Ženy jsou obvykle těmi, kdo zůstává s dětmi na rodičovské dovolené a kdo se potom častěji stará o plnění domácích úkolů a docházení na kroužky. To není naše spekulace či genderové předsudky, ale fakta. Rodičovskou dovolenou čerpají pouhá dvě procenta mužů a podle průzkumu Proměny české společnosti, na kterém se podíleli v roce 2015 vědci z Akademie věd České republiky a Masarykovy univerzity, tráví ženy péčí o děti do tří let šest a půl hodiny denně, u mužů jsou to dvě hodiny. I když ženy pracují stejně jako jejich partneři, tak tráví více času péčí o děti a o domácnost. Mimo to to jsou převážně ony, kdo využívá zkrácené úvazky, právě kvůli tomu aby stíhaly rodinné povinnosti spojené s dětmi.
A to trvá do té doby, dokud se potomci neosamostatní. Což je obvykle ještě celou základku, ale jistým způsobem tam pro své děti jsou i na střední škole. Potom odejdou na vysokou školu, či do svého bytu, a v tu chvíli si mohou oddechnout. Ale ne na dlouho. Zrovna když překonají syndrom prázdného hnízda a začnou si užívat své volnosti, tak u mnohých nastane čas, kdy je potřebují jejich rodiče v důchodovém věku. Podle publikace „Sandwichová generace“ – kombinování práce a péče o závislé členy rodiny
70 % osob ve věku 45-59 let pomáhá svým rodičům v každodenním životě. Mezi pečovateli přitom výrazně dominují ženy.
„Je to sedm let, co moje nejstarší dcera odešla na vysokou, a tři roky, co intenzivně pečuji o mamku,“ vypráví pětapadesátiletá Eva. Vyloženě pečovat o nikoho tak nemusela reálně čtyři roky, osm, kdyby se nepočítala střední.
Tento fenomén nazývá lidi jako Evu takzvanou „sendvičovou generací“. Označuje konkrétně dospělé ve středním věku, kteří jsou jako v sendviči uvízlí mezi dvěma generacemi, přičemž obě z nich potřebují jejich péči a vedení. To ovšem potom vede, k tomu, že tráví většinu života péčí u druhé. Podle průzkumu organizace ILO ženy globálně vykonávají 76,2 % z celkového počtu hodin neplacené pečovatelské práce, což je třikrát více než muži.