Stále slýcháme a čteme o tom, že je dobré udržet si work-life balance. Proč je to ale tak moc důležité?
Je to jako nádech a výdech. Když jedno chybí, vzniká tlak. To podstatné je udržet si schopnost sebereflexe. Každý z nás si uvědomuje, kdy je něčeho příliš, a něčeho naopak málo. Problém je spíš v neochotě či neschopnosti přijmout, že to tak je, že už nám v tom není dobře. Pokud nad jednou oblastí našeho života mávneme rukou nebo ji obětujeme té druhé, nebude to dlouhodobě fungovat. Rovnováha v aktivitě a pasivitě je velmi důležitá. To platí i pro vztahy a neméně pro vztah nás se sebou samými.
To zní dost logicky, ale co poradíte někomu, kdo svou práci miluje a má pocit, že to je právě práce, která ho nejvíc naplňuje?
Takovému člověku bych řekla: „Máte velké štěstí a pořádně si tu cestu užijte.“ A současně bych mu poradila, aby se pravidelně usadil pod jabloní nebo v bezpečí své pracovny, zavřel oči, několikrát se zhluboka nadechnul a položil si otázku: „Vážně nechceš něco víc?“ Provozní slepota výkonu nás umí spolehlivě odklonit od prožitků i od vztahů. Hlavně od vztahu nás samých se sebou. Uvedu vám příklad z praxe: pětatřicetiletá klientka, která ke mě docházela řešit pracovní otázky, se na mě obrátila se smutkem v očích, že se jí nedaří otěhotnět, zda jí mohu pomoci. Její manažerský mozek pojal novou životní etapu jako další pracovní projekt s jasným deadlinem. Když tento deadline nebyl splněn, začala si ve své hlavě vytvářet problémy, které ve skutečnosti neexistovaly. Dostávala se tak opakovaně do stresu, který měl významný vliv na to, že se jí nedařilo otěhotnět. Stačilo jedno sezení k odbourání strachu a vybalancování jejího pracovního a osobního světa. Za necelé dva měsíce jsem od ní dostala radostnou zprávu o těhotenství. Co z toho vyplývá? Že v konečném důsledku je to o svobodě volby, o tom, čemu dáme v daném okamžiku přednost.
Rozumím tomu, co říkáte, ale pro některé lidi je těžké nedávat práci na první místo – obzvlášť, když je to jejich vášeň. Takoví jedinci se během pracovního procesu často ocitají ve stavu „flow“, kdy při práci zapomínají na svět kolem sebe a jsou šťastní. Hrozí i v takovém případě problémy? Například syndrom vyhoření nebo zdravotní potíže?
Flow je přirozené plynutí. To, co je nám přirozené, jde většinou hladce a bez většího úsilí. Následuje radost, úspěch a nárůst energie. Nehrozí zde vyhoření. Jen možná zapomínání na pravidelné jídlo, odpočinek a pohyb. To, co máte možná na mysli, je energetická nerovnováha, kdy dochází ke střídání vysoké aktivity a útlumu. To se stává v případě, že aktivita nevychází z klidu, ale z tlaku na výkon. Pak může docházet ke střídání extatického nadšení a extrémní únavy. Tento způsob fungování doporučuji přenastavit, protože ke kolapsu organismu či vyhoření vést může.
Jak se syndrom vyhoření projevuje?
Jako apatie, extrémní únava a nechuť k čemukoli. Útěk k pasivním činnostem, jako je spánek, přemíra jídla, nebo naopak nechutenství, zažívací potíže, nespavost, nervozita či úzkosti. Někdy nastupuje bažení po rychlém potěšení či závislosti, což může být v dlouhodobém horizontu destruktivní. Doporučuji předcházet vyhoření tím, že rovnováhu mezi pracovním a osobním světem nastavíme a pak už ji jen udržujeme. Je třeba vytyčit si hranice a upevnit víru v sebe a úctu k sobě.