Úspěch v Čakovicích: Z chátrající sýpky vzniklo komunitní centrum plné života
Budova původní obilné sýpky, špýcharu, v pražských Čakovicích léta chátrala, pohled na ni lámal místním srdce. Dnes pulzuje životem! Obnovou vznikl kýžený prostor pro setkávání generací. Podívejte se na báječnou proměnu, která byla zveřejněna v časopisu Marianne Venkov & styl.
Komunitní centrum Sýpka v pražské čtvrti Čakovice otevřelo dveře veřejnosti loni na jaře. Špýchar, jak se stavení kdysi říkalo, byl v žalostném stavu. Budova chátrala a městská část posledních deset let jednala o jejím osudu. Ve hře byla i varianta, že se historická sýpka zbourá... Na radikální řešení naštěstí nedošlo. Ač byl objekt prakticky na spadnutí, do oblasti starých Čakovic patřil. V místní kronice je pátrání po údajích o špýcharu marné, nicméně sýpka sloužila coby úložiště krmiva pro hospodářská zvířata. „Průmyslník a bankéř Alexandr Schoeller koupil Čakovice a Ctěnice s rozsáhlými okolními pozemky roku 1849 a v tomto období začal s výstavbou cukrovaru. Ke svážení řepy z polí používal povozy tažené voly chovanými na statku (dnes bytovky proti cukrovaru). Lze se tedy domnívat, že v 50. letech 19. století postavili i sýpku,“ prozrazuje Jaroslava Krákorová, kronikářka Čakovic, s tím, že není mnoho pamětníků, kteří by k historii objektu věděli více. Cukrovar, k němuž sýpka nejspíš náležela, později zestátnili a v 70. letech minulého století zanikl. „V té době budova přestala plnit hospodářskou funkci a začala chátrat,“ doplňuje kronikářka.
Průmyslník a bankéř Alexandr Schoeller koupil Čakovice a Ctěnice s rozsáhlými okolními pozemky roku 1849 a v tomto období začal s výstavbou cukrovaru. Ke svážení řepy z polí používal povozy tažené voly chovanými na statku (dnes bytovky proti cukrovaru). Lze se tedy domnívat, že v 50. letech 19. století postavili i sýpku.
V sýpce to dnes žije
Na historické využívání špýcharu odkazují i reliéfy obilných klasů, které jsou symbolicky vyobrazeny na fasádě. „Na rekonstrukci špýcharu Magistrát hlavního města Prahy poskytl sedmadvacet milionů korun a z operačního programu Praha – Pól růstu se nám podařilo získat dalších deset milionů. Ostatní náklady byly hrazeny z rozpočtu naší městské části a dotací,“ uvádí Alexander Lochman, první místostarosta. Dnes má sýpka dvě podlaží a slouží jako neziskové a nekomerční zařízení, které spadá pod městskou část. Cílem bylo vytvořit bezpečné místo, kde se mohou lidé z Čakovic a okolí setkávat. „Zájem lidí nás mile překvapil. Přestavbu sýpky vítali s nadšením. Někteří tady sice chtěli raději poštu nebo restauraci, ale všem se zavděčit bohužel nejde,“ tvrdí Michaela Kubernatová, referentka Komunitního centra Sýpka. V současné době je jeho program nabitý od rána do večera. Denně! Při volbě aktivit se zde hodně myslelo na maminky s malými dětmi, vznikla pro ně i otevřená herna. Řada činností se zde organizuje také pro lidi v důchodovém věku. Bez šance však nejsou ani ostatní! Přijít může každý, kdo rád absolvuje kurz jógy, zdravotní cvičení, tradiční čínské cvičení čhi-kung, trénink paměti, pilates, chce se učit anglicky... To vše v pravidelných termínech, ale kromě nich není nouze o nárazové akce. Příkladem můžou být sezonní kurzy floristiky, večerní relax u malování pro dospělé, tvořivé dílny pro děti i pro seniory.
Článek vyšel pod původním titulkem Špýchar chátral, sýpka žije! v časopise Marianne Venkov & styl číslo 12/2024. Všechna vydání časopisu naleznete za zvýhodněnou extra cenu zde.
- Zdroj článku
-
Článek vyšel v časopise Marianne Venkov & styl, redakčně upraveno.