Během pandemie u nás zemřely desetitisíce lidí, ale stoupl i počet psychických poruch, zhoršily se vztahy mezi muži a ženami, už delší dobu se mluví například i o tom, že prožíváme krizi mužství…
Ale i krizi ženství.
Proč to tak je?
Na otázku „proč“ asi nedokážu odpovědět. Ale to, co mě napadá jako první, je vysvětlení, které najdete v knize Pavlíny Klemm Světelná poselství z Plejád. Ať si o tom můžeme myslet cokoli, píše se tam, že v minulosti muži potlačili svou citovou stránku, aby mohli fungovat jako muži: být těmi, co nepláčou, ochrání, zařídí, uloví. Aby mohli zabíjet. V momentě, kdy musíte zabíjet, tak musíte potlačit citovost, protože to nejde dohromady. A ženy naopak upozadily svou vnější tvořivost, protože byly z nějakých záhadných důvodů podřízeny mužům. Nastala chvíle, kdy si muži začali podmaňovat svět, přijali roli šéfů, a ženy zalezly do zvláštního přežívajícího módu a rozvinuly ohromně schopnost manipulace.
Jak jsme na tom podle vás teď?
Teď jsme svědky toho, že muži otevírají svou citovost. Například v mé generaci bylo naprosto nemyslitelné, aby chlap vozil kočárek. Já ho vozil. Ale kolegové se na mě koukali divně – ty vozíš, jo?! Dnes muži nosí děti v nosítkách a nikdo se nad tím nepozastavuje. Jde o to, aby ženy moudře podpořily muže v otevření jejich citovosti a zároveň s tím přijaly i jejich zranitelnost a nevnímaly ji jako slabost. A stejně tak jde o to, aby muži ocenili ženskost.
Jak konkrétně by to muži měli udělat?
Muž by měl pochopit, že žena funguje v rámci úplně jiného modelu než on. Ženskost je komplikovaná, protože je cyklická. Žena má měsíční cyklus a její vlny se střídají po týdnech. Když tomu muž nerozumí, tak si myslí, že žena je náladová. Co by měl udělat? Naladit se na ni, ptát se jí, jak se cítí a podle toho přizpůsobit své chování. Podle mě ale krize mužství a ženství spočívá v krizi myšlení obecně.
Jak to myslíte?
Zkrátka jsme se stali obětí myšlenkových představ o mužích a ženách a tyto představy se nám rozpadají. Nevíme, co s tím, a tak hovoříme o krizi. Podle mě to spočívá v nepochopení širších souvislostí. Vždyť my už ani nejsme schopni rozumným způsobem popisovat realitu. Popisujeme ji tak chaoticky, že nikdo už ani neví, o čem je řeč!
Můžete uvést konkrétní příklad?
Tak například dělník už není dělník, ale operátor výroby, uklízečka je operátorka podlah, prodavačka je asistentka prodeje. Vezměte si daňové přiznání. Proč se tomu neříká třeba výpočet daně? Proč tam má být slovo přiznání? Kdo se má přiznat? Vždycky se přiznává někdo, kdo něco provedl, viník. A přiznání znamená, že přijmete vinu. Takže to slovo je zavádějící. A pod takovými kejkly se slovy probíhá tichá postupná manipulace. A vy v tom přiblblým orwellovským newspeaku už vůbec nevíte, o čem se mluví. Ale o to asi jde. To je asi účel. Znáte to, jak se vaří ta žába? Když ji dáte do horké vody, tak vyskočí, ale když ji dáte do studené a ohříváte pomalu, tak se uvaří. A to je způsob, jak tahle civilizace pracuje s lidmi. Pomalu zvyšuje teplotu. Ostatně o tom psal už George Orwell a Aldous Huxley. A Rudolf Steiner (rakouský filozof – pozn. aut.) kdysi řekl, že jednoho dne bude myšlení opuštěno jako slepá ulička. Teď tam směřujeme. My budeme mluvit tak korektně, že už nikdo nic neřekne, protože by se mohl někoho dotknout. Protože kdyby třeba prohlásil, že dnes je hezky, tak by se mohlo urazit špatný počasí. Mně se zdá, že postupně spějeme k demenci, řekl bych až ke kolektivnímu alzheimeru.
Jak z toho ven?
Nenechme se vláčet, uvažujme nezávisle. Akorát je problém, že dnes nemáme čas zastavit se a přemýšlet, protože jedeme v modelu: svatba, děti, hypotéka, práce. Proto lidi utíkají do přírody, do různých kurzů, jdou do tmy… Hledají klid, mimočas. To, co jsme si zapomněli dopřávat.
Od nezávislého myšlení spoustu lidí asi odrazuje strach z toho, že když vystoupí z davu, tak ztratí jistoty.
Ale čeho se chcete bát? Jestli se bojíte o zdroje, o majetek, tak jenom nechápete, kdo jste. A jestli se bojíte toho, že zemřete? Tak to je jisté, že to jednou nastane. Toho se bát nemusíte. Já jsem teď namluvil audioknihu od Davida Hawkinse Průvodce úrovněmi vědomí. Hovoří o tom, že procházíme určitými úrovněmi vědomí, které Hawkins kvantifikuje číselně na stupnici od nejnižšího bodu, kde je stud, hněv, apatie, k těm vyšším, jako je odvaha, láska, radost, až k té nejvyšší úrovni, což je klid. Podle mého soudu je velice přínosné jen tak být. A připomínat si, že život tady byl vždycky, bez ohledu na nás. Prošel srážkami asteroidů, výbuchy sopek, dobou ledovou, epidemiemi, povodněmi. Když si tohle uvědomíte, tak přestanete mít strach.