Že pořadí nehraje roli a rodiče ke všem přistupují stejně? Ne tak docela! Psycholog Alfred Adler tuto teorii vyvrátil již v roce 1927, když se zabýval syndromem nejmladšího dítěte. A vzhledem k tomu, že se mnoho rodin zastaví právě u toho třetího, je tento koncept synonymem pro syndrom třetího dítěte, jak poměrně nedávno objasnila expertka na rodičovství Meri Wallacová.
Prvorození jsou obvykle spolehliví, svědomití, organizovaní a cílevědomí. Druzí v pořadí jsou často mírní, mlčenliví a mají dobré vyjednávací schopnosti. Ti třetí jsou obvykle vnímaní jako ti rozmazlení, ale zároveň okouzlující a vtipní s dobrými manipulačnímu schopnostmi.
A není se čemu divit. Vstupují do domácností, v nichž rodiče mají již dlouholeté zkušenosti s výchovou dětí. U těch prvních dělali haló okolo každé vyrážky, dbali na režim a celkově se snažili dělat všechno „správně“. U druhých dětí trochu povolili otěže, ale aby to bylo fér, museli také dodržovat nějaká pravidla. Zatímco u těch posledních na ně už není energie. „Snědl jsi hlínu? To nic, starším to taky nic neudělalo. Chceš přespat u kamarádů, když je školní den? Dobře, aspoň si uděláš úkoly tam. Chceš jít do klubu, když je ti 15? Ta jo, ségra tě pohlídá.“ Zároveň dělají starší sourozenci mnoho věcí za ně – například povinnosti v domácnosti, jelikož ti třetí jsou „příliš malí“, aby je vykonávali. Nebo se může stát, že na učení se novým činnostem v rodině s třemi dětmi jednoduše není čas. Rodiče tak nejmladší děti často ve spěchu oblékají a zavazují jim boty, protože jinak by přišli pozdě do školy s těmi staršími.
To všechno může vést k tomu, že jsou třetí sourozenci vnímaní jako rozmazlení, ale i přehlížení a ve svých očích mohou být i méně šikovní, jelikož jejich starší sourozenci už všechno umí a oni ne. Z toho důvodu mají obvykle tendence na sebe strhávat veškerou pozornost jiným způsobem a často se tak stávají baviči rodiny; či rebely – například si obarví vlasy na růžovo. To vše vede k tomu, že jsou méně zodpovědní, mají častěji sklony riskovat, jsou sebevědomí a dokáží lidi přimět k tomu, co chtějí. Může se to překlopit v to, že jsou takto vnímaní i v dospělosti.