Ráno jen pro sebe aneb 7 kroků, které vám ulehčí brzké vstávání
Umění být ranním ptáčetem je momentálně v lifestylu hodně populární téma. V řadě článků se můžete dočíst, co dělají úspěšní lidé jinak a přitom můžete vzít jed na to, že hned v bodě č. 1 bude napsáno, že vstávají v šest, nebo ještě lépe v pět. Jenže naučit se vstávat brzy, jakkoli je to přínosné a inspirativní, není vůbec snadné. Proto vám přinášíme pár tipů, jak na to.
Někteří lidé tvrdí, že brzké vstávání pozitivně ovlivnilo celý jejich život. Jiní si nemohou vynachválit těch pár hodin klidu, kdy nikdo je nebombarduje e-maily a děti ještě spí. Můžou dělat vše, na co by během dne nevyzbyl čas...
Tak například ředitelka společnosti Starbucks Michelle Gass prý už patnáct let vstává ve 4:30 a jde si zaběhat. Věří, že její ranní rituál jí pomohl dosáhnout nejen životního úspěchu, ale i štěstí.
Známá šéfredaktorka magazínu Vogue Anna Wintour sice chodí do redakce na devátou, ale v 6:45 už má za sebou hodinu tenisu a může se věnovat důkladné úpravě svého charakteristického mikáda.
V půl páté se hrabe z postele i propagátor minimalismu Leo Babauta, který napsal několik knih o tom, jak si zjednat v životě pořádek. Tenhle táta šesti dětí ví, že jedině brzy ráno si užije svůj klid, takže se naučil vstávat pro jistotu dvě hodiny předtím než zbytek jeho početné rodiny. Co se získaným časem dělá? Samé úšlechtilé věci: pije vodu, cvičí, stanovuje priority pro nadcházející den, chystá dětem snídani a svačinu, píše články...
Stejnou motivaci pro brzké vstávání má i podnikatelka a trojnásobná máma Ivanka Trump, která chce mít hodinu a půl pro sebe, než se vzbudí děti. Cvičí, medituje, stará se o pleť a pročítá titulní strany všech deníků, co jí přijdou pod ruku. Svůj budík nařizuje na 5:30 i o víkendech, protože jak říká – děti své spací rituály nemění, tak nemůže ani ona.
Láká vás ranní vstávání, respektive pocit, že máte náskok před celým světem? Laškujete s nápadem, že byste svůj budíček posunula o hodinu dříve, abyste si užila chvíle klidu a samoty? Máme pro vás pár tipů, jak to zvládnout.
ČTĚTE TAKÉ: Jak se budit svěží? Osvojte si jednoduché pravidlo 10-3-2-1-0!
1. Na úvod si položte otázku – proč vlastně chcete vstávat brzy? Je to proto, že jste ráno a dopoledne produktivnější, chcete si užít hodinu klidu, než se probudí děti a začne frmol, nebo proto, že jindy než ráno nestíháte cvičit? Fajn, to zní jako dobrá motivace. Pokud byste totiž neměla jasný cíl, veřte, že jen samotný budík vás z postele nevytáhne.
2. Ať už se budíte mobilem, nebo starým dobrým budíkem, nepokládejte ho vedle sebe na noční stolek, ale dejte ho třeba na vzdálenější komodu nebo toaletní stolek. Když začne ráno vyhrávat, donutí vás vstát z postele, abyste ho „zamáčkla“. Pro brzké vstávání je totiž naprosto zásadní, abyste se okamžité dostala z postele. Žádné povalování ve stylu „nechce se mi z vyhřátého pelíšku“ nebo „ještě chvíli poležím“. Protože v lepším případě si pohovíte a ztratíte cenné minuty, v horším případě zaspíte.
3. Promyslete si, čím přesně svou ranní hodinku či dvě chcete zaplnit. Když nebudete mít plán, nebudete mít ani důvod vstát. A i když vstanete, bez jasně daných rituálů se vám snadno stane, že sklouznete k tomu, co se nabízí jako první – kontrola e-mailů, sociálních sítí a pročítání včerejších zpráv. Což by samo o sobě nemuselo být špatné, ale hrozí, že u toho zapomenete na čas a navíc zahltíte hlavu informačním šumem hned po ránu.
ČTĚTE TAKÉ: Nejhorší prokrastinace aneb 7 důvodů, proč neumíme jít včas spát
4. Naplánujte si něco, na co se budete každé ráno těšit – může to být oblíbená snídaně, čtení knihy u ranního čaje nebo kávy, procházka se psem vylidněnými ulicemi, meditace... Cokoli, co vám přináší radost a zklidnění.
5. Nachystejte si vše potřebné předem. I prezident Obama ví, že úspešný den začíná už večer předtím. Všechno oblečení, svačiny a tašky či aktovky si proto připravte s předstihem, aby vás to ráno nestresovalo a nezdržovalo. Někteří lidé dokonce spí ve sportovním oblečení, aby ráno okamžitě mohli vyrazit běhat či do fitka. To je trochu extrém, bohatě postačí si vše připravit ke dveřím nebo kamkoli, kde se hodláte protáhnout a zacvičit si.
6. Esenciální samozřejmě je jít spát v takový čas, abyste se ráno cítila odpočatá. A úplně nejlepší je chodit spát i vstávat ve stejný čas. Pokud se vám nepodaří dostat do postele v obvyklou hodinu, stejně se pokuste vstát brzy – vše dospíte večer.
7. Chcete vstávat o hodinu až dvě dříve? Jděte na to postupně, jak radí Leo Babauta. Nejprve se pokuste vstávat jen o 15 minut dřív, po pár dnech o půl hodiny... a tak dále. Je to šetrnější, než nutit organismus do radikální změny, navíc to signalizuje snahu o pomalou, ale dlouhodobou změnu.
Tip: Baví vás číst o tom, jak vstávají a co první hodiny po ránu dělají úspěšní a zajímaví lidé? Navštivte stránky My Morning Routine. Jsou přehledné a můžete si tam filtrovat rozhovory podle toho, kdy kdo vstává, jestli je sova nebo ranní ptáče, případně jestli má děti (což klade na ranní rituály úplně nové nároky).