Možná i proto se umění věnovalo méně lidí než dnes.
Přesně tak. To, že nemáte zase tak vytříbený talent a nejste úplně skvělý skladatel nebo zpěvák, za techniku trochu schováte. Je to stejné jako s fotografováním. Teď už všichni fotí na mobily, ale třeba Sudkova fotografie má v sobě ještě něco, co nikdo žádným telefonem neudělá. Anebo se tomu přiblíží, ale není za tím vidět ten osud. Důvod, proč fotí. Jsem v tom-hle dost skeptický, protože dnešní době moc nerozumím. Jde trochu mimo mě.
Nejste ani žádný velký příznivce sociálních sítí.
Nejsem. Ale možná je to moje chyba. Možná je špatně, že nejdu dostatečně s dobou. Já jsem tedy spokojený, místy i šťastný. A pokud jde o technologie, stačí mi pozorovat svoje tělo a sledovat, co mi říká. Když jsem dlouho na telefonu, říká mi: už dost. Jakmile vstřebávám moc informací, rozbolí mě hlava, jsem roztěkaný, víc mi tluče srdce. A naopak, když jsem v přírodě nebo mám zapnutej jen „blbej“ telefon, to znamená tlačítkový, moje tělo mi říká: jsi mnohem svobodnější. Když jsi na záchodě, nevytáhneš automaticky telefon, protože na tom tlačítkovém si nezahraješ hru ani nemůžeš jít na sociální sítě ani se nekoukneš, jaké jsou zprávy z baráku pana Fialy. A taky je zajímavé, jak na to reagují zvířata. Máme dost empatickou kočku, a ještě k tomu je to taková psí kočka. Když přijdeme domů, přivítá nás tím, že si lehne na záda a chce, abychom ji drbali. A když mám dlouho v ruce telefon, přijde a začne do mě drkat, ať ji hladím. Děje se to jen s chytrým telefonem, s tím tupým je to v pohodě. Je fakt zvláštní, že to zvířata vycítí.
Co synové a technologie? Odtrháváte je od mobilů a počítačů, nebo nemusíte?
Musím. Ale zase chápu, že jsou úplně jiná generace. Já jsem generace, která už moc nezažila hranice, protože Evropa byla už dost pospojovaná. A tak v sobě hranice moc nemám, myslím to i obrazně. A nemám je ani v tom, co dělám. Nerad rozlišuju, jestli je něco komerční, nebo nekomerční, nerad rozlišuju jazz, pop, swing nebo metal. Buď je to pro mě dobré, nebo špatné. A synové se zase už „narodili“ s telefony, zatímco já jsem momentálně v té fázi, že se ho spíš snažím zbavit. Je pro mě lepší aktivně se pídit po informacích, než aby mi je někdo neustále předkládal a já je pouze hltal. Oni to tak nemají a hltají je. A my se snažíme dát jim určité mantinely, protože samozřejmě poznáte, když je dítě zelektrizované víc, než je zdrávo.
Takže nezakazujete, ale hlídáte, aby to nebylo přes míru?
Ano. Jde o to, aby měl na to člověk vymezený čas. Mně třeba nejvíc vyhovuje, když mám chytrý telefon s sebou, ale je vypnutý. A když se potřebuju dostat na nějakou adresu a nevím, kde to je, dám si ji do navigace. A pak ho zase vypnu. Není to krabička, díky které mě můžete kdykoli zastihnout, a to i e-mailem nebo whatsappovou zprávou, což je prostě smrt, ten nikdy nekončící řetězec. Nejsem proti technologiím, ale proti tomu, aby nás ovládaly. Sám jsem začal zjišťovat, že mě ovládají, a nevyhovovalo mi to.