Vyspat se dorůžova
Právě problémy se spánkem jsou jako důvod, proč spí manželé odděleně, uváděny nejčastěji. Podle manželského poradce Davida Bennetta se partneři, kteří spí společně, budí až šestkrát za noc, což kvalitě spánku úplně neprospívá. Nedostatečný spánek vede k únavě, nesoustředěnosti, špatné náladě, a dokonce i k přibývání na váze. Odpočatý člověk je zkrátka lépe naladěný a zvládne toho mnohem víc než člověk, který zvládl mělkým spánkem naspat sotva pár hodin a celý den ho zdobí kruhy pod očima. Daniel Baumruk zmiňuje studii z britské Univerzity v Surrey, která potvrdila, že lidé, kteří tráví noci v oddělených ložnicích, mají jednoznačně kvalitnější spánek. Prokázalo se totiž, že když se jeden z partnerů ve spánku pohne, pohne se i ten druhý a oběma se přeruší fáze hlubokého spánku. Rizikem je i to, že si páry svoje neshody občas nosí až do ložnice, kde v konfliktech pokračují. Někdy je skutečně lepší přestat se trápit a domluvit se na spaní v oddělených místnostech, pokud to tedy dispozice domu či bytu umožňují.
Psychoterapeut Daniel Baumruk však tvrdí, že rozhodně stojí za pokus společné spaní uchovat: „Na základě mého subjektivního pohledu i zkušeností z ordinace mohu konstatovat, že pokud vám společné spaní vyhovuje, tak je neměňte. V případě, že ale při společném spaní vnímáte nějaký diskomfort, s partnerem si o tom promluvte a snažte se najít řešení, a to zejména tehdy, je-li pro vás důležitá fyzická láska a aktivní sexuální život.“
Na druhou stranu – pokud vás některé partnerovy projevy, jako třeba právě hlasité chrápání, vysloveně omezují, je dobré o oddělení loží vážně uvažovat. „Vždy se ptejte sami sebe, co je pro vás dobré a v čem se cítíte pohodlně. Důležitá je zkrátka vaše pohoda,“ vysvětluje odborník a rozhodně odmítá, že by prostý fakt odděleného spaní negativně ovlivnil kvalitu vztahu.