Přejít k hlavnímu obsahu
Tradice

Navštivte s námi tradiční hody ve Vracově plné půvabných zdejších krojů

Třetí říjnový víkend jinak poklidné městečko uprostřed jihomoravských vinic ožije. Konají se tu totiž největší hody na Slovácku. Účastní se jich stovky krojovaných nadšenců.

Eva Všetíčková | 13. 10. 2022

Říká se jim císařské, protože termín jejich konání ustanovil císař Josef II. v roce 1786 ze zcela prozaických důvodů – chtěl zamezit konání hodů v podzimních měsících každý týden v jiné obci, a proto stanovil pevné datum všem. Zamýšlený účinek se však nedostavil a namísto toho se ve spoustě obcí konaly hody dvoje – ty původní i nové, císařské.

Galerie: Krojované hody ve Vracově

Ať žijí hody!

Vracovských hodů se pravidelně účastní obyvatelé všech věkových kategorií – v kroji se v tento den objeví všichni z obce i tí, kdo přijedou z okolí. Malí, velcí, mladí i ti starší. Nejintenzivnější přípravy na nadcházející slavnost propukávají už ve čtvrtek. Nejvíc práce mají tradične obřadníci – stárci a stárky. Muži, kteří se o hladký průběh hodů starají nejvíc, se scházejí k pletení věnců, jež zdobí vchody do domů stárků. Vyrábí se také symbol hodů svobodných stárků – hodový věnec. Stárka se zas věnuje výrobě papírových růží na jeho výzdobu a nosítek na tzv. káčera. Stárek se stárkou svoji úlohu zastávají pouze jednou za život. Přichystat se tuhle slávu musí taky většina domácností v obci. Přijíždějí přespolní příbuzní, kterým se chystá pohoštění  či slavostní oběd – nejčastěji je to pečená kachna nebo husa, pečou se tvarohové koláčky z kynutého těsta. Připravuje se také cukroví a chybět na stole nesmí samozřejmě ani víno a slivovice. Pohoštění nejen pro hosty, ale i domácí, zkrátka pro všechny, kteří se hodového průvodu účastní, je nutné připravit také v každém ze stárkovských domů, což je náročné nejen časově, ale také finančně. Každá rodina, která má doma stárka či stárku peče koláčky průměrně ze čtrnácti kilogramů těsta!

Info ikona
Krojované hody

Přehlídka barevné krásy

Převážná většina účastníků hodového průvodu si pro tuto příležitost obléká sváteční vracovský kroj. Ten je zcela odlišný od těch v okolních obcích. I přes silný vliv kroje kyjovského si udržel čistotu a originální podobu. Ženy na sobě mají bohatě škrobené rukávce, u loktů zakončené kadrlemi, brokátové či sametové kordulky, pět kulmovaných plátěných spodnic, barevné svrchní sukně, bílé plátěné zástěry a tmavé pletené punčochy. Jejich hlavy pokrývají umně uvázané červené turecké šátky. Ty se téměř v každé moravské obci vážou jinak. Některé úvazy jsou snazší, každodenní, jiné velmi sofistikované a určené pouze pro svátek. Tradiční umění dobře je uvázat dnes už ovládá  jen několik místních žen z Vracova. Své vlastní sváteční kroje – černé soukenné nebo manžestrové kalhoty, bílé vyšívané či vložkové košile, vyšívané vesty kordule a kožené řemeny s vyšívanými šátky – zas oblékají muži. Odlišným typem oděvu v hodovém průvodu ovšem nápadně vynikají stárci a stárky. Svobodná stárka například nosí obřadní kroj nevěst. Ženatí muži v hodovém průvodu také zastávají důležitou roli. Bez jejich zpěvů si totiž veselí dovede představit jen málokdo.

Info ikona
Stárek se stárkou

Radost až do rána

Prvním dnem této obří lidové slavnosti je sobota. Na hody v tento den podle zdejšího zvykosloví dohlížejí svobodní stárci, v neděli pak ti ženatí. U místního kulturního domu se podle stanoveného neměnného pořádku řadí krojovaný průvod. Své místo určené věkem tu má každý jeho účastník. Průvod nejprve vyráží k oběma stárkovským domům – tancuje se u nich a zpívá, stárci tančí sólo, objevuje se také hodový symbol – věnec. Od stárka se očekává, ze bude ovládat lidové tance, umět zpívat hodové písně, měl by mít také přehled o hodovém zvykosloví a alespoň dílčí schopnost stát v čele chasy při vyhlašování sól či vedení tanečních her při zábavě. Většinou si sám vybírá svobodnou stárku. A co dál? Koláčky se rozdávají ve velkém, víno teče proudem a vše směřuje k vrcholu hodů – krojované zábavě, která se za zvuků cimbálovky nezřdka protáhne až do ranních hodin. Tehdy můžete zaslechnout mládence zpívající "Hody, milé hody, už jsem dohodovál, už jsem štyry noce doma nenocovál, koně nepucovál, hody, milé hody, už sem dohodovál... Chcete-li zažít unikátní atmosféru zdejších hodů, vyrazte do Vracova tento víkend  – 15. až 16. října, Odchod krojovaných od kulturního domu k radnici., kde se žádá o formální povolení hodů je ve 13:30.  

Info ikona
Krojovaný hodový průvod
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Tradice
Chléb, který chutná jako z dávných časů: Manželský pár z Kaplic vrací do pečení poctivost

Chléb, který chutná jako z dávných časů: Manželský pár z Kaplic vrací do pečení poctivost

Tradice
Nastal čas vytáhnout zimní kabát, praví pranostika na svatého Teodora

Nastal čas vytáhnout zimní kabát, praví pranostika na svatého Teodora

Tradice
Svátek svatého Martina je evropským díkůvzdáním: V některých zemích se koleduje, v Holandsku volí speciální Miss

Svátek svatého Martina je evropským díkůvzdáním: V některých zemích se koleduje, v Holandsku volí speciální Miss

Tradice
Svatý Šimon a Juda: Pranostiky, které ohlašují první mrazíky na Den české státnosti

Svatý Šimon a Juda: Pranostiky, které ohlašují první mrazíky na Den české státnosti

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit