Vloni jste oslavil čtyřicátiny, vnímal jste to jako nějaký zlom, nebo to moc neřešíte?
Řeším to ve smyslu, že to strašně utíká. Když člověk řekne, že před dvaceti lety chodil na DAMU, tak dvacet let je pro mě obrovské číslo. Teď opakují na Nově seriál Doktoři z Počátků, kde mi bylo lehce přes třicet, a když mě tam žena vidí, tak mi říká: „Ty seš úplně stejnej, co zobeš?!“ (smích) Mám stejné vlasy, přibyly mi nějaké kruhy pod očima a vrásky, ale je fakt, že asi vypadám pořád docela stejně.
Je to pro herce výhoda?
Teď nevím, vlastně bych mohl hrát pořád mladé. Ale co mě a můj herecký typ úplně změní, je, když si oholím vousy. To je mi zase patnáct a jsem někdo jiný, to se nepoznávám ani já. Když zruším tu ofinu s kudrnami, které mám v čele, a naopak to zkrátím tak, že je mi vidět celý obličej a čelo a vlasy mám dozadu nebo nakrátko, tak mi kolegové říkají, že to jsou dva úplně rozdílní lidé.
Ve kterém z těch dvou typů je vám nejlépe?
Pořád cítím, že jsem to já, jen okolí mě vidí jinak. Je fakt, že vlasy se dají při rolích různě použít – třeba v Letních shakespearovských slavnostech to mám natupírované, používám to jako takový prvek, kterému se lidi smějí. Vlasy nijak neprožívám, prostě to nechám růst, a když mi přerostou, tak je jednou dvakrát za rok shodím. Zaplať pánbůh, že je mám. Když mi v jednu chvíli vlasy hodně padaly, tak jsem to řešil, bál jsem se. Člověk se s tím ale musí vyrovnat a umět stárnout. Holt doufám, že nevypadají, asi by mi chyběly. Někdy se stává, že jdu na casting, a oni řeknou: „Jo aha, tak to nic, my jsme vás pozvali, protože vás na fotce máme s těmi kudrlinami, a vy to teď máte takhle.“ – Zrovna jsem se ostříhal třeba kvůli Agentovi v kapse. Někdo říká, že s kudrlinami vypadám romanticky a trochu pohádkově, s krátkými vlasy zase trochu starší. Je zajímavé ty informace o sobě pozorovat.
Měl jste cíl, co konkrétně do čtyřicítky chcete stihnout?
Asi ne, ale s přibývajícím věkem jsem rád, že dítě přišlo tak, jak přišlo. Ono se říká, že si vás dítě vybere. Že je někde tam nahoře a čeká. Tak si nás Anička vybrala a jsme za ni hrozně rádi, teď jí jsou tři. Stále nás v téhle zvláštní době hezky překvapuje, zaměstnává a rozradostňuje. Myslím si, že za další roky bych už asi neměl tolik energie a síly, kdežto teď si to užívám. Dva roky covidu byly štěstí v neštěstí: byli jsme doma a já jsem si díky tomu všechno zažil. Nemusel jsem být v práci a všechny Aniččiny pokroky jsem viděl na vlastní oči. Sžili jsme se a myslím, že jsme s dcerou položili hezký základ našemu vztahu, protože viděla, že jsem v domácnosti rovnocenný pilíř. Nemáme rozdělené, co dělá žena a co dělám já, prostě kdo zrovna může, dělá, co je potřeba.
Všimla jsem si, že vaší dceři na fotkách na sociálních sítích zakrýváte obličej. Proč jste se pro to rozhodli?
Na internetu a na Instagramu ji může vidět kdokoli a kdykoli. A já nevím, kdo se na to dívá, já ty lidi neznám. Instagram je můj pracovní nástroj, používám ho k sebeprezentaci, ukazuju tam, co mě pracovně čeká, co hraju, jakou věc zkoušíme. Rodinu tam samozřejmě ukazuju, protože je miluju a je to součást mého života, prostě jsme spolu, takže myslím, že i mí sledující a fanoušci to mají právo vědět, ale snažím se to dávkovat, nedávat na sítě všechno za každou cenu.
Vím, že někteří moji kolegové si na tom založili živnost a živí se tím, já je neodsuzuju, taková je doba. Ale nemusím prodávat svoje dítě na každý produkt, zvládli jsme to i bez plínek zadarmo. Jasně, je to zdroj obživy, kdyby něco přišlo, tak uděláme doma poradu a peníze dáme dítěti třeba na studia. Ale když dceru vyfotím, tak ona neví, co s tím dělám, nezeptal jsem se jí. Až bude větší, tak si sama rozhodne, jestli chce viset na internetu, nebo ne. Je to, jako kdybych vylepil její fotku na sloup, kolem kterého chodí desítky tisíc lidí. Tím, že jí na Instagramu zakrývám obličej, ji před tím chráním. Jestli ji opravdu ochráním, toť otázka.