KOUZELNÉ SVITKY
A další koření, které zahřívá při prochladnutí a je spjato s vánočními vůněmi? Skořice! Tedy sušená vnitřní kůra dvou až tříletých větviček skořicovníku cejlonského nebo čínského. Čím se liší? Ta z Cejlonu je hladká, tenká, světle žlutohnědá a svinutá
ve dvou trubičkách. Skořice pocházející z Číny je sušením svinutá do jedné hrubé, silné, tmavě červenohnědé trubičky. V Číně se strom skořicovníku pěstuje už několik tisíc let, skořici jako užitečný všelék ale dobře znali už ve starém Římě. Právě tam vzniklo úsloví „Divím se, že ten člověk umírá, který skořici často požívá“. Při prochladnutí je radno pít čaj se skořicí v kombinaci s hřebíčkem, pepřem či se zázvorem. Skořice je vhodná také při problémech s nadýmáním, působí proti křečím v žaludku či střevech. Ocení ji rovněž diabetici, protože jim umožňuje lépe trávit sladká jídla. Je-li ve sladkém dezertu skořice, cukr v krvi se nezvedá, ale paradoxně má tendenci „jít dolů“. Skořice neupravuje pouze hladinu cukru v krvi, pomáhá rovněž při problémech s močovými funkcemi, od bolestivé menstruace i s potížemi v období menopauzy. Odvar ze skořice pomůže jako dezinfekce při říznutí, vosím bodnutí či proti zanícení rány.
Tip redakce:
Staří Egypťané používali skořici jako parfém při procesu balzamování. Římané taktéž, ale s cílem maskovat zápach při pohřbívání žehem.