Jestli budeš zlobit, tak…
Podle psychologů problém netkví ani tak v samotné fabulaci kolem toho, jak to s tím Ježíškem vlastně je, i když někteří celý proces jako lhaní a následné podrývání důvěry dítěte v rodiče vnímají. Ošemetnější situace nastává v momentě, kdy Ježíška a dárky začnou rodiče či prarodiče používat jako výchovný nástroj při vymáhání dobrého chování frázemi jako: „Ježíšek to všechno vidí, a jestli budeš zlobit, tak ti nic nedonese.“ V tu chvíli se už jedná o manipulativní způsob výchovy, který může dítě zpětně, až se dozví, jak to ve skutečnosti je, hodnotit negativně.
„Nevnímám to tak, že nám rodiče lhali. Už sice přesně nevím, co nám o Ježíškovi říkali, ale hlavní pro mě bylo, že nám nevyvraceli naše představy o tom, jak Ježíšek vypadá,“ vzpomíná Kristýna Suchá na svém blogu pro těhotné a matky s dětmi. „Každý jsme měli nějakou představu a bavili jsme se o nich. Když už jsme se sestrou objevily, jak to tedy je, dál jsme si prostě všichni hráli na Ježíška. Byla a dodnes je to hra, kterou spolu rádi hrajeme,“ přiznává Kristýna.
V tom se s ní ve svém komentáři pro Aktuálně.cz ztotožňuje i novinářka Tereza Boehmová. Když její tehdy osmiletá dcera jednou 25. prosince ráno prohlásila, že ví, že Ježíšek není, zeptala se jí, jak hru na Ježíška s tímhle vědomím zpětně vnímá. „Nevadilo jí to. Chápala, že jsme to dělali kvůli ní – jako hru, mystické divadlo. Jen se bála, jak budou vypadat další Vánoce. Navrhla jsem, že jestli chce, nezmění se vůbec nic. Budeme to zkrátka brát jako krásnou vánoční pohádku, ve které teď jen budeme hrát všichni společně. Dál může psát dopis s přáními a dávat ho za okno. Budeme vyhlížet světýlko a zvonit… To se jí líbilo. A mně se ulevilo,“ vzpomíná Tereza.
Pravda, ale s kouzlem
Kristýna Suchá oproti tomu zvolila cestu bez Ježíška už od začátku. Věděla, že dceři nechce lhát, zároveň jí nechce brát její představy a ráda by uchovala kouzlo a tajemno, které ji samotnou vždy na Vánocích bavilo. „Přestože jsem situaci okolo Ježíška nevnímala jako nějaký podvod rodičů na dětech, vím, že chci dceři říkat pravdu. Je pro mě důležité, že si nelžeme. A nechci dělat to, co nechci, aby dělala ona sama. I kdyby to mělo být z dobrých úmyslů. Oceňuju, že ani ona mně nelže,“ popisuje Kristýna. S dcerou si povídají o tom, co vlastně Vánoce jsou, že kdysi žil Ježíš, Josef a Marie a jak to s nimi bylo. „Mluvíme i o tom, že za tímto svátkem je další starší, pohanský, který je o uzavření jednoho cyklu, o novém začátku, naději, míru, lásce a přátelství, víře a všem, co nás přesahuje. A že Vánoce vnímáme hlavně jako oslavu toho dobrého mezi lidmi a v lidech, že si dáváme dárky z lásky a pro radost a že nejdůležitější je, že jsme spolu jako rodina a jsme tu pro sebe.“
Dárky Kristýna vybírá spolu s dcerou a dodržují i další tradice jako zdobení stromečku, pečení cukroví nebo lití vosku či olova. „Dcera ví, že si dárky dáváme navzájem. Když se mě zeptá na Ježíška, bavíme se o našich představách. Záleží na každém, čemu věří. A ona věří tomu, čemu v danou chvíli svého života věřit chce. Ostatně jako každý z nás,“ uzavírá.