Přejít k hlavnímu obsahu
Tradice

Proč slavíme Dušičky v listopadu a čemu věřili naši předkové

Druhý listopadový den už stovky let patří Památce zesnulých neboli Dušičkám. Světlu svíček a zjitřeným vzpomínkám. V kostelech a hřbitovních kaplích se slouží mše svaté. Tisíce lidí putují položit květiny a zapálit plamínek i na mnoho kilometrů vzdálené hroby. Kde tato tradice vzala a proč právě v tomto čase?

Jana Soukupová | 20. 10. 2024

Každoroční cesta za zemřelými se koná již od pohanských dob. Dušičky totiž připadají na období, kdy Keltové oslavovali (v noci z 31. na 1. listopadu) konec roku, svátek Samhain. Tento čas mezi podzimní rovnodenností a zimním slunovratem byl pro Kelty dobou, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Může dojít k jejich setkání a živí světlem ukazují cestu mrtvým. Křesťanské kořeny Dušiček položil opat Odilo z benediktinského kláštera ve francouzském Cluny už v roce 998, kdy zavedl na den 2. listopadu oslavu památky všech zemřelých věřících. Ale až mezi 11. - 13. stoletím se svátek rozšířil do osmnácti dalších evropských zemí. Stalo se zvykem během tohoto dne či období navštívit hřbitov, rozsvítit na hrobech svíčky (symbol vzkříšení) a položit živé květiny (symbol víry ve věčný život). V minulosti se hroby zdobily mnohem prostěji. Tradice dušičkových věnců z květin a jehličí se postupně ujala až po první světové válce.

Mohlo by se vám líbit

Tradice, která ožívá: Král krojů z Moravy

„Jaké révě se daří na jižním Hanáckém Slovácku moc nevím, na víno nejsu. Bezpečně ale říkám, chlapi tu u kroja majú světlé gatě,“ míní Jaroslav Buzrla, sběratel a majitel desítek krojů, dokonce i těch z porcelánu!
marianne.cz

Noc odpočinku duší zesnulých a bohatší almužny

Lidé dříve věřili, že duše zesnulých vycházejí v noci z 1. na 2. listopadu z očistce a navracejí se ke svým pozůstalým, aby si odpočaly od svých útrap. Proto byl předvečer Dušiček ve znamení tichých domácích vzpomínek a modliteb. Na stole se zemřelým nechávaly zbytky večeře nebo dával chléb na okno. Aby se duše nevyplašily, v tento den se z domu nevymetalo smetí. Z obydlí se na daný čas odstraňovaly ostré předměty, aby se duše neporanily, v oknech hořely lampy naplněné sádlem nebo máslem, aby si dušičky mohly namazat svá bolavá místa. Pro ochlazení duší lidé popíjeli studené mléko nebo se jím kropili. Za „posly duší zesnulých“ považovali naši předkové kromě dětí také žebráky. Proto bývala zvykem bohatší almužna všem chudým. Ta leckde obsahovala i pečivo, které se peklo speciálně v těchto dnech – například „kosti“ nebo „dušičky“. Od domu k domu také chodily skupinky zpěváků a prosily o pečivo, podobně jako vánoční koledníci. Tradice dušičkového pečení byla obvyklá ještě v minulém století.

Mohlo by se vám líbit

Kulturní poklady dušiček: Tradice, které udržují památku živou

Dušičky, také známé jako Svátek zesnulých, jsou významným náboženským a kulturním svátkem, který se slaví po celém světě, s nejvýraznějšími tradicemi v katolických zemích. Tento den, který obvykle připadá na 2. listopad, je určen k vzpomínání na zesnulé, modlitbám za jejich duše a k uctění jejich památky.
marianne.cz

Svátek ve znamení pokory věřících i nevěřících

Jak kdysi prohlásil kardinál Miloslav Vlk, Dušičky jsou po Vánocích druhým největším náboženským svátkem v České republice, který slaví věřící i nevěřící. „Češi jsou možná jedním z nejsekulárnějších národů v Evropě, ale oslavují Dušičky s něčím blízkým náboženskému zápalu. Mrtvým se přicházejí poklonit celé rodiny, vodí s sebou za ruku malé děti a vyprávějí jim, o co jde. Druhého listopadu jsou hřbitovy zaplaveny květinami a plápolajícími svíčkami a těžko byste hledali duši, která byla zapomenuta. V dnešním materialistickém světě je to duchovní svátek, který má hluboké kořeny,“ napsal v roce 2022 pražský novinář a odborník na folklór Raymond Johnston.

Mohlo by se vám líbit

Halloweenská výzdoba: Jak doma jednoduše vytvořit dokonalou strašidelnou atmosféru

Halloween je ideální příležitost, jak popustit uzdu fantazii a pustit domů tajemnou atmosféru. Ať už plánujete velkolepou party nebo si chcete užít pohodový večer s rodinou, inspirace na originální halloweenskou výzdobu se vám bude hodit.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Tradice
Kvíz: Historické náčiní jako pomocníci v každodenním životě. Uhodnete, k čemu sloužilo?

Kvíz: Historické náčiní jako pomocníci v každodenním životě. Uhodnete, k čemu sloužilo?

Tradice
Pranostiky na svatého Lukáše: Co nás čeká v nadcházejícím roce?

Pranostiky na svatého Lukáše: Co nás čeká v nadcházejícím roce?

Tradice
Co prozrazují havelské pranostiky: Bude pořádná zima, nebo Vánoce na blátě?

Co prozrazují havelské pranostiky: Bude pořádná zima, nebo Vánoce na blátě?

Tradice
Symbol konce babího léta: Když husy mávají svými křídly na rozloučenou

Symbol konce babího léta: Když husy mávají svými křídly na rozloučenou

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + SADA GREEN IDEA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + SADA GREEN IDEA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit