TI, KDO JDOU PŘÍKLADEM
Stěžejní aktivita Alešovy organizace se jmenuje PROPAMÁTKY a zahrnuje internetový portál, vlastní časopis, konference, mediální servis pro města a obce... „Většinu pracovníků u nás tvoří handicapovaní lidé, což není běžné, ale nám se daří. Fungujeme jako dobrý sociální podnik,“ pochvaluje si Kozák a dodává, že je rád i za zlepšující se vztah veřejnosti k památkám. „Když porovnám české poměry s některými zahraničními, jsme na tom v péči o památky dost dobře.“ Příklady hodné následování? Podle Aleše třeba zachráněný pivovar v Lobči. Pivo se tam vařilo už v 16. století, výroba přežila časy zlaté, tak ty horší... až do zrušení v roce 1949. Následovalo chátrání objektu, jeho rozebrání na cihly a dřevo. Pivovar se pomalu stával pouhou vzpomínkou, nebýt manželů Prouzových. Oba povoláním architekty oslovila atmosféra technické památky v jedinečném venkovském prostředí. Stali se jejími majiteli, a díky nim se začal psát nový příběh pivovaru. Plný dřiny a peripetií, ale odborníky několikrát prestižně oceněný. Pivovar dnes patří k nejcennějším ukázkám historických varen zlatého moku u nás.
Štěstí měl i další projekt, který dává Aleš často za příklad – budova barokního kláštera paulánů a bývalé oblastní nemocnice v Nové Pace. Příběh záchrany tu dostal hned dvojí rozměr... V roce 1998 skočil stavař a podnikatel Josef Fučík šipku do poloprázdného bazénu. Diagnóza: ochrnutí na sedmdesáti procentech těla. S tím se rodina nesmířila, objížděla rehabilitační zařízení a Josef se dostal právě do novopacké nemocnice, tehdy ještě funkční. Tam se prvně znovu pohnul... Později s manželkou založili organizaci Život bez bariér, nemocnice v Nové Pace byla mezitím uzavřena a chátrala. Když to Fučíkovi zjistili, klášter koupili a pustili se do rekonstrukce. Procházka růžovým sadem se rozhodně nekonala... letos se však brány kláštera opět otevřely! Do opravené části se stěhují lidé z denního stacionáře Života bez bariér. „O takových příbězích by lidé měli slýchat, aby si uvědomili význam těch záchran,“ uzavírá optimista, pro něhož se památky staly životním posláním.
Zajímavosti:
- O zachování památek se někdo musí postarat, patřičná péče něco stojí... Pomozte i vy a staňte se zachránci! Více o možnostech pomoci na Darujme.cz/propamatky
- Zvony opět zvoní! Dřevěná zvonička z konce 19. století v obci Neprobylice také patří mezi zachráněné památky, leč drobné. Do krovu zatékalo, celkový stav byl špatný... Doslova za pět dvanáct se obci podařilo stavbu z vlastních zdrojů obnovit a zachránit.