Přejít k hlavnímu obsahu
Řemesla

Rozhovor: Psát krásně holce básně aneb Zamilujte si kaligrafii

Krasopis a o stupeň vyšší kaligrafie se staly bývalé pedagožce Báře Svrčinové alias kaligrafce Báře z Nikolajky a dnes i malířce Barboře Sika osudnými. Úhledné psaní si zamilovala, začala ho používat v práci a pak vyučovat. Trpělivě vysvětluje, že tohle má velkou cenu.

Jana Kantorová | 24. 01. 2024

Text: MICHAELA ŠMERGLOVÁ

Krasopis je úžasná věc. V minulosti samozřejmá, dnes nadstandard... Je punc noblesy umět hezky psát?

Určitě! Hezkým písmem napsaný osobní dopis podtrhne důležitost a sílu obsahu a je vyznáním úcty i citů k adresátovi. Moderně řečeno, milostný dopis psaný holce úhledně ručně je „in“. Zaručí vystoupení z davu, originalitu.

To ale moc češtinářů ve školách nezdůrazňuje.

Ne vždy, škoda. Někdy nezohlední dost ani fakt, že klasické psaní rukou je důležité nejen prakticky, ale rozvíjí i jemnou motoriku či hybatele mozku pro paměť, řeč, pozornost. Vždyť při psaní se v lidském těle propojí na pět set svalů!

Naši předkové se bez úhledného písma neobešli?

V kronikách, urbářích, rodových knihách... se muselo psát úhledně už proto, aby ta často oficiální sdělení byla čitelná. Šlo o dokumenty. Navíc písmo představilo autora, jeho vzdělání, cit pro estetiku a tak. Krasopis patřil k dobrému jménu.

Nás „kryje“ mobil, počítače, tablety. Jsou zhoubou krasopisu?

Naše předky naštěstí nehnala od psaní rukou technika, jim jiná cesta ani nezbývala. Čímž netvrdím, že všichni byli krásnopisci, uměli-li psát. Teď se ale krasopis obecně opomíjí. Naštěstí zůstaly úřední listiny, které nutno psát tradičně ručně, zůstaly dokumenty vznikající kaligrafickým perem a lidé, kteří si ručního psaní váží. Nejde o žádné staromilství, ale o chválu umu, dovednosti, elegance.

Věděli jste? 

V Bářině ateliéru na pražské Nikolajce vznikají kaligrafické ilustrace i tituly knih. „Dospěla jsem do fáze, kdy má moje krasopísmo různé podoby. Laik nepozná, že jde o dílo jedné osoby. Což je úspěch,“ podotýká autorka řady obrazů i eko diářů a kalendářů BeNice.

Galerie: Proč si zamilovat úhledné psaní?
Mohlo by se vám líbit

Rozhovor s Martinou Viktorií Kopeckou o síle lásky, hledání autenticity i nové knížce Zpověď farářky

S farářkou Martinou Viktorií Kopeckou jsem se sešla v den, kdy vyšel první rozhovor o tom, že žije po boku ženy. Je ale potřeba, aby se Martina před ostatními obhajovala? A co dalšího by si čtenáři z nové knížky Zpověď farářky měli odnést?
marianne.cz

Kaligrafie... Kde ta disciplína oslovila ostravskou školačku?

Já vzhlížela k prastrýci kaligrafovi, malíři, hudebníkovi a herci Zdeňku Vlčkovi. Před sto lety byl výraznou personou v Ostravě, odkud pocházím.

Písanku jste tedy měla...

... úhlednou a psaní si jako školačka užívala! Milovala jsem ho, stejně jako tvoření všeho krásného. Už v dětství jsem tušila, že se budu živit hezkým psaním – krasopisem. Navíc jsem díky snaze mé maminky brzy psala nejen tiskace, ale záhy i psace.

Kde jste vy učila děti hezky psát?

Učila jsem v základní škole Horáčkova v Praze a pak na gymnáziu Na Vítězné pláni. U malých dětí jsem vítězila, u starších už sice bylo pozdě, ale některé jsem správnou motivací, proč se do toho pustit, nadchla. Ano! Zjistily, že je to hezké, a ve výsledku „cool“. Obyčejný krasopis chce totiž tvořivost a ta žádá trpělivost, čas. Obé lidem zdánlivě schází, i směrem k dětem. Teď mluvím o rodičích. Ti nechají vše na škole, ale ta to sama zvládnout nemůže. Odbývat doma rychle úkoly ze psaní písmenek s tím „už to dodělej, ať můžeš ven“, je liché. Aby dítě umělo hezky psát, netřeba vnímat jako opruzní povinnost, ale v duchu: ta výjimečnost se ti může hodit. Je pěkná, a cosi o tobě prozradí.

Co o nás prozradí text psaný na počítači a vytištěný tiskárnou?

Řeknu to, ano? Že hloupneme.

V tom ohledu jsou rodiče příliš tolerantní. Už slyším: „Hlavně žes to Kájo vůbec napsal, i táta škrábe, a kam to dotáh! Dyť to neupotřebíš!“

Nejhorší, co lze dítěti říct! A dodat, že škrabopis po někom zdědilo! Hezky psát může každý, bez výmluvy. Drobnou pomůckou je vnímat písmo jako umění, nejen nástroj nutný ke komunikaci. Kámen úrazu je i jinde, přestáváme ručně psát zcela. Pryč jsou papírové diáře, zápisníky... vyhrává mobil a PC. Mizí neelektronické poznámky. Pozor, tím upadá i paměť! Rukou napsanou věc si totiž lépe zapamatuju, protože ji de facto prožiju.

Pomáhají novinky?

Comenius script, písmo, v němž se písmena nespojují, je dle Báry krok zpět. „Nebudu-li spojovat písmena v písance, nespojí se mi ani v hlavě. Návaznost písmen na sebe je logická, rychlejší,“ hájí klasickou výuku psaní.

Mohlo by se vám líbit

Rozhovor s interiérovou designérkou: Vrásky staré chalupy se neretušují

Staly se svědkem historie, ukázkou života i umu našich předků, a dnes navíc opětným útočištěm svých majitelů. Venkovská stavení a chalupy mají srdce z minula, ale duši mohou mít mladou. „Výhrou pro chalupu jsou rozumní domácí. Lidé mající cit pro samu stavbu i okolní přírodu, vkus, odvahu si nechat poradit od odborníka a schopnost akceptovat mantinely,“ říká Anke Glut, interiérová designérka.
marianne.cz

Nechme dětí. Řadu dospělých, kteří se krasopis ve škole učili, pak dostihly počítače, a oni začali škrábat.

I já umím škrábat, ale takový text nemám po sobě chuť číst, stydím se za něj. Když šeredně napíšu do diáře jméno někoho, s kým mám schůzku, nabudu dojmu, že jsem ho tím znevážila. Ale chápu, co naznačujete. Záleží i na tom, zda onen škrabanec po sobě přečtu, zda je funkční jen pro mě, nebo se jím prezentuji. Úcta k uchovávání poznámek je často nutná. Jistě, hlavně u těch, kdo si píší deník.

Posuňme se ke kaligrafii jako druhu umění. Kdo o ni má zájem? Úředníci prezidentské kanceláře, šéfové firem, aristokraté, spisovatelé ? V těch sférách se dokumenty píší ručně i ze zákona.

Na mé kurzy chodí tvůrčí lidé s otevřenou myslí a chutí se vzdělávat. Věkově od deseti let do pětadevadesáti, vesměs ženy. Ne vždy vydrží do konce, ale většina ano. Důvod jejich rozhodnutí? Zvědavost, touha být in, něco umět, relaxovat... Každý důvod procvičit ruku a mozek je v tomto případě dobrý.

Je to těžká disciplína?

Není lehká. Já byla po prvním cvičení taky nešťastná, že mi nejde. Dodržovat kaligrafická pravidla a tahy pro mě bylo děsné, šlo o výstup z komfortní zóny. Což mě nakoplo k tomu je zvládnout. Pomohla mi i kaligrafická pera brush pen (technické spojení štětce a fixu).

Umění krásného ručního psaní bylo pro mnohé národy důležité. Třeba pro Japonce, Číňany, Korejce...

Na východě je kaligrafie spojena s náboženstvím, zvyky, tradicí. Je krasopisem i umělecko-výtvarným směrem. Pochopitelně i tam se vyvíjela. Označuje se východoasijská kaligrafie (Japonsko, Čína), jihoasijská (Nepál, Indie), islámská (Persie) a západní (Evropa).

Kaligrafie a my 

Lidé mají o kaligrafii zkreslené představy. Netuší, co vše lze touto uměleckou technikou dělat. Zjistí to na Bářiných kurzech: Baraznikolajky.cz/p/workshop-krasopisma-praha1/

Mohlo by se vám líbit

Rozhovor s dialektoložkou: Nářečí jsou kořeny člověka

Jsou poetická s kouzlem odlišnosti, ale pomalu mizí, nejvíc tam, kde se neudržují tradice, folklór. S nimi jdou totiž nářečí ruku v ruce. „Zapomenutá slova se dnes vracejí i se starou kuchyní,“ míní dialektoložka doktorka Martina Ireinová.
marianne.cz

Vezměme Japonsko. Je podstatou zdejší kaligrafie – možná kaligrafie vůbec – vytváření vždy týchž znaků, nebo co kaligraf, to jiná podoba?

Když kaligrafii dotyčný ovládá zcela, vkládá do ní své rukopisné a tvůrčí umění. Tvoří znaky tak, aby podle jeho mínění nejlépe odpovídaly i textu, náladě. To neznamená, že užívá svévolné znaky! Připomínám, že v Japonsku je kaligrafie vidět na každém rohu. Na vývěsních štítech restaurací, výrobcích... U nich není obnovenou senzací, nezmizela jako krasopis u nás.

Která oblast či obor u nás žádá kaligrafický písemný projev?

Svatební průmysl! Tam chtějí všichni ručně psané jmenovky na stoly, pozvání k hostině, menu, svatební oznámení, popis dne i cedulky, které jsou součást výslužky. Krasopis je žádán i pro loga, honosnější firemní akce; pozvánky, komplimentky, programy, vizitky či jako součást knih, plakátů. Je toho víc.

Jak dlouho píšete jmenovku na stůl? Třeba strýc Jaroslav.

Strýců Jaroslavů bych za hodinu... Když to bude psáno na ruční papír klasickým kaligrafickým perkem a zlatým inkoustem, s nímž je trabl, protože se po třech jmenovkách musí lahvička zavřít a protřepat... Deset strýců Jaroslavů.

Bářino přání?

„Husím brkem bych psát nechtěla, ale perem Boženy Němcové, to ano,“ míní Bára s tím, že noční můrou kaligrafa je zlomená ruka i pouhé říznutí o papír.

Mohlo by se vám líbit

Rozhovor: Růže pro krásu, tymián pro vůni

Deodoranty, krémy, balzámy na rty vyrábí podle svých receptur i vonných chutí. Je svou kosmetickou paní. Tak to inženýrka chemie a majitelka Biorythme Aneta Adamčíková chtěla. Chtěla kosmetiku zdravou, účinnou, dostupnou... Má ji?
marianne.cz

Co je v kaligrafii nejtěžší?

Jdu od lehčích forem k těžším. Teď vycházím z kaligrafie anglické v éře 17. století. Dospěla jsem k písmu copperplate alias anglické kurzívě, nejznámější kaligrafický styl. Tohle umění nekončí, je dáno hranicemi člověka.

Může být kaligrafem levák?

Ano, ale má handicap. Ty překážky jsou současně výzvou, i leváci píší krásně.

Zlatý věk krasopisu, kaligrafie u nás?

První republika. Sice už se sem vkradly psací stroje, ale dál se vyučoval a užíval krasopis. Navíc, co bylo rukou psáno, bylo dáno a znamenalo nejen estetickou sebeprezentaci. Dnes člověka
na lejstru prezentuje stylistika, gramatika, ale rukopisně jen podpis. Digitální doba je potvora (smích)! Prostě v minulosti měli lidé často automaticky vypsané ruce, protože psali hodně.

Jste proti hlasovým zprávám?

Ne, ani proti e-mailům, ale mají být s psaným sdělením v rovnováze. Ruční psaní není outsider, který je zbytečný!

Co vy a švabach?

Učila jsem se ho, umím jím psát, mám na něj zakázky, ale nepřirostl mi k srdci. Vychází z japonské strohé větve.

Věděli jste? 

Kaligrafie je umění krasopsát. Slovo pochází z řečtiny a dodnes jde o typ umu komunikovat. Dříve pomocí hieroglyfů, asijskými znaky i těmi v jeskyni.

Mohlo by se vám líbit

Rozhovor: Krajina má pevný řád, říká Ing. Kamila Krejčiříková

Než přišel člověk, znamenala boj přirozeného ekosystému s podnebím, přírodou, dobou. Poté nastala bitva přirozeného ekosystému s umělým, který člověk řídí. Civilizace zasáhla; lidé dokážou krajinu zbídačit i povznést. Krajinářská architektka Ing. Kamila Krejčiříková jí vrací smysluplné vyznění.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Řemesla
Dva nejlepší kamarádi vyrábějí precizní umělecká dřevěná pera: Inspirací se jim stala čínská mytologie

Dva nejlepší kamarádi vyrábějí precizní umělecká dřevěná pera: Inspirací se jim stala čínská mytologie

Řemesla
Kvíz: Tradiční mlynářské řemeslo. Co všechno o něm víte?

Kvíz: Tradiční mlynářské řemeslo. Co všechno o něm víte?

Řemesla
Dnešní zaměstnanecká ubytovna dříve zvaná Šalanda: Zapomenutá noclehárna pro pivovarské dělníky a tovaryše

Dnešní zaměstnanecká ubytovna dříve zvaná Šalanda: Zapomenutá noclehárna pro pivovarské dělníky a tovaryše

Řemesla
Po čtyřicítce našel svou vášeň ke sklářskému řemeslu: Rodák z Ria oživuje českou tradici

Po čtyřicítce našel svou vášeň ke sklářskému řemeslu: Rodák z Ria oživuje českou tradici

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit