Nezahrnujte dítě další vinou
„Všichni rodiče by si měli uvědomit, že dítě, kterému je ubližováno, má intenzivní pocit viny. Šikanované dítě se samo viní za to, že se neumí účinně bránit, myslí si, že je divné. Proto dítě nepodporujte v pocitu, že je s ním něco špatně,” upozorňuje lektorka. Reakce rodičů by se tedy neměla nést v duchu vět jako: “Proč jsi nám to neřekl dřív?” „Proč se nebráníš?” „Proč mu to nevrátíš? Proč jsi to neřekl paní učitelce?” Rozhodně pocity dítěte nebagatelizujte a neříkejte mu, že "to nic není". Podobnou větu bohužel děti často slýchávají nejen od rodičů, ale i učitelů.
V případě, že se dítě setká s ponižováním, by se mělo obrátit na člověka, kterému důvěřuje: Na rodiče, ale třeba i na učitele nebo staršího kamaráda. „Některé děti nechtějí svým rodičům přidělávat starosti, takže je pro ně v tu chvíli příjemnější svěřit se například paní učitelce z prvního stupně, které důvěřují, nebo někomu z příbuzných,” říká Renata Vordová.
Budujte důvěru
Jaké prostředí by měli tátové a mámy v rodině pěstovat, aby se na ně dítě obracelo s důvěrou? Odbornice radí, abyste byli otevření. „Hodně s dětmi mluvte, ptejte se. Ale ne na známky nebo obecnou otázku, co bylo ve škole. Ptejte se na kamarády, na zážitky, vztahy, na věci, které dětem dělají radost.”
Podle Renata Vordové je důležité v dětech odmalička posilovat vědomí, že pokud upozorní na nějaké nesprávné chování, nejde v žádném případě o žalování. „Cílem žalování je ublížit tomu, na koho žaluju. To ostatní – upozornit na fakt, že je někomu ubližováno a nemá sílu se bránit – je pomoc,” uvádí expertka a dodává, že oběť většinou cítí pocit bezmoci a nedokáže se účinně bránit.
Současně by rodiče měli být pro své děti vzorem. Všímat si toho, kdo potřebuje pomoc, mluvit s nimi o tom, co by si žádný člověk neměl nechat líbit.