Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Ženy se starají nejen o své děti, ale i o své rodiče. Péčí o druhé tak stráví většinu svého dospělého života. Co s tím?

Ačkoliv se společnost v posledních letech výrazně posunuje, tradiční genderové role do jisté míry stále přetrvávají, a to zejména co se týče péče o děti. Ženy ale mnohdy nepečují pouze o ně. Jakmile jejich potomci odrostou, osamostatní se a vydají se vlastní cestou, je potřeba, aby se někdo staral o jejich vlastní rodiče v důchodovém věku. A to je na jednoho člověka zkrátka příliš péče, jelikož tak většinu svého života obětuje druhým.

Tereza Čaladi | 3. 02. 2023

Ženy jsou obvykle těmi, kdo zůstává s dětmi na rodičovské dovolené a kdo se potom častěji stará o plnění domácích úkolů a docházení na kroužky. To není naše spekulace či genderové předsudky, ale fakta. Rodičovskou dovolenou čerpají pouhá dvě procenta mužů a podle průzkumu Proměny české společnosti, na kterém se podíleli v roce 2015 vědci z Akademie věd České republiky a Masarykovy univerzity, tráví ženy péčí o děti do tří let šest a půl hodiny denně, u mužů jsou to dvě hodiny. I když ženy pracují stejně jako jejich partneři, tak tráví více času péčí o děti a o domácnost. Mimo to to jsou převážně ony, kdo využívá zkrácené úvazky, právě kvůli tomu aby stíhaly rodinné povinnosti spojené s dětmi.

A to trvá do té doby, dokud se potomci neosamostatní. Což je obvykle ještě celou základku, ale jistým způsobem tam pro své děti jsou i na střední škole. Potom odejdou na vysokou školu, či do svého bytu, a v tu chvíli si mohou oddechnout. Ale ne na dlouho. Zrovna když překonají syndrom prázdného hnízda a začnou si užívat své volnosti, tak u mnohých nastane čas, kdy je potřebují jejich rodiče v důchodovém věku. Podle publikace Sandwichová generace“ – kombinování práce a péče o závislé členy rodiny
70 % osob ve věku 45-59 let pomáhá svým rodičům v každodenním životě. Mezi pečovateli přitom výrazně dominují ženy.

Je to sedm let, co moje nejstarší dcera odešla na vysokou, a tři roky, co intenzivně pečuji o mamku,“ vypráví pětapadesátiletá Eva. Vyloženě pečovat o nikoho tak nemusela reálně čtyři roky, osm, kdyby se nepočítala střední.

Tento fenomén nazývá lidi jako Evu takzvanou sendvičovou generací“. Označuje konkrétně dospělé ve středním věku, kteří jsou jako v sendviči uvízlí mezi dvěma generacemi, přičemž obě z nich potřebují jejich péči a vedení. To ovšem potom vede, k tomu, že tráví většinu života péčí u druhé. Podle průzkumu organizace ILO ženy globálně vykonávají 76,2 % z celkového počtu hodin neplacené pečovatelské práce, což je třikrát více než muži.

Mohlo by se vám líbit

Jak vybudovat dospělý vztah s rodiči?

Nevadí, že vám bylo osmnáct před více než osmnácti lety a že už sami dávno máte vlastní rodinu. Pro své rodiče stále zůstáváte dětmi. Jak se z komunikace nastavené stylem „Jen já vím, co je pro tebe nejlepší“ konečně dostat na úroveň dvou dospělých rovnoprávných lidí?
marianne.cz

Dopady „sendvičové péče“

Je ovšem důležité si uvědomit, že péče o druhé je náročná, je to vlastně práce navíc, a tak má na „sendvičovou generaci“ neblahé dopady. Je to jako starat se znovu o dítě. Jen tady není ten vývoj dopředu. Navíc když zkusíte nějaký logický argument, následuje věta no ty to tak víš, vždyť jsi ještě nebyla na světě,“ přibližuje Eva svou péči o devadesátiletou maminku. „Je to celkově náročné na psychiku,“ dodává.

Dle zmiňované publikace má tato forma péče mnoho negativních dopadů. Může vést ke zvýšení stresu, frustrace a na pracovišti ke snížení produktivity, jelikož i když je člověk v práci, tak musí myslet na osobu v péči a řešit její problémy, takže se celkově nedokáže tak dobře soustředit. Zároveň to může vést k odmítání školení z důvodu časové náročnosti či vzdálenosti, odmítání povýšení, ke konfliktům na pracovišti, častější absenci a vybírání neplaceného volna, ale i k předčasným odchodům do důchodu.

Do práce jezdím co nejpozději to jde a z práce zase spěchám zpátky. S mamkou teď bydlím. Když odpoledne něco mám, posílám tam za sebe na hlídání další příbuzné,“ potvrzuje problematiku Eva.

Info ikona
Mladá žena držící za ruku starší ženu

Co s tím?

Toto je ovšem dlouhodobě neudržitelný stav. Velkou výhodou je flexibilní pracovní doba či možnost práce z domova, ale obvykle je dobré do budoucna přemýšlet o výpomoci z řad pečovatelů či o domově důchodců. Existují dokonce i „školky pro seniory“

Je jasné, že nechcete své rodiče nechat na holičkách po tom všem, co pro vás udělali. Ale je důležité myslet na to, že říct si o pomoc není slabost. A především, že člověk musí myslet i na sebe.

Mohlo by se vám líbit

V hlavní roli vaše potřeby aneb Naučte se upřednostňovat sebe

Tak dlouho se snažíme vyhovět svému okolí, až jednoho dne zjistíme, že jsme nešťastní a nespokojení. Není divu, upřednostňovat potřeby blízkých je sice bohulibé, avšak z dlouhodobého hlediska velmi nezdravé.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Rodina a děti
Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Rodina a děti
Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Rodina a děti
Kdy už konečně budeš mít děti? Jak reagovat, když dotěrné otázky přicházejí od rodiny i kadeřnice

Kdy už konečně budeš mít děti? Jak reagovat, když dotěrné otázky přicházejí od rodiny i kadeřnice

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit