Ať si děti řeknou, kolik pohybu snesou
Začíná sezóna natlučených kolen, vyvrtnutých kotníků a dalších dětských bolestí. Kola, pobíhání venku, kolečkové brusle, to všechno je zdraví prospěšné. Do té doby, než se spadne nebo se to přežene.
Děti by se měly hýbat přirozeně a nepřetěžovat se. Jejich kosti, páteř a klouby jsou ve vývoji a nerovnoměrné přetěžování jim nesvědčí. Když se pustí do náročného pohybu, hrozí navíc úraz, třeba vymknutý kotník.
„Jednostranný trénink je pro děti nevhodný, vznikají při něm svalové disbalance a špatné pohybové stereotypy. Zjednodušeně řečeno, svaly jsou ve vzájemné nerovnováze, některé z nich mohou být oslabené a jiné naopak přetížené. Výsledkem je, že jsou pak nerovnoměrně zatěžovány klouby a páteř,“ upozorňuje primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová.
V případě, že již u dítěte svalová nerovnováha vznikla, například i v souvislosti s vývojovými změnami, je podle primářky pokračování v jednostranném tréningu velmi nebezpečné. „Mnohem vhodnější je problémy s pohybovým ústrojím řešit pomocí odborné rehabilitace. Nabízí se například cvičení pomocí speciální metody INFINITY, která je díky jednoduchosti a možnosti variací vhodná i pro děti. Cvičení probíhá nejdříve jako nácvik s fyzioterapeutem a po zvládnutí metody je možné ji aktivně cvičit doma,“ doplňuje.
A když se stane úraz? „Například v případě vyvrtnutého kotníku, kdy dochází k lehkému poškození vazivových tkání i otoku, je možná speciální rehabilitace již v počáteční fázi úrazu. U větších poškození vazivových a kostních tkání je většinou nejdříve nutný klid čtyři až šest týdnů, než může dětský pacient začít naplno rehabilitovat. Vhodnost terapie a rehabilitace by měl vždy posoudit odborný lékař,“ vysvětluje primářka. S novou rehabilitační metodou INFINITY mohou děti po úraze rehabilitovat prakticky ihned. Umožňuje totiž cvičení v představě či v mikropohybu, což je pohyb v milimetrech. „Cvičení v představě pomáhá udržovat svalový tonus a pohybový program, na který bylo tělo zvyklé. Cvičení v „mikropohybu“ navíc stabilizuje a lépe hojí například i vyvrtnutý kotník,“ dodává primářka, která metodu vymyslela a zavedla do praxe.