Co děláte s miminkem?
Když vaše miminko pláče, umíte už poznat proč? Hlad, žízeň, zima, teplo, diskomfort v plínce, málo podnětů, hodně podnětů, únava, strach, osamění, přílišný hluk, zlý sen, bolest – důvodů, proč miminko pláče je opravdu hodně. Zatímco dospělý nebo i menší dítě si umí říct, co se mu děje a co potřebuje, miminko jen pláče. Zdánlivě furt stejně, přesto pokaždé trochu jinak.
Každý negativní (ale i pozitivní) podnět je pro něj nesmírně intenzivní a když je podnět negativní potřebuje jen jedno jediné – svoji primární pečující osobu (později i sekundární), aby ho utěšila, opečovala, ochránila, milovala a hlavně – aby tam byla ideálně hned a zareagovala přesně na ten stresor, kvůli kterému zrovna pláče.
„Hladové dítě musí být nakojeno, dítě, které má strach, uklidníme tělesným kontaktem, a pokud je stresováno nudou, vytvoříme kontakt hrou a povzbuzením,“ říká profesor Karl Heinz Brisch, vedoucí oddělení pediatrické psychosomatiky a psychoterapie univerzitní nemocnice v Mnichově, a největší současný odborník na vztahovou vazbu například ve své knize Bezpečná výchova. Neadekvátní reakce na zdroj stresu – např. nakojení dítěte v situaci, kdy se bojí psa, který tam navíc zůstane – je pro dítě velmi frustrující a negativně ovlivní jeho vztahovou vazbu. Pečující osoba totiž ve světě dítěte zcela ignoruje jeho potřebu, a to i přesto, že při kojení dítě opravdu na chvilku přestane brečet. Pro nás dospělé je tohle „jasnovidectví“ velmi těžký úkol, ale naštěstí v něm nemusíme uspět dokonale. Už Donald Woods Winnicott, britský pediatr a slavný psychoterapeut, prokázal, že stačí „jen“, když jsme v tom „dostatečně dobří“.