Jak překonat dětské strachy a fobie? 5 tipů od terapeuta
Dětství je plné objevování a radosti. Pro některé děti však může být i obdobím, kdy se objevují různé strachy a fobie. Jak je zvládnout?
marianne.cz
Empatie, podpora samostatnosti a flexibilita místo přísných pravidel. Právě o ně se opírá rodičovský styl, nazývaný jako "jellyfish parenting". Jaké jsou jeho plusy a mínusy?
Tento styl rodičovství je charakterizován uvolněným a flexibilním přístupem k výchově dětí. Je odvozen od chování medúz, které své potomstvo, jednoduše řečeno, nechávají "plavat" a prozkoumávat okolní svět na vlastní pěst. Rodiče praktikující tento přístup jsou ve výchově méně striktní a dávají dětem více svobody při rozhodování a vyjadřování svých názorů. Nemají potřebu neustálého dohledu, nemonitorují děti na každém kroku. Dávají dětem větší volnost a nechávají je, aby se učily na základě vlastních zkušeností – a také z vlastních chyb a omylů. U tohoto typu výchovy hraje důležitou roli kromě tolerance také podpora samostatnosti. Děti jsou vedeny k tomu, aby své problémy řešily samostatně. Rodiče neusilují o to, aby za děti rozhodovali, a zároveň nejsou příliš kritičtí k jejich chybám a neúspěchům. Namísto toho je podporují v osobním růstu.
Kristene Geeringová, která je ředitelkou vzdělávání v instituci Parent Lab a jejíž úvahu na téma výchovy přinesl server parents.com, popisuje tento typ výchovy jako: "schopnost umět se naladit na své dítě a citlivě mu naslouchat". To, že rodiče -medúzy poskytují potomkům prostor, však neznamená, že s nimi nekomunikují. Naopak. Cílem je otevřená komunikace a snaha porozumět názorům a chování svých dětí. Samozřejmostí je respektování individuality.
Někteří odborníci tento druh výchovy kritizují jako příliš volný, jiní varují před tím, že nedostatek pravidel a rodičovské autority může vést k tomu, že dítě je zmatené a nejisté. Výhodou tohoto přístupu je naopak to, že rodič díky komunikaci a empatii dokáže s dítětem navázat velmi pozitivní a silný vztah. Tento výchovný styl dobře funguje především u starších dětí, které získávají sebevědomí a nezávislost.
Teorie "medúzového rodičovství" vychází z toho, že lidé svým způsobem napodobují rodičovské techniky ze zvířecí říše. Dalším typem rodiče podle serveru Psychology Today je takzvaný tygří či delfíní rodič. Ten první je autoritářský a důsledně kontrolující, zatímco delfíní rodičvyrovnává extrémy rodiče - medúzy a rodiče - tygra. V takové výchově platí pravidla, ale zároveň se podporuje kreativita a nezávislost. V tomto ohledu se právě delfíní způsob výchovy blíží ideálu.
V každém případě je toto rozdělení velmi zjednodušující. Obecně platí, že dobrá výchova vzniká tam, kde se rodičům podaří najít zdravý střed mezi pravidly a autonomií. Ať už vyrůstají v jakékoliv rodině, děti potřebují cítit lásku, respekt, podporu, a samozřejmě také bezpečí. Silné a důvěrné emocionální spojení je základem úspěšné výchovy. Rodiče by měli být pro děti vzorem chování a hodnot, ale také modelem pro vzájemnou komunikaci a porozumění. Úkolem otců a matek je však také stanovit určitá pravidla, která dětem pomáhají rozvíjet zodpovědnost a samostatnost.