Téma Marianne
POTVRZENO: Lidé, kteří postují na sociálních sítítch selfie z fitka, mají narcistní sklony
Také vás štvou lidé, kteří to přehánějí se zveřejňováním zrcadlových selfie z lekcí jógy nebo po hodině tvrdé dřiny v posilovně? Možná už dlouho nebudou.
Bylo otázkou času, kdy se některý z univerzitních vědeckých týmů pustí do zkoumání současného fenoménu selfíček – konkrétně selfíček z posilovny. Na první pohled vcelku ušlechtilá věc – dát si trochu do těla a podělit se o svůj výkon s ostatními – má totiž i řadu jiných psychologických aspektů. Třeba to, že lidé, kteří se takto chlubí svou fyzičkou, vůlí a vypracovanými břišáky či pevným zadkem, ve skutečnosti trochu zoufale touží po sebepotvrzení, uznání a chvále. A také to, že ostatní tím víc štvou, než inspirují.
Tato domněnka je od loňského roku stvrzena týmem psychologů z londýnské Brunel University, kteří udělali průzkum mezi 555 uživateli facebooku. Zjistili, že lidé, kteří mají sklony k narcismu a sebelásce, odpovídají těm, kteří se tak rádi fotí při sportu nebo po cvičení. „Narcisové také častěji postovali statusy o svých dietních plánech nebo cvičebních pokrocích, aby tak vysílali mezi své přátele jasný signál, že o sebe pečují a záleží jim na sobě.
Jakkoli však mohou být takové příspěvky iritující, často získávají nejvíc lajků, což jen stimuluje jejich autory k vytváření dalších. „Ačkoli to vypadá, že se narcistní obsah vyplácí, protože získává hodně lajků a komentářů, je třeba brát v potaz, že může jít i o výraz zdvořilostní podpory přátel, kteří ale v soukromí tyto egoistické statusy odsuzují. Hlubší uvědomnění toho, jak může být obsah na sociálních sítích přijímán, může zabránit generování obsahu, který je víc protivný než zábavný,“ komentuje Dr. Tara Marshall, která výzkum vedla.
Za zmínku stojí také další závěr studie, který říká, že lidé s nižším sebevědomím pro změnu častěji zveřejňují fotografie svých partnerů než sebe samotných.