Proč je o Vánocích nejvíc infarktů a zlomených srdcí?
O vánočních svátcích si lidé nejen užívají pohody, ale překvapivě mohou čelit i různým zdravotním problémům. Vědci totiž dokázali, že srdce reaguje na silné emoce, což má vliv na srdeční činnost.
Dvacátý šestý prosinec je jedním z nejnebezpečnějších dnů v roce pro všechny, kteří mají nemocné srdce nebo vysoký krevní tlak. V této době doslova vrcholí počet srdečních selhání. Uvádí se to ve studii, kterou prováděli odborníci na University of California, San Diego a Tufts University. „Toto období, tedy období Vánoc, je notoricky známé pro zvýšený počet srdečních infarktů, srdečního selhání a nejrůznějších arytmií,“ říká dr. Samin Sharma, ředitel kardiologie v Mount Sinai Medical Center v New Yorku.
Rizikové faktory a silné emoce
Není žádná novinka, že chladné počasí je pro srdce nápor. Krevní cévy se zužují, což zvyšuje krevní tlak a zvyšuje se nápor na srdce. Po velké fyzické námaze pak může dojít k srdečnímu kolapsu, a to nejen u starších lidí. Kromě toho srdci vadí kouření, vysoká hladina cholesterolu, zvýšený krevní tlak, nedostatek pohybu… o Vánocích pak ještě nadměrná konzumace jídla a alkoholu. Přesto právě tohle nejsou nejzávažnější rizikové faktory o svátcích. Tím je emoční stres.
Srdce jako zdroj emocí?
Podle nedávné studie HeartMath vznikají naše emoce v mozku, odkud vyšlou signál k srdci a srdce pak reaguje na složité hormonální změny. Tento výzkum jasně prokázal, že srdce prostě reaguje na emoční reakce. Pokud se budete vztekat, pociťovat úzkost nebo frustraci, srdeční činnost se změní a stane se nepravidelnou. Zcela zjednodušeně to znamená, že nešťastné srdce nebo srdce, které reaguje na negativní emoce, má vyšší ‚šanci‘, že onemocní.
Jste precizní a úzkostné? Pozor na to!
Osobnosti se sklonem k preciznosti a úzkostnosti mají statisticky vyšší výskyt onemocnění srdce. Vyskytuje se u nich také ve zvýšené míře vyšší krevní tlak. I když odborníci tvrdí, že sídlem emocí je mozek a srdce reaguje na všechny změny druhotně, pravdou je, že při extrémním a dlouhotrvajícím stresu (například úmrtí partnera, rozchodu, ztrátě zaměstnání apod.) může dojít k fatálnímu poškození srdce a ztrátě jeho čerpací funkce. Tomu odpovídá lidové rčení – puklo mu srdce žalem. Snad proto spousta lidí podlehne srdečnímu selhání právě o Vánocích – zejména v případě, že žijí sami a chybí jim láska.