Přejít k hlavnímu obsahu
Tradice

Babiččiny ponožky, teplé, ekologické a pletené pro dobrou věc

Libuše Nedvědová z Josefodolu, Marie Čížková a Eva Šorejsová z Prahy, Jarmila Dvořáková z Poříčí a dalších zhruba dvěstě žen z různých koutů Česka už je zapojeno do projektu Ponožky od babičky. A stále přibývají další.

Eva Všetíčková | 30. 12. 2022

Nápad se zrodil zhruba před šesti lety v občanském sdružení Elpida, které se kromě jiného snaží také o to, aby senioři mohli být opět užiteční a uznávaní díky své práci. Poté, co tu zkoušeli vyrábět různé věci – šít tašky, háčkovat klíčenky či pouzdra na brýle, tu postupně zjistili, že největší zájem je právě o ručně pletené ponožky.

Text: Broňa Hilliová

Galerie: Ponožky od babičky

Babičky pletařky

Zajímá-li vás, odkud se  takové "babičky" rekrutují a co je k tomu, aby se zapojily do projektu, vede, tak vězte, že motivace jsou různé. Například paní Culková ze Ždírce, která dřív pracovala jako listonoška říká: "Štrikuju vše, ale jelikož většinou pletu vleže a větší kusy mi jdou špatně, poslední dobou už dělám jenom ponožky. Baví mě to a udržuje při životě, protože neumím jen tak sedět a nic nedělat. Máme sice slepice a králíky, které musím každé ráno a večer nakrmit, denně vařím a mám taky tři kočičky. Starám se o celou domácnost, pěstuju kytičky, ale každou volnou chvíli pletu. Bohužel špatně spím, a protože manželovi nechci v ložnici svítit, tak se třeba ve dvě v noci přestěhuji do obýváku, pustím si pohádku a pletu ponožky..." Mezi pletařkami jsou také bývalé úřednice, prodavačky, účetní, kuchařky ve školkách, taky vychovatelka v učňovském středisku, korektorka v tiskařských závodech i šička záclon. Dnes jsou všechny v důchodu a pletení ponožek je pro ně příjemným přivýdělkem.

Info ikona
Workshopy, kde se lze učit tradiční rukodělné aktivity přímo od babiček pletařek.

Aktivní odpočinek i pomoc potřebným

A jak to celé funguje? Občanské sdružení Elpida sbírá nepotřebnou vlnu, ale i staré svetry na vypárání a posílá je svým pletařkám. Nazpět jim od nich chodí balíky plné ponožek. Jsou různé, každá pletařka má svůj styl a vkus. Každý pár je jedinečný, opatřený jménem jejich autorky. Pestrobarevné teplé ponožky jsou celoročně k dostání na e-shopu Elpida.cz/obchod, Dyzajn marketu Lemarketu a dalších podobných akcích. Třetina tržby z jejich prodeje jde přímo pletařkám, třetinu tvoří nezbytné náklady na propagaci, prodej a distribuci a posladní třetina je určena na podporu neziskových programů a aktivit pro seniory v Centru Elpida – například různých kurzů, přednášek, cvičení nebo poradny. Pomáhá také Lince seniorů, která poskytuje anonymní krizovou pomoc pro ty, kteří se ocitnou v tíživé životní situaci. Projekt Ponožky od babičky však nezahrnuje jen výrobu a prodej ponožek. Pro ty, kteří se chtějí naučit tradiční rukodělné techniky, jako je pletení a háčkování, organizuje Elpida workshopy, kde se je mohou naučit přímo od babiček–pletařek.

Info ikona
Ručně pletené ponožky
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Tradice
Přesně za týden začíná advent: Čas úklidu i rozjímání

Přesně za týden začíná advent: Čas úklidu i rozjímání

Tradice
Chléb, který chutná jako z dávných časů: Manželský pár z Kaplic vrací do pečení poctivost

Chléb, který chutná jako z dávných časů: Manželský pár z Kaplic vrací do pečení poctivost

Tradice
Nastal čas vytáhnout zimní kabát, praví pranostika na svatého Teodora

Nastal čas vytáhnout zimní kabát, praví pranostika na svatého Teodora

Tradice
Svátek svatého Martina je evropským díkůvzdáním: V některých zemích se koleduje, v Holandsku volí speciální Miss

Svátek svatého Martina je evropským díkůvzdáním: V některých zemích se koleduje, v Holandsku volí speciální Miss

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit