo zůstat těm, kdo odsud vzešli, ale válka či režim je z domova vyhnal.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Tradice
Chléb, který chutná jako z dávných časů: Manželský pár z Kaplic vrací do pečení poctivost

Chléb, který chutná jako z dávných časů: Manželský pár z Kaplic vrací do pečení poctivost

Tradice
Nastal čas vytáhnout zimní kabát, praví pranostika na svatého Teodora

Nastal čas vytáhnout zimní kabát, praví pranostika na svatého Teodora

Tradice
Svátek svatého Martina je evropským díkůvzdáním: V některých zemích se koleduje, v Holandsku volí speciální Miss

Svátek svatého Martina je evropským díkůvzdáním: V některých zemích se koleduje, v Holandsku volí speciální Miss

Tradice
Svatý Šimon a Juda: Pranostiky, které ohlašují první mrazíky na Den české státnosti

Svatý Šimon a Juda: Pranostiky, které ohlašují první mrazíky na Den české státnosti

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit