Marianne Venkov & styl tentokrát voní červnem. Schválně, otevřete ho a nadechněte se...
V červnovém čísle se mísí vůně jahod, borovic, rozkvetlých luk, březové kůry i naší historie. Ve vzduchu je cítit, že čas dlouhých volných dnů přebírá žezlo. Čím je naplnit, radí i náš časopis, který můžete číst u vody, stejně jako u grilu!
TRADICE
Zkouška na dospělé hody
Ve Velkých Bílovicích se už děti učí přejímat tradice. Jednou z nich jsou hody. Ty dětské se odehrávají v červnu, (letos 18. 6.) kdy omladina v krojích nejen tančí, dodržuje zvyky, ale i za nápadného dozoru dospělých vede a organizuje slavnostní den v roli zkušebních stárků a stárek… Je to taková maturita z místních zvyklostí.
ŘEMESLO
Mladé tělo, stará duše
Dva muzikanti - spolužáci z pražské konzervatoře se v čase covidu, kdy jim "mizely" koncerty, rozhodli, že budou vyrábět heligonky. Pěkně postaru, precizně a kvalitně! Pokus vyšel a dvojice se úspěšně vrhla do světa tahacích harmonik. Jak se rodí harmonika mezi Prahou a Frenštátem?
JÍDLO
Božské jahody
Lesní jahody úžasně voní a stejně skvěle chutnají. Především ve sladkých specialitách: zmrzlinách, dezertech, bábovkách, věnečcích… Teď přichází jejich čas, i čas těch zahradních, které jsou neméně chutné. Není dobré červené drahokamy přírody propást!
PŘÍBĚH ODVAHY
Barokní oáza klidu
Trojice mladých architektů se rozhodla oživit v centru Jindřichova Hradce původní zahradu hraběnky Černínové... Zámecký park z 18. století se stal po požáru prosperujícím, vyhlášeným zahradnictvím rodiny Krafferovy, ale… Rok 1948 ho odvál a další čas zničil. Dnes vstává zelená oáza z popela.
DOBRÝ NÁPAD
Hezké sezení přivábí hosty
Ze staré, nevzhledné venkovní židle, stolu, lavice nebo zahradního křesla se dá pár tahy smirkového papíru a pak štětce, vykouzlit pohodový sedací koutek. Může lákat patinou či vůní citrónů. A hlavně barevně rozzáří nejen smutná místa.
ROZHOVOR
Šikovné ruce od kolébky
Historii ručních prací přibližuje Ing. Alena Samohýlová, restaurátorka textilu a odbornice na výtvarné techniky. Že v minulosti musela každá dívka na venkově vládnout jehlou a nití je známo, ale jak to bylo s háčkováním, předením, pletením? A kdy byly ruční práce doménou mužů?