A jak uplatnit pozitivní rodičovství u agresivního chování?
Pokud do vás dítě kope, hází věcmi či na vás křičí, obvykle rodič na své dítě zakřičí či jej nějak potrestá. Zkuste použít jiné chování a sledujte dětské reakce.
Může se vám stát, že dítě na vás začne být agresivní či vás začne dokonce bít. Děti ví, že takové chování není ve společnosti tolerováno, pokud se takto chovají, jednají často v afektu. Říkat mu, aby to nedělalo či ho dokonce bouchnout, nepomůže. Zkuste mu jemně chytit ruce a říct mu, že chápete, že je na vás naštvané, ale že chcete vědět proč.
Další situací může být, že na vás dítě začne křičet. Většinou se tak stane, pokud mu přijde, že ho neposloucháte. Děláme to přece i my dospělí. Běžte k němu blíž, případně ho obejměte, podívejte se mu do očí a řekněte mu, že ho posloucháte a zeptejte se, co tedy potřebuje.
Nejednou se vám jistě stane, že do vás dítě kopne. Jemně chytněte jeho nohy a zeptejte se ho, jak mu můžete pomoct? Případně nabídněte například polštář či jinou alternativu, kde si dítě může bezpečně svůj vztek vybít.
Častokrát budete svědky situací, že vaše dítě hází s věcmi. Opatrně odsuňte věci z dosahu dítěte. Promluvte si s ním, co ho do této situace dostalo, proč chce s věcmi házet. Můžete mu říct, že taky máte někdy chuť s něčím pořádně hodit. Pokud se dítě neuklidní a bude i nadále chtít s věcmi házet, můžete jít ven a házet venku třeba s míčem či kamínky.
Principem pozitivního rodičovství je především otevřená komunikace s dítětem. Tím mu ukážete, že se o něj a jeho potřeby opravdu zajímáte. Možná se prostřednictvím komunikace v budoucnu vyhnete agresivním výbuchům svého dítěte a situaci vyřešíte mnohem více v klidu.