Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Už jste dnes volali mámě? Vědci mají důkazy, že vám to prospěje

Poslouchat hlas své matky u vás sníží hladinu stresu. Zjistila to studie americké univerzity.

Iva Hadj Moussa | 15. 12. 2023

Možná patříte k lidem, kteří, pokud je něco rozčílí nebo zaskočí, okamžitě sahají po telefonu, aby se svěřili své matce. Chcete si postěžovat, požádat o radu, anebo to prostě na mámu všechno „nahrnete”, aby se vám ulevilo. A právě tento pocit úlevy, který přichází po konverzaci s matkou, je vědecky potvrzen.

Cílem výzkumu University of Winconsin-Madison bylo zjistit, zda konverzace s matkou skutečně přináší úlevu, a zda jsou některé formy komunikace s matkou lepší než jiné. Výzkumníci se zabývali třemi typy komunikace: osobní, telefonickou, nebo formou textové zprávy, aby určili, který způsob je pro vaši psychickou pohodu nejpřínosnější.

Mohlo by se vám líbit

„Chci, aby se o pracujících mámách nesmýšlelo jako o krkavčích matkách,“ říká Šárka Seydler Kabátová

Novinářku Šárku Seydler Kabátovou můžete znát nejen z médií, ale také z Instagramu @kabatnice, kde sdílí příběhy českých žen na rodičovské dovolené. V říjnu navíc vydala svou první knihu - Máma má práci, ve které rozbíjí mýtus o superhrdinkách i věčně nevyspalých a ztrápených ženách.
marianne.cz

Mluvit je lepší než si jen psát

V rámci výzkumu, jehož výsledky zveřejnil server psychologytoday.com, dostalo 68 mladých dívek sadu matematických a verbálních problémů. Tyto úkoly měly zhotovit před publikem. Výzkumníci poté dívky požádali, aby vykonávaly jednu ze čtyř věcí po dobu dalších patnácti minut: čekat o samotě, mluvit osobně s matkou, mluvit s matkou po telefonu, nebo komunikovat s matkou prostřednictvím zpráv. Poté vědci u dívek měřili hladiny stresového hormonu kortizolu a oxytocinu (oxytocinu se někdy přezdívá „hormon lásky a důvěry”). Pokud si dívky s matkami vyměňovaly zprávy prostřednictvím telefonu, měly hladiny kortizolu ve slinách podobné hodnoty jako v případě, že s matkou nekomunikovaly vůbec. To znamená, že - alespoň pokud jde o snížení úrovně stresu - komunikace prostřednictvím textových zpráv není o nic lepší než nemluvit vůbec. Testované dívky, které s matkami mluvily osobně, nebo po telefonu, měly nejlepší stresovou reakci, tedy vykazovaly nižší hladinu stresu.

Tato studie tedy naznačuje, že pouhé vyměňování si zpráv s matkou nestačí. Místo toho je důležité slyšet hlas své matky, protože má uklidňující účinek.

Mohlo by se vám líbit

Co dělat, když je váš partner mamánek?

Jste schopná a ambiciózní žena a umíte se o sebe postarat. Proto nechápete, proč jste opětovně narazila na muže, který je tak trochu mamánek. Umí vyjádřit, jak moc vás miluje, což vás od začátku přitahuje. Ale aby vám s něčím pomohl, uklidil nebo alespoň zaplatil nájem a jídlo sám za sebe, toho se nedočkáte. Co to vypovídá o něm a co o vás?
marianne.cz

Matčin hlas znamená bezpečí

Proč je hlas matky pro děti tak důležitý? Především je spojený s bezpečím a péčí. Již v prenatálním období dítě vnímá zvuky a hlasy, a to zejména hlas matky. Pro dítě je hlas mámy většinou tím nejznámějším a nejvíce povzbuzujícím zvukem. Podporuje tak pocit jistoty a pohody. Matčin hlas je schopen vyjádřit různé emoce, od uklidňujícího šepotu, zpěvu až po radostný smích. Tato pestrost projevů může dítěti pomoci rozpoznávat a pochopit různé emocionální stavy. Tón a melodie hlasu mají uklidňující účinek a snižují hladinu stresových hormonů. Poslech matčina hlasu kromě toho přispívá k rozvoji jazykových schopností dítěte. Dítě si tak osvojuje intonaci, rytmus a slovní zásobu. Matčin hlas je součástí denních rutin, které do života dítěte přinášejí klid a harmonii.

I v dospělosti nám matčin hlas připomíná dobře známé a bezpečné prostředí z dětství. Její hlas nám může evokovat vzpomínky na pocity pohody, jaké jsme tehdy měli. Každý hlas má navíc svůj unikátní charakter, a právě tato jedinečnost matčina hlasu přispívá k uklidňujícímu účinku.

Mohlo by se vám líbit

8 typů toxických matek, které ničí dětskou duši

Říká se, že ženy jsou ze své podstaty uzpůsobeny k tomu, aby své potomky bezpodmínečně milovaly, ujišťovaly a podporovaly. Existují ale i matky, které to neumí.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Rodina a děti
Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Rodina a děti
Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Rodina a děti
Kdy už konečně budeš mít děti? Jak reagovat, když dotěrné otázky přicházejí od rodiny i kadeřnice

Kdy už konečně budeš mít děti? Jak reagovat, když dotěrné otázky přicházejí od rodiny i kadeřnice

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit