Přejít k hlavnímu obsahu
Tradice

Před vinobraním se musí „zarazit hora“. Kde můžete tuto lidovou slavnost zažít?

Slyšeli jste o tom, že zhruba měsíc před oblíbeným vinobraním se musí „uzamknout“ vinice? Jedině tak bude úroda uhlídána. Tento prastarý zvyk s kořeny až ve středověku v posledních letech ale všechny milovníky vína spíše baví. Představuje totiž další příležitost, jak se u moravského vína sejít s rodinou a přáteli. Jak probíhá a do jakých vinařských obcí za ním můžete vyrazit?

Jana Kantorová | 17. 08. 2023

Zarážení hory, nářečně zarážaní hory, symbolizuje uzavírání vinice před všemi, kteří tam nemají co dělat. Horou se obecně označuje vinice, a když v ní dříve dozrávaly hrozny, zarážela se do ní tyč vysoká několik metrů, což signalizovalo, že je do vinohradů vstup zakázán. Takže název tradice „zarážení hory“ dává smysl. Má kořeny v křesťanství (účastníci obřadu se modlili k patronům vinice za úrodu) i v pohanských zvycích.

Galerie: Moravská tradice, kterou si užije celá rodina
Mohlo by se vám líbit

Archivní víno je lepší než mladé, Pálava jedině sladká aneb Mýty a polopravdy o víně

Víno už dávno není jenom nápojem ke slavnostním příležitostem, ale deci či dvě směle doplňují náš oběd nebo večeři. Případně si ze sklenky bílého, růžového, červeného děláme příjemný večerní rituál. Naše národní sommelierka Klára Kollárová vám objasní nejčastější mýty, které kolují o tomto jedinečném nápoji.
marianne.cz

Tradice plná zábavy

Možná se vám během čtení o zarážení hory vybaví říkanka: „Zavírám, zavírám les, aby sem nikdo nevlez. Ani kočka, ani pes.“ Ani do vinohradů nesmí vstoupit žádná zvířátka, především „hroznůchtiví“ špačci, ani lidští zloději. Zkrátka nikdo, kdo by si chtěl pochutnat na letošní úrodě, kdy už k pořádnému „prozrání“ chybí jenom pár týdnů. Nicméně výjimka by se přece jen našla – těhotné ženy a nemocní, kterým bylo dovoleno utrhnout si v parném dni tři hrozny. A pak samozřejmě samotný vinař a tzv. hotaři, hlídači vinohradu. Co hrozilo, pokud byste zákaz porušili? Tresty byly velmi přísné – výjimkou nebylo useknutí nohy či ruky nebo dokonce ztráta života.

V posledních letech tento zvyk zažívá renesanci. Řada vinařů z jižní Moravy ho oprašuje a pojímá po svém. Všechny varianty ale mají jedno společného – akce je plná zábavy, lidových tradic, humorných scének, lákavých pochutin a především kvalitního moravského vína.

Mohlo by se vám líbit

Prodloužený víkend na Moravě: víno, zpěv, nádherná architektura i dobrodružství ve srubu

Měli jste již tu čest a navštívili jste někdy Moravu? Tato krásná součást České republiky nabízí vše, po čem lidské srdce touží – víno, spoustu slunných dní, nádhernou přírodu, nekonečné vinice i krásnou architekturu. Která místa musíte během své návštěvy Moravy navštívit a jak můžete svou dovolenou strávit?
marianne.cz

Kde můžete tuto tradici zažít?

Zarážení hory Bořetice – 19. srpna

Symbolické uzavření vinice proběhne v sobotu 19. srpna na Vinckově náměstí v Bořeticích. Účastníci se mohou těšit na scénkou zvanou „Jak se kdysi hora zarážela“, kterou sehrají místní ochotníci. Užijte si tuto krásnou tradici s místními vinaři i přáteli. 

Letní noc ve vinici ve Vrbovci – 25. srpna

Teplá letní noc, dobré víno i jídlo, posezení pod hvězdami, muzika. Tak letos plánují vinaři mající vinohrady ve Vrbovci slavnost ukončující práce ve vinicích a zahajující období dozrávání hroznů, zarážení hory. Mimo samotného obřadu uzavření vinic bude připravena ochutnávka vín, grilování, cimbálová muzika. A to všechno přímo ve vinicích. 

Zarážení hory v Kobylí – 26. srpna

Obec Kobylí zve na slavnost vinařů, vinohradníků a přátel dobrých vín s názvem Zarážení hory, které je jednou z největších akcí v Modrých Horách. Těšit se můžete na slib hotařů či vystoupení folklórních souborů spojené s pestrým programem v Suchořádské zmole. 

Letní festival vína Němčičky – zarážení hory - 1. září

Zarážení hory budou slavit také v obci Němčičky. Součástí je bohatý folklorní program. Začíná se v pátek 1. září v 18:00 na nádvoří kulturního domu, v 19:00 hod. následuje modrohorské zpívání s účastí všech pěti mužských sborů mikroregionu Modré Hory z obcí Bořetice, Vrbice, Kobylí, Němčičky a města Velké Pavlovice. Od 20:00 si budete moci vychutnat besedu u cimbálu. 

Tip redakce: 

Zajímají vás podrobnosti a další akce? Pak se můžete více dozvědět na webu Vína z Moravy, vína z Čech.

Mohlo by se vám líbit

Co dělají vinaři v zimě? Stříhají vinohrad, čistí révu a ochutnávají víno

Réva roku 2022 v podobě vína zraje v sudech a čeká na svůj čas. Nalahvována či vypita jsou jen vína svatomartinská. Práce vinařů tím ale v zimě nekončí! Teď je čeká přelíznutí sudu.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Tradice
Chléb, který chutná jako z dávných časů: Manželský pár z Kaplic vrací do pečení poctivost

Chléb, který chutná jako z dávných časů: Manželský pár z Kaplic vrací do pečení poctivost

Tradice
Nastal čas vytáhnout zimní kabát, praví pranostika na svatého Teodora

Nastal čas vytáhnout zimní kabát, praví pranostika na svatého Teodora

Tradice
Svátek svatého Martina je evropským díkůvzdáním: V některých zemích se koleduje, v Holandsku volí speciální Miss

Svátek svatého Martina je evropským díkůvzdáním: V některých zemích se koleduje, v Holandsku volí speciální Miss

Tradice
Svatý Šimon a Juda: Pranostiky, které ohlašují první mrazíky na Den české státnosti

Svatý Šimon a Juda: Pranostiky, které ohlašují první mrazíky na Den české státnosti

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit