To, že se vztahy – ať už s dětmi, nebo bez nich – často rozpadají, je bohužel realita. Jak se s koncem vztahu vypořádat co nejlépe a tak, aby to co nejméně “odnesla” celá rodina? Proč je vlastně tak důležité uzavřít to, co bylo?
Dokud žijete příběhy z minulosti, které nebyly ukončeny – typicky „co by se stalo, kdybych…” není žádné místo pro příběh nový. Stále žijete ten minulý vztah, i když si toho nejste plně vědomi. Také manželský slib, který si partneři vymění, ta slova, která vyřknou, žádný rozsudek o rozvodu manželství zpět nevezme. Je dobré se zamyslet také nad tím, jakou váhu mají slova a sliby, které kdy vyřkneme. I tohle lze mezi bývalými partnery uchopit a narovnat tak, aby se již necítili vázáni sliby, které dali.
Jaké jsou typické etapy, kterými lidé při uzavírání vztahu procházejí?
Asi bych to nenazvala uzavírání vztahu, je to spíše ukončení vztahu, které nejde vztáhnout k jedinému okamžiku. Je to proces, který má různé fáze, jejichž polarita se často střídá. Je to emočně velmi náročné období, protože přirozeností člověka je být „součástí tlupy“ neboli přeneseně být mezi blízkými, mít blízké vztahové vazby, skýtá to pro nás od pradávna pocit jistoty, bezpečí. Prvotní akutní fáze konce vztahu, to přetržení blízké vazby, je přirovnáváno, co se týče emočního zatížení, k situaci, kdy vám někdo blízký zemře. Až tak velký šok to pro nás může být. Podvědomě se to vlastně pojí s otázkou boje o život. Tato fáze je plná emocí, pocitu selhání a ublížení, vzteku a zloby. Střídá se fáze bojovnosti, s podtextem vzteku a pomsty s fází lítosti, smutku a opuštění. Bohužel se často stává, že dojde k zaseknutí se v těchto negativních prožitcích a výsledkem jsou vleklé rozvodové tahanice a destrukce celého rodinného společenství.
Jak můžeme těmto tahanicím a nepříjemnostem předejít?
Pokud nezačneme sami se sebou vnitřně komunikovat, dá se to nazvat i pracovat, hledat více pohledů na nastalou situaci, zaseknutí nepovolí a sami si tím ukrajujeme ze svého života. Prvním krokem správným směrem je snaha pod návalem emocí odhalit jejich pravý důvod, tedy jaký vnitřní pocit nebo vjem tu emoci vyvolal, je to první krok k přijetí nové skutečnosti, a zároveň ke svobodě. Přece naše vnitřní spokojenost, štěstí a svoboda nemůže záviset na jednání někoho jiného. To bychom byli závislí na skutečnostech, které nemůžeme ovlivnit a někdo jiný by rozhodoval o tom, zda a jak se budeme cítit. Což souvisí i s další žádanou etapou procesu. Tou je přijetí zodpovědnosti, spoluúčasti na všem, co se v uplynulém vztahu odehrálo, vše, čeho jsme byli součástí. Ať již proto, že jsme se nepostavili za svoje potřeby nebo proto, že jsme přenechali odpovědnost za svůj život v danou chvíli na někom jiném. Velmi snadno vidíme chyby na druhých, které tam samozřejmě můžou být, ale ne úplně snadno vidíme tu naši spoluúčast na všech rozhodnutích a krocích.
Co by mělo být naším cílem?
Cílem by mělo být smířit se se změnou a přijmout ji. Tedy například situace, kdy necháte partnera jít, bez dalšího rozdmýchávání boje a vytváření ryze negativních vazeb a zachováte si do budoucna pozitivní náhled na vztah, který skončil, protože vždy se najde něco opravdu pozitivního, co vztah přinesl. Jen to prostě přes veškerá ta negativa, která sytíme, nevidíme. A nepřisuzujeme tomu hodnotu. Ať jde o objevení našich vnitřních hranic, které jsme neměli nastavené nebo o narození dětí. To je přece vždy vzájemným pozitivním darem obou partnerů! Ale nám v hlavě žije příběh „s kým teď budou děti trávit více času“ nebo „soud je stejně svěří mně“. Takové ty otřepané věty typu, že „vše zlé je na něco dobré“, opravdu, ale opravdu nechcete slyšet a samozřejmě není vůbec vhodné je používat. Avšak jejich obsah se opravdu s velkým odstupem času ukáže, a to už se nad nimi jen pousmějeme. Je dobré vyhledat odbornou pomoc, pokud je toho příliš, terapie může zejména v těch prvotních fázích opravdu pomoci situaci stabilizovat.