Rok stočený do kruhu pro potěchu oka a radost z tvoření
Vlastnoručně vyrobený věnec může ozdobit vchod do vašeho domu nebo bytu, a vítat příchozí nebo vám dělat radost umístěný kdekoliv, kde na něj každý den uvidíte třeba jen vy sami.
Ať použijete květenství, která vykvetla na vaší zahradě, nebo se vydáte za dalšími přírodninami do lesa, vzniklé věnce vás budou těšit nejen po celou zimu, ale možná až do jara. Tak se pusťte do tvoření, klidně improvizujte, budet to přece váš věnec.
Realizace a styling: Markéta ZIndulková
Na výrobu mechového věnce budete potřebovat:
- slaměný korpus
- hezké pláty mechu
- zelený vázací drát (k dostání buď v květinářství nebo třeba v Obi.cz)
- provaz nebo režné plátno na zavěšení
Jak na to:
1.Na procházce v lese najděte ideálně starý ztrouchnivělý strom porostlý mechem. Ten z něj co nejopatrněji (nejlépe v podobě pásů) sloupněte.
2. Slaměný korpus dejte na stůl a pás mechu – měl by být trochu navlhčený – položte na něj. Opatrně ho obtočte kolem korpusu a upevňujte vázacím drátem, aby se neodchlipoval. Slaměný korpus snese vlhko, které mechu svědčí a pak je dlouho krásně zelený, takže tento věnec může ideálně zdobit vchodové dveře do rodinného domu nebo třeba vrata stodoly.
Na věnec se sušenými květy budete potřebovat:
- ratanový věncový korpus přírodní
- sušené různobarevné květenství vřesů, lunarie, hortenzie, nevěstin závoj
- větvičky eukalyptu (k dostání v květinářství)
- vázací drátek (k dostání v květinářství nebo v hobbymarketech)
1. Do korpusu nejprve zastrkejte větvičky vřesů.
2. Pokračujte stříbřitými penízky lunarie a okvětími narůžovělého nevěstina závoje. Vzniklý základ ještě oživte eukalyptem a korunujte květenstvými hortenzie.
3. Získáte nádherný věnec, který dlouho neztratí nic ze své jemně pastelové krásy.
TIP: Do věnce můžete vetknout také malé makovičky, případně svazečky levandule.
Na věnec, na kterém si mohou pochutnat i ptáci budete potřebovat:
- březové proutí na vytvoření korpusu
- různé zelené neopadavé nebo dekorativní větve (rododendron, borůvčí, cesmínu)
- vázací drát
- plody keřů a stromů vhodné k sušení (cesmínu, různé druhy jalovce, dřišťál, jeřabiny, brsleny, hlohyni či břečťan)
1. Z tenkých čerstvých březových větviček (ty suché je třeba nechat aspoň pár dní ponořené ve vodě) vytvořte snop. Pak vytvarujte do kruhu a konec ovažte vázacím drátem. Po obvodu potom ještě korpus zpevněte silnějším březovým proutkem.
2. Nejprve do něj zastrkávejte (nebo upevňujte drátkem) listnaté větvičky rododendronu, pak větvičky se zářivě oranžovými nebo červenými kulličkami cesmíny i pichlavým dřišťálem.
3. Věnec dozdobte větvičkami stříbrného jalovce, plody břečťanu a subtilními větévkami borůvčí. Březový korpus je krásný sám o sobě, takže jej nemusíte ukrývat pod zdobné větve a bobulky celý. Když jej pak zavěsíte na vchodové dveře domu, bude dlouho dělat radost nejen vám, ale v zimě také ptákům.
4. Zavěste ho dostatečně vysoko, aby na něj nedosáhly dětské ruce – bobulky dřišťálu, cesmíny i břečťanu sice chutnají ptáčkům, pro lidi jsou však jedovaté.
Na věnec z dřevěných špalíčků budete potřebovat:
- různě vysoké špalíky rozličného průměru
- silnější drát
- ruční nebo elektrickou vrtačku
- pilku
1. Na věnec se dá použít jakékoli dřevo. My jsme zvolili černý bez, protože má na řezu silnou a hezkou kůru (ten náš byl i krásně porostlý barevným lišejníkem), navíc je ho všude dost, roste jako plevel.
2. Ze silnější větve nebo z kmínku o průměru od 5 do 8 centimetrů nařezejte různě vysoké špalíčky zhruba od 4 do 10 centimetrů.
3. Poskládejte je do kruhu, abyste viděli, jak bude věnec ve výsledku vypadat. Vedle sebe dávejte špalíky různého průměru a výšky, aby byl věnec zajímavě členitý.
4. Podívejte se, ve kterých místech se špalíky dotýkají a v tom místě je provrtejte vrtákem o něco větším než je průměr drátu. Je ale potřeba vrtat mimo střed špalíku směrem ke středu, aby by byly otvory sousedních kousků dřeva u sebe.
5. Ustřihněte si dva kusy drátů, delších než je obvod věnce a navlékněte na ně všechny špalíky. Ten poslední provrtejte dvakrát dvěma otvory, protáhněte konce drátů a zatáhněte tak, aby byly co nejmíň vidět. Z druhé strany provlékněte druhé konce drátů, co nejvíc utáhněte a opět dráty zahněte. Přebytečný drát odstřihněte.
- Zdroj článku
-
Venkov a styl, realizace a styling: Markéta Zindulková