Vytvořte na své zahradě hmyzí hotel de luxe
Nepodceňujte samotářské včelky! Postavte jim vlídné zázemí a ony se vám na oplátku postarají o bohatou úrodu.
Přilákat do zahrady včely samotářky není bláznivý nápad, ale geniální tah, jak si vychovat svoje vlastní spolehlivé pomocníky. Med sice na rozdíl od svých společenských příbuzných nevyrábějí, zato v opylování okrasných a užitkových rostlin jsou naprosté jedničky.
Užiteční hosté
Překvapily vás už někdy lysé plošky na ochlupených částech rostlin? A co hromádky písku ve spárách mezi dlažbou nebo hřmotný bzukot pod rozkvětlou vistátií? To jsou jasné důkazy, že už tyhle mírumilovné tvorečky v zahradě máte, jen jste si jich zatím nestačili všimnout. O to větší důvod vyrobit jim vhodný příbytek, který vám umožní potkat se tváří v tvář s valchářkou, čalounicí, zednicí, maltářkou nebo buclatou drvodělkou a pozorovat z první ruky jejich zajímavý život. Řekněte dětem, ať vám s výrobou pomůžou, společně to zvládnete hravě. Materiál najdete na půdě či v kůlně nebo možná i u vás doma.
Fantazii se meze nekladou
Jako základna mohou posloužit špalky nebo kamenná zídka, stylově vypadá i starý povoz s loukoťovými koly. Jednotlivá patra s výplní, kterou utvořte ideálně z přírodních materiálů, které naaranžujte tak, aby budoucí nájemíky nevyplavil déšť ani se k nim nedostal strakapoud, oddělujte fošnami, paletami nebo plotovými dílci z proutí. Hmyz tu přezimuje a včely samotářky sem nakladou vajíčka a nosí nektar s pylem pro své larvičky. Čím rozmanitější pokojíky vytvoříte, tím víc života v nich objevíte. Bude se tu dařit i poustevnickým vosám, čmelákům, stonožkám, pavoukům, beruškám a střevlíkům, ale také žábám a ježkům. Okolí hotýlku osázejte zelení, ale neschovávejte ho úplně. V zahradě nadělá spoustu parády!
Zdroj: Venkov a styl