Pravidla při psaní kronik
Zápisy se zaznamenávají perem a speciálním dokumentním inkoustem, aby písmo časem nevybledlo a o současných událostech mohli zvídaví badatelé číst klidně i za další stovky
let. S trochou nadsázky lze tedy říci, že případná chyba – ať už pravopisná, nebo faktografická – zůstane v kronice na věky věků. I to je důvod, proč se autorům nepříčí průběžná kontrola ze strany vedení obce. „V kronice se škrtat dá, což občas kronikář musí. Někdo si myslí, že by šlo vytrhnout celý list a začít znovu, ale to bohužel není možné. A teď si představte, že bych uvedl nějakou nepravdivou zprávu nebo takovou, která by se úplně nelíbila politikům! Jak už jednou něco napíšete inkoustem na papír, moc s tím nenaděláte, zůstane to tam napořád,“ směje se Jindřich Turek a na otázku, zda se za svou dlouhou kariéru setkal s cenzurním zákrokem, který by mu celou zprávu vyškrtl z konceptu před přepisem do kroniky, odpovídá: „Že by mi někdo řekl, že tu nebo tuhle zprávu nesmím uveřejnit, to se mi za těch skoro třicet let ještě nestalo.“
Zajímavost:
Rodinná kronika, kterou Jindřich Josef Turek sepisuje už od roku 1965 (na snímku vlevo), se té oficiální chebské (vpravo) v mnohém podobá. S první z nich začal, když mu bylo šestnáct. „Ty staré zápisy už dneska nemůžu ani nikomu ukazovat. Prvopočátky jsou hrůza – obrázky neumělé, o psaní ani nemluvě! Trvalo mi zhruba deset let, než jsem se vypsal a texty začaly být čtivé,“ vypráví chebský kronikář.