S vleklou únavou a stresem se dá bojovat: Aromaterapie je jedním z příjemných způsobů
Aromaterapie, tedy doslova léčba vůní, je druh alternativní medicíny, využívající k podpoře fyzického i duševního zdraví také sílu přírodních esenciálních olejů. Některé z nich mohou být příjemnými pomocníky v boji proti sezónní únavě a předvánočnímu stresu.
Podpora zdraví přírodními vůněmi patří do velké rodiny bylinných terapií. I tato metoda se zaměřuje především na celkové zlepšení a harmonizaci fyzického i psychického stavu. Filozofii aromaterapie dobře vyjadřuje Hippokratův výrok: „Každá nemoc začíná nejdříve v naší duši a pak končí v našem těle“. Ke zmírnění vyčerpání, chronické únavy a stresu existuje řada esenciálních olejů a jejich směsí. Pro příklad uvádíme ty nejznámější a nejdostupnější. K nim také několik „receptů“ na jednoduché směsi, vhodné jak k inhalaci, tak do masážních olejů.
Najděte si mezi esenciálními oleji "ty své"
K esenciálním olejům pro přirozenou úlevu od bolesti patří levandule, máta a heřmánek, které mají přirozený analgetický účinek a snižují napětí a bolest u chronické únavy. Ke kvalitnějšímu spánku může pomoci levandule, ale také „omlazující“ bergamot, zklidňující mandarinka (která také stimuluje trávicí systém), santalové dřevo a kadidlo. Za pomocníky pro snížení stresu a úzkosti, pro posílení paměti a soustředění jsou považovány esenciální oleje z levandule, bergamotu, pomeranče a hořkého pomeranče. S pocity dlouhodobé únavy a vyčerpání by si měly poradit například grapefruit, santalové dřevo, citron, rodiola (rozchodnice růžová), hořký pomeranč, máta a také řebříček. Pozitivně ovlivnit paměť, schopnost učení a udržení pozornosti by měly esenciální oleje levandule, eukalyptu, šalvěje a rozmarýnu, které se také doporučují k regeneraci sil po akutním stresu. Zatímco ylang-ylang, majoránka, meduňka, tea tree, fenykl, pelargónie a geranium jsou vhodné pro celkové zklidnění, stimulaci organismu a odstranění pocitu vyčerpání a demotivace.
Namíchejte si vlastní směs
Tajemství míchání esenciálních olejů spočívá v synergii jejich složek. Nevytvářejí se jakékoli směsi esenciálních olejů, ale konkrétní směsi se specifickými vlastnostmi. Ty jednodušší kombinace si můžete vyzkoušet sami. Směsi lze použít do difuzérů, aromalamp, ale po přidání do základního oleje také k masážím (v koncentraci uvedené směsi na cca polévkovou lžíci oleje, ideálně mandlového). Do směsi pro dobrý začátek dne potřebujeme po 2 kapkách citronu, máty a rozmarýnu nebo po 1 kapce rozmarýnu a bergamotu plus 3 kapky pomeranče. Směs pro energii: po 3 kapkách citronu, máty a levandule. Pro obnovu sil: po 2 kapkách kadidla, máty a pomeranče. Pro pohodu: po 2 kapkách citronu a limetky a 1 kapka skořice. Pro osvěžení a omlazení: po 2 kapkách citrónu, jalovce a grapefruitu. Pro extra unavené dny: po 2 kapkách grapefruitu, máty a bergamotu.
Ponořte se do vonné koupele a relaxujte
Na závěr jeden z tipů na příjemnou teplou (nikoli horkou) koupel pro zmírnění stresu, únavy a bolestí svalů. Základní koncentrace směsi do vany: 4 kapky levandule, 3 kapky hořkého pomeranče a 3 kapky kadidla se lžící mléka. Připravenou směs rozmícháme v koupeli. Relaxujeme po dobu asi 20 minut. Je potřeba dávat pozor, aby se nám voda z vany nedostala do očí (éterické oleje mohou oči dráždit). Při akutní únavě bychom si měli tuto koupel dopřát až třikrát - čtyřikrát týdně po dobu dvou až tří týdnů. Společně s bojem proti únavě s pomocí esenciálních olejů je samozřejmě důležité nezapomínat také na zdravý životní styl a vyváženou stravu.
- Zdroj článku
-
autorský článek, botanologia.gr