Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dobrý nápad

Vyrobte si sami hřebíčkový olej: Slouží jako první pomoc při bolesti zubů, zdravá kosmetika i repelent

Hřebíčkový olej by vám doma neměl chybět. Působí na zdraví pokožky, hojení ran, podporuje krevní oběh a pomůže od bolesti zubů. Můžete si ho koupit nebo vyrobit svůj vlastní. Recept je snadný a vše potřebné máte v kuchyni.

Jana Soukupová | 2. 10. 2024

Koření zvané hřebíček jsou sušená poupata hřebíčkovce (Syzygium aromaticum), stálezeleného stromu, kterému se daří v Asii a Jižní Americe. Bývají velká od 1 cm až po 1,8 cm a obvykle se skládají ze 14 až 20 %  esenciálního oleje. Jeho hlavní chemickou složkou je eugenol, který je také zodpovědný za silnou vůni. Hřebíček může výrazně prospět lidskému zdraví. Podle výživových údajů obsahuje jedna čajová lžička mletého hřebíčku 30 % doporučené denní dávky manganu, 4 % vitamínu K, 3 % vitamínu C a dále stopy vápníku, hořčíku a vitamínu E. Vitamin C a eugenol jsou dva antioxidanty, které zpomalují rozvoj chronických onemocnění, zatímco mangan je složkou, která je důležitá pro zdraví kostí.

První pomoc při bolesti zubů

Hřebíčkový olej má analgetické, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Jedná se o zřejmě nejznámější přírodní prostředek na bolest zubů. Je důležitou součástí mnohých zubních past, ústních vod a léků pro péči o ústní dutinu. „Vůbec bych se však nedivil, kdyby u mnohých vůně hřebíčku byla spíše spojena s návštěvou zubaře. Buď hřebíčkový olej nebo v něm obsažená složka eugenol zde díky svým vlastnostem nachází uplatnění a také, doslova a do písmene, způsobují nezaměnitelný odér zubních ordinací,“ uvádí známý aromaterapeut a výrobce přírodní kosmetiky Karel Hádek. „Důvodem je složení daného oleje, které mu dává velice zajímavé účinky. Nejen že je extrémně silně antimikrobiální, ale při bolestech zubů poslouží jako lokální anestetikum.“

Za hřebíček je vděčná i naše pokožka

Hřebíčkový olej se velmi často používá jako účinná přírodní léčba k redukci akné. Eugenol v hřebíčkovém oleji má potenciální omlazující a stimulační vlastnosti. Pro svou silnou vůni, uklidňující účinek a antiseptické vlastnosti se hřebíčkový olej často přidává jako aktivní složka do mýdel a parfémů. Využití nachází také jako součást masážních olejů. Při péči o pleť ale vždy dávejte pozor, abyste jej používali smíchaný s nosným olejem. Vždy je nutné používat relativně nízké koncentrace, a to jak díky vysoké účinnosti, tak i vzhledem k možnému dráždění pokožky v případě použití vyšších koncentrací. Jako vhodnou bych označil koncentraci kolem 1 %, jako maximální pak do 2 %. Z praxe je mi známo, že ani vyšší koncentrace (do 5 %) ve většině případů pokožku dráždit nebude. U vnímavějších jedinců to již ale vyloučit nelze. Opatrnosti tedy nezbývá. Hřebíčkový olej je vynikající na zánětlivou a aknózní pokožku,“ upozorňuje Karel Hádek. Antimikrobiální vlastnost hřebíčkového oleje je možné využít také u ošetření ran, plísňových infekcí, bodnutí hmyzem apod. I tady platí, že lidé s citlivou pokožkou by jej měli používat opatrně.

Pro nás podmanivá vůně, pro hmyz odpuzovač

Repelent proti hmyzu: Hmyzu hřebíček rozhodně nevoní a namazání nezakrytých částí těla hřebíčkovým olejem chrání před nepříjemnými štípanci. Lidová rada pro spánek bez bzučení komárů je několik kapek oleje na noc na prostěradlo. Hřebíček je také častou přísadou repelentních sprejů a svíček odpuzujících hmyz. Aromaterapie: Hřebíčkový olej je oblíbeným prvkem v aromaterapii, a to i proto, že se může dobře mísit s mnoha druhy esenciálních olejů. Kombinovat lze výborně s bazalkou, rozmarýnem, růží, skořicí, grapefruitem, citronem, muškátovým oříškem, mátou peprnou, pomerančem, levandulí a pelargónií. Parfém: vůně hřebíčkového oleje připomíná rozkvetlé karafiáty, i proto je jednou z často používaných parfémových složek. Ale i sám o sobě je příjemným parfémovým olejem, který své nositelce ostudu neudělá.  

Vyrobte si doma:

Na výrobu hřebíčkového oleje budete potřebovat 10 g hřebíčku a 100 ml neutrálního oleje, ideálně olivového nebo mandlového. Nejdříve hřebíček rozdrťe v hmoždíři nebo umelte. Přesypte drť do misky, přidejte olej a ohřívejte směs v horké vodní lázni. Jakmile se dostane do bodu varu, odstavte. Nechte macerovat po dobu asi jednoho týdne. Vzniklý olej přeceďte a skladujte v uzavíratelné tmavé nádobě.

Marianne je i na sociálních sítích:
Mohlo by se vám líbit

Objevte svou bylinku podle horoskopu: Každé znamení má vlastního pomocníka

Léčivé bylinky jsou pro naše tělo prospěšné bez ohledu na to, v jaký den jsme se narodili. Z pohledu astrologie má ovšem každé znamení své ideální rostlinné pomocníky.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dobrý nápad
Jak si snadno připravit fantastickou pochoutku: Staročeská hrušková povidla tety Elišky, nejlepší s vdolky

Jak si snadno připravit fantastickou pochoutku: Staročeská hrušková povidla tety Elišky, nejlepší s vdolky

Dobrý nápad
Krásná pleť a zdravé trávení: Neuvěřitelná síla skrytá v heřmánku

Krásná pleť a zdravé trávení: Neuvěřitelná síla skrytá v heřmánku

Dobrý nápad
Domácí recept, který vaše chuťové pohárky nenechá v klidu: Jemné zeleninové lečo

Domácí recept, který vaše chuťové pohárky nenechá v klidu: Jemné zeleninové lečo

Dobrý nápad
Připravte si podzimní vitamínovou bombu: Kvašená zelenina jako pomocník proti bacilům

Připravte si podzimní vitamínovou bombu: Kvašená zelenina jako pomocník proti bacilům