Chodíte ráda do second handu? A pokud ano, prozradíte nám svá oblíbená místa?
Ano, oblečení ze second handu tvoří většinu mého šatníku. Našla jsem tam hedvábné košile i sukni, vlněné svetry mám pouze odsud, stejně jako saka a koženou biker jacket, kterou se mi podařilo ulovit za 99 Kč. Nyní tam hledám zajímavé a netradiční kousky, které mi pomohou obměnit můj šatník, dodají mu trochu hravosti. V Praze mám nejradši Textil House Vintage, Malé černé a 1981. Ráda ale hledám poklady i online, na Instagramu je nyní mnoho účtů, které se věnují přeprodeji vintage pokladů.
Některé známé fast fashion značky nyní prohlašují, že se snaží jít udržitelnějším směrem. Je to skutečně tak, nebo jde pouze o marketingový tah?
Tady narážíme na problém tzv. greenwashingu, který je bohužel s popularitou „udržitelnosti“ na vzestupu. V české legislativě bohužel neexistuje jasné stanovení, co se může označovat jako bio, eko, fér, udržitelné atd., s tímto slovíčkařením se tedy roztrhl pytel. Co můžu doporučit, je nákup v obchodech, u kterých mám jistotu, že se snaží cíleně hledat produkty šetrné k člověku a planetě, mají to ve svém DNA. Předejdeme tak tomu, že si koupíme „udržitelné“ tričko s 20% podílem biobavlny nebo recyklovaného polyesteru. Je dobré mít na paměti, že ačkoli se teď obchodníci ohání právě biobavlnou, ve skutečnosti celosvětový objem její produkce tvoří pouze 1 % vůči 99 % konvenční bavlny. To samé se dá říct o recyklovaném polyesteru. Ačkoli se nám může zdát, že ho nyní vidíme všude, tak se za uplynulou dekádu jeho využívání zvýšilo pouze z 9 % na 14 %. Což je skutečně málo.
Jaká jsou podle vás negativa udržitelné módy?
Osobně si myslím, že to je nedostatečná informovanost o problému fungování dnešního módního průmyslu a jeho velkého dopadu na klimatickou změnu v podobě ničení životního prostředí a špatných pracovních podmínek švadlen. Nevíme, za jakých podmínek naše oblečení vzniká, odvykli jsme si na kvalitu materiálu a střihu. Myšlenka udržitelné módy se na tato témata snaží reagovat, stále však stojí na okraji. Do toho se přidává zmíněný greenwashing fast fashion řetězců, který trochu „ukolébává“ naši touhu po správném nákupním rozhodnutí. Tohle všechno se snažíme řešit v rámci platformy Slow Femme, která nabízí přehledné shrnutí tématu, praktické tipy pro každodenní oblékání se i seznam značek, které to s námi, planetou i švadlenami myslí dobře.
Zdroj: autorský článek