Jak dětem pomoci s časovou změnou
Děti, zejména ty menší, mají obvykle nějaký spánkový režim, a jeho narušení pro ně může být náročné. Aby tato změna měla hladší průběh, můžete zkusit následovné:
Začněte se zvykáním na časovou změnu už teď tím, že budete postupně proměňovat jejich režim. Pak nebude tak náhlá. Toto řešení navrhl doktor Daniel Lewin pro server Parents. Pokud tedy vaše dítě chodí spát ve 20:00, asi čtyři dny před změnou času je dejte spát v 19:45, poté v 19:30 a tak dále, dokud nepůjde spát co nejblíže k 19:00. „Provedení tohoto postupu krok za krokem není pro ně takovým šokem, jako když náhle očekáváte, že vaše dítě usne o hodinu dříve po změně času,“ říká Lewin.
Zejména pro malé děti je zásadní mít rutinu před spaním. Ta se může narušit, když se posouvá čas, kdy jdou spát. Soustřeďte se tedy na to, abyste vše udělali jako obvykle. Pokud to znamená teplou koupel, pohádku a pusu na dobrou noc, tak přesně to udělejte i v rámci těchto změn. Potom děti méně rozhodí.
Logickým řešením je samozřejmě i to, že je jednoduše fyzicky unavíte, aby usnuly dříve. Tuto strategii pro navykání na letní čas popsala magazínu Today maminka čtyř dětí – Jacque Rogers Foster. Ta má s manželem na den, na nějž změna času připadá, pro děti naplánované všechny možné aktivity mimo domov – hřiště, muzeum, pak ještě trampolínu… Každý rodič zde může zvolit takový program, u nějž ví, že dítě potom bude zkrátka dostatečně unavené.
-
Korigujte světlo v pokoji
Melatonin je hormon, který pomáhá regulovat vnitřní hodiny těla. Zvyšuje se večer, když se setmí, což pomáhá navodit spánek, a vypne se, když je venku světlo, což pak může zvýšit bdělost. Letní čas však tento přirozený cyklus trochu ruší, a to může být pro děti obzvláště obtížné. Na pomoc doktor Lewin doporučuje ztlumit světla v dětském pokoji a vypnout veškerou elektroniku asi 30 minut až hodinu před spaním. Pomoci s tím mohou závěsy.
Když se dětem rozhodí spánek, mohou být trochu podrážděné (kdo by také nebyl). To tak může doprovázet pláč, změny nálad a záchvaty vzteku. Počítejte s tím dopředu a zkuste být poté shovívavější. Pochopení a podpora je to, co jim v tu chvíli pomůže. Podle doktorky Judith Owensové by se tomu měl dát den, jak řekla Today.