Přejít k hlavnímu obsahu
Řemesla

Od přadleny přes tkaní po paličkování. Tahle řemesla jsou už jen ozvěnou minulosti

Kolovrátky známe hlavně z pohádek, dřív ovšem bývaly běžnou součástí domácností. Díky nim a šikovným rukám vznikala příze. To byl ovšem teprve začátek náročné práce...

Jana Bitalová | 29. 07. 2024

Kolovratu předcházelo vřeteno a přeslice, přičemž ženy předly například z ovčí vlny. Ta se po ostříhání ovce musela vyprášit a upravit kramplováním, což je česání pomocí speciálních kartáčů. Vlna pak byla rozvolněná, čímž vzniklo rouno, které bylo předeno na vlněnou přízi.

Některé typy kolovrátků hospodyně poháněla šlapkou, přičemž levou rukou roztahovala vlákna do požadované síly, která záležela na jejím rozhodnutí. Pravou pak hotovou přízi stáčela na cívku. 

Mohlo by se vám líbit

Zapomenutá řemesla: Šrotéř, hamerník a další. Jejich náplň práce dnes už neznáme

Řemeslná výroba bývala podstatnou součástí běžného života. Šikovné ruce zpracovávaly vlnu, dřevo, kov, hlínu a další materiály. My už žijeme v jiné době a málokdo si pamatuje, co dělal třeba takový hamerník. Pojďte to s námi zjistit.
marianne.cz

A byla látka…

Vlákno se následně používalo ke tkaní na stavech, na nichž docházelo ke křížení soustav nití, aby vznikla látka nebo třeba koberec. Stavů přitom existovalo hned několik druhů a samozřejmě se postupem let vyvíjely. Dvoulisové sloužily pro výrobu hrubších materiálů, čtyřlisové už zvládly i vzory. Profesionálové pak používali osmi a více lisové, přičemž tkaní bylo hlavně mužskou záležitostí.

Mohlo by se vám líbit

Žádná automatka, ale potok, valcha a sluníčko. Takové praní si neumíme představit

Naházet prádlo, nasypat prášek, nalít aviváž a zmáčknout čudlík. Praní je dnes poměrně snadná záležitost, navíc díky rozšíření sušiček ho dokonce umíme rovnou sušit. O tom by si mohly dřívější hospodyňky nechat leda zdát.
marianne.cz

Paličkovaná krajka si získala oblibu

Neméně zajímavou disciplínou je paličkování, při němž vznikala krajka s různými vzory. Zdobily se jí kroje, oděvy i domácí textilie

Paličkování se rozvinulo v 16. století v Itálii, Španělsku a Nizozemí, přičemž se techniky lišily v závislosti na regionech. U nás je podstatné město Vamberk, kam se přistěhovala šlechtična a vdova Magdalena Grambová, která se paličkováním zabývala. Díky ní se toto řemeslo rozšířilo po okolí a přineslo lidem přivýdělek. Tradice krajkářství na Vamberecku je v současné době dokonce zapsaná na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Ve Vamberku sídlí muzeum krajky i krajkářská škola. 

Info ikona
Paličkování.

Složitý postup s nádherným výsledkem

Použitých nití, které se kroutí a kříží mezi sebou, mohou být až stovky. Příze je přitom navinutá na různě velké a tvarované paličky a zachytává se špendlíky na speciálním polštářku s připevněným papírem, na němž je vzor, jaký má vzniknout.

Pokud si chcete paličkování osvojit, pak budete muset zvládnout několik prvků vazební techniky, mezi něž patří křížení, kroucení, polohod, kdy se kroutí i kříží najednou, a hod, což je spojení dvou polohodů. A k tomu ještě přičtěte druhy vazeb, jichž je pět. Že to zní složitě? Nejen zní… Nahlédněte někdy pod ruce někomu, kdo paličkuje, a bude se vám zdát, že jen bezmyšlenkovitě přehazuje paličky mezi sebou. Jenže opak je pravdou, každý tah je dobře promyšlen, což dokazuje vznikající krajka.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Řemesla
Dva nejlepší kamarádi vyrábějí precizní umělecká dřevěná pera: Inspirací se jim stala čínská mytologie

Dva nejlepší kamarádi vyrábějí precizní umělecká dřevěná pera: Inspirací se jim stala čínská mytologie

Řemesla
Kvíz: Tradiční mlynářské řemeslo. Co všechno o něm víte?

Kvíz: Tradiční mlynářské řemeslo. Co všechno o něm víte?

Řemesla
Dnešní zaměstnanecká ubytovna dříve zvaná Šalanda: Zapomenutá noclehárna pro pivovarské dělníky a tovaryše

Dnešní zaměstnanecká ubytovna dříve zvaná Šalanda: Zapomenutá noclehárna pro pivovarské dělníky a tovaryše

Řemesla
Po čtyřicítce našel svou vášeň ke sklářskému řemeslu: Rodák z Ria oživuje českou tradici

Po čtyřicítce našel svou vášeň ke sklářskému řemeslu: Rodák z Ria oživuje českou tradici

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + FORMY TESCOMA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit