Přejít k hlavnímu obsahu
Dobrý nápad

Na pravidelné čištění okapů se často zapomíná: Hrozí nepříjemnosti i vážné škody na domě

Okap se může ucpat listím, i když máte na zahradě jen nízké keře – stačí, aby vítr přinesl listy z okolních stromů. Kromě listí se v okapech usazují i další nečistoty, které mohou snadno vést k jejich ucpání. Pravidelné čištění je proto důležité pro prevenci škod na střešních žlabech a svodech. Jak o ně správně pečovat?

Jana Soukupová | 6. 11. 2024

Ucpaný okap dokáže způsobit řadu nepříjemností i vážné problémy na domě. Zanesený může být nejen listím a větvičkami, ale také mechem nebo prachem proměněným v „blátíčko“, které je živnou půdou pro drobný plevel a hmyz. Přetékající voda si pak hledá cestu jinudy, ničí fasádu nebo dokonce zatéká pod střechu, na různých místech může být příčinou koroze a hniloby. Pokud navíc v zimě ve žlabu zmrzne, může jej poničit a zdeformovat. Proto je čištění okapů žádoucí alespoň dvakrát do roka: během jara a na podzim.

V okapu nikdy nesmí voda stát

Jestliže se v okapovém žlabu po dešti hromadí voda, je namístě jednat rychle. Vyčistěte viditelné nečistoty po celé délce, odstraňte i případný mechový porost. Potom zkontrolujte propustnost svodů, těsnost žlabů i jejich správnou polohu. Okapy ale kontrolujte i preventivně, minimálně dvakrát do roka a pro jistotu také po výjimečných výkyvech počasí doprovázených silným větrem. Ze všeho nejdůležitější je ale odhadnout své možnosti a síly. Pokud se na tuto práci necítíte nebo má váš dům okapy na těžko dostupných místech, raději se obraťte na odborníky. Stejná rada platí i v případě, že se vám okapy ucpávají několikrát do roka. Může jít například o mech ze střechy a je tedy nutné řešit nejprve příčinu ucpávání.  

Ruční čištění: na žebříku nebo s čističem na násadě

Základními pomůckami pro manuální čištění "shora" jsou gumové rukavice, kyblík, úzká lopatka a drsný kartáč. Myslete v první řadě na svoji bezpečnost a přizvěte si k této práci další osobu, která vám může přidržet žebřík a pomoci s vynášením nádoby s odpadem. Vylezte na žebřík (neopírejte ho o žlab!) a vybírejte nečistoty z okapu do připraveného kyblíku. Většinou stačí lopatka, ale občas je potřeba uvolnit nános rukou a některé části odrhnout kartáčem. Výhodou takového čištění může být i to, že objevíte případná zkorodovaná místa. Další variantou ručního čištění je použití speciálního čisticího nástroje s teleskopickou násadou. Čistič má na jedné straně škrabku a na druhé smetáček. Do okapu tak dosáhnete i ze země, existují násady s nastavením až na 6 metrů. Měli byste počítat s tím, že práce s čističem je poměrně fyzicky náročná. Po skončení se doporučuje přece jen vylézt na žebřík a zkontrolovat, jestli jste odstranili opravdu všechny nečistoty.

Můžete přizvat na pomoc robota

Pro čištění okapů existují i speciální robotické čističe, které vyjdou na několik tisíc korun. Robota, který připomíná maličký tank, vložíte do okapu a spustíte. Pomaličku jede a gumovou vrtulí z okapu odstraňuje nečistoty. Robotické čističe okapů jsou vyrobené tak, aby prošly všemi druhy a tvary střešních žlabů. Po práci robota vás jen čeká úklid toho, co vyházel dolů. Na žebřík musíte v tomto případě dvakrát: posadit robota do žlabu a po práci ho vyndat. Čištění okapů je ideální příležitostí, jak zkontrolovat, že ve žlabech nejsou žádné díry a trhliny. Na konci kteréhokoli z uvedených způsobů čištění řádně prolijte okap vodou. Odplavíte zbytky nečistot, zjistíte, jestli žlab někde nevytéká a zároveň tak zkontrolujete stav svodu.

Mohlo by se vám líbit

Listopad na zahradě: Sázet můžeme stromky i růže, s chladnou půdou přichází čas česneku

Listopad na zahradě neznamená jen úklid všudypřítomného listí. Než se náš malý ráj uloží k zimnímu spánku, můžeme jej ještě obohatit o nové druhy stromků a keřů. A pro výsadbu česneku nastává dokonce ideální období.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dobrý nápad
Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

Skořice může prospívat, ale i škodit: Exotické koření s dvojí tváří

Dobrý nápad
Tajemství bramboračky jako od našich babiček: Staročeský recept, který zvládne každý

Tajemství bramboračky jako od našich babiček: Staročeský recept, který zvládne každý

Dobrý nápad
Vyzkoušejte křehké svatomartinské rohlíčky: Tradiční pochoutka, která zahřeje na duši

Vyzkoušejte křehké svatomartinské rohlíčky: Tradiční pochoutka, která zahřeje na duši

Dobrý nápad
Aromatický hřebíček pomáhá od bolesti zubů: Poradíme, jak vyrobit domácí hřebíčkový olej

Aromatický hřebíček pomáhá od bolesti zubů: Poradíme, jak vyrobit domácí hřebíčkový olej

×
  • Marianne Venkov & styl
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + SADA GREEN IDEA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE VENKOV A STYL + SADA GREEN IDEA + DIGI VERZE ČASOPISU ZDARMA
  • Předplatit