Jaké jsou nejběžnější příčiny neplodnosti u žen i mužů?
Nedávno v našem podcastu vystupovala paní doktorka Hana Višňová a pokud bych ji měla citovat, tak nejčastější příčinou neplodnosti u žen je věk. S vyšším věkem u nich dochází nejen k poklesu ovariálních zásob, ale také se zvyšuje riziko těhotenských komplikací či genetických anomálií, vývojových vad nebo potratů. U mužů neplodnost souvisí se spermiemi, dlouhodobě totiž klesá jejich průměrný počet i kvalita. U nich to je spíše spojené se zdravotním stavem, životním stylem a dalšími faktory.
Jaký je vliv životního stylu? Existují například určité sporty, které mohou zvyšovat pravděpodobnost početí?
Životní styl má jednoznačně obrovský vliv na mužskou plodnost. U žen, v případě, že se jedná o hormonální nerovnováhu, existují jisté druhy hormonální jógy, která může pomoci nastartovat nebo zpravidelnit cyklus, když se dělá správně.
Často se zmiňuje, že je dobré dát si u mužů pozor na to, aby se nepřehřívala zbytečně varlata, takže se doporučuje vyvarovat se příliš upnutého spodního prádla nebo počítače na klíně. Ženy by se měly vyvarovat návykových látek, kvalitně jíst a spát, udržovat si normální váhu, protože když je moc nízká, dochází k poruchám cyklu a žena může přestat ovulovat. Jakýkoli aktivní pohyb je pro tělo i duši fajn, když se to nepřehání. Takže rozhodně životní styl má velký vliv na mužskou i ženskou plodnost. Pokud se však jedná o zdravotní problém typu neprůchodných vejcovodů, endometriózy nebo podobných diagnóz, tak se bez pomoci lékaře neobejdeme.
Čemu by se ale měl člověk vyhnout, je hlavně kouření. Lidé si cigarety často spojí jen s plícemi, jenže kouření má vliv na všechno možné, třeba taky na produkci hormonů, na kvalitu spermií a další.
A jak mocná je v tomto ohledu psychika, především ženy? Doporučila byste ženám, které se snaží otěhotnět, návštěvu psychoterapeuta?
Psychika je důležitá ve všech životních aspektech. Pokud jsme v situaci, kdy už neplodnost řešíme na reprodukční klinice, tak s tím přichází i téměř permanentní stres z celého toho koloběhu (menstruace, ovulace, testování…). V hlavě máme i co řekneme v práci, kdo si něčeho všimne, co a kdy můžu říct rodině a přátelům, se kterými kamarádkami o tom radši mluvit nebudu, protože už děti mají a mně je líto, že jim to nemůžu přát tak, jak bych chtěla, a možná by mi ani úplně nerozuměly...
Co se týká terapie, nerada bych dávala zaručené „rady pro všechny”, každý jsme jiný a vyhovují nám jiné přístupy. Určitě bych doporučila psychoterapeuta, a to nejen ženám, ale i mužům nebo párům, prostě všem, kdo mají pocit, že jim ta situace zasahuje do duševní pohody a chtějí nebo potřebují si o tom popovídat. Z naší zkušenosti s onkologicky nemocnými a jejich rodinami si ale zároveň myslím, že ne každý opravdu nutně chce a potřebuje psychoterapii. Spousta lidí se s náročnými situacemi vypořádá v páru, s podporou rodiny a přátel. To si musí člověk asi uvědomit sám. Já si obecně myslím, že je důležité nezapomínat, kdo jsme, co nás baví a mít nějaký podpůrný systém, ať už je to terapie, rodina a přátelé, sport, hudba, malování nebo cokoli jiného.