Nechte se okouzlit magickou svatojánskou nocí, oslavou živlů i léčivých bylin
Noc z 23. na 24. června je nejkratší v roce. A taky nejtajuplnější a opředená mnoha legendami. Jejím symbolem je devatero kvítí. Dávalo se pod polštář nebo se z něj vily věnce. Obojí mělo kouzlit v oblasti citů.
Na severu Evropy se oslavy tohoto astronomicky významného období okolo letního slunovratu točí kolem ohně, na jejím jihu je zase větší pozornost věnovaná květinám. Česko je kdesi uprostřed, takže čerpá z obojího. V minulosti začínaly svatojánské oslavy už 15. června a končily 24. červnem na svátek sv. Jana Křtitele. Tento čas je také velmi příhodný pro sběr bylin. Tak jako pozdní jaro přeje sběru různých natí, konec června je příhodným obdobím pro květy. V těch se později už začínají tvořit semena a tak přestávají být z bylinkářského hlediska zajímavé. Magickým číslem slunovratu je devítka, takže svatojánským symbolem je devatero kvítí.
Noc plná kouzel a čarování
Podle tradice se svatojánské kvítí má sbírat po setmění a mlčky. Některé rostliny jsou skoro povinné, ale vše jednoznačně závisí na lokální luční nabídce. Magické schopnosti takto nasbíraných rostlin jsou velmi široké. Lidé dřív dokonce věřili, že s jejich pomocí si lze vyprosit ochranu, lásku, věrnost, štěstí nebo dokonce uzdravení. U jiných osob pak probouzet vášeń nebo dokonce chtíč. Původní magie svatojánské noci však byla mnohem košatější a kouzla byla směřována i do dalších oblastí života. – zdraví, peněz či mezilidských vztahů. Takže jakkoli racionální dnes jsme, proč se magii této kouzelné noci aspoň letos nepoddat?
Dívky věřily, že když věnec ze svatojánského kvítí vloží pod polštář, bude se jim zdát o jejich budoucím milém.
Jestli o svatojánské noci nasbíráte právě ty správné svatojánské bylinky není tak důležité. Třeba vás zaujmou jiné. Ani otrhávání okvětních lístků kopretiny vám odpověď na otázku, zda vás má rád či nikoli nedá. O svatojánské noci je ale vše magické!
Zdroj: Venkov a styl