Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Jak pěstovat emoční inteligenci u dětí?

Pokud chcete vychovat emocionálně inteligentní dítě, musíte s ním komunikovat emocionálně inteligentním způsobem, tvrdí americká neuropsycholožka Julia Digang.

Iva Hadj Moussa | 30. 10. 2023

„Učím lidi komunikačním stylům, které podporují emocionální spojení, ale také nezávislost,” říká americká neuropsycholožka Julia Digangi, jejíž poznatky zveřejnil server cnbc.com. „Obojí je životně důležité, pokud chcete mít pevné, zdravé a empatické vztahy.”

Podle expertky na emoce existují tři hlavní fráze, které bychom dětem nikdy neměli říkat:

1. „Proč nemáš větší motivaci?”

Tuto větu rodiče často používají, například když dítě místo toho, aby si četlo nebo se učilo, hraje hry na telefonu nebo počítači. Proč je takto položená otázka špatně a proč na ni neexistuje žádná “správná” odpověď? Podle neuropsycholožky není problém v motivaci, ale v tom, že existuje nesoulad mezi vašimi očekáváními, a tím, po čem dítě touží. Místo toho, abyste se dětí ptali, PROČ nejsou více motivováni se učit, se zeptejte například takto: „Vidím, že máš opravdu rád videohry. Ráda bych věděla, co se ti na nich tak líbí. Ukážeš mi, o co v téhle hře jde?” Pokud tuto otázku položíte a dítě vám odpoví, aktivně naslouchejte, nesuďte a nekritizujte (neříkejte věty jako „To je ale kravina, to hrají jenom blbci” a podobně). Tím, že se ptáte, vyjádříte váš skutečný zájem.

Mohlo by se vám líbit

Psychologická studie z Harvardu: Emoční inteligence (EQ) hraje roli při dosažení úspěchu a spokojenosti

Harvardští výzkumníci zjistili, že se emoční inteligence dělí do čtyř sekcí. Zjistěte, na které z nich musíte zapracovat, abyste dosáhli nejenom pracovního úspěchu, ale i spokojenějšího života.
marianne.cz

2. „Proč mě neposloucháš?”

Julia Digangi tvrdí, že mnoho rodičů si sice stěžuje na to, že je děti neposlouchají, ale přitom spíše oni nenaslouchají potřebám svého dítěte. Dbejte tedy o to, abyste skutečně slyšeli, co vám dítě říká. Děti potřebují vědět, že jste ochotni vnímat to, co vám sdělují o jejich jedinečných, autentických zkušenostech. Právě takto vzniká silné emocionální spojení mezi rodičem a dítětem.

3. „Okamžitě se uklidni!”

„Často vidím, jak se rodiče uchylují ke kritice dětí na základě vlastní nejistoty,” říká neuropsycholožka. Místo toho, abyste dítě označovali jako “drzé” nebo “nevděčné”, zkuste se vžít do jeho emocí. Je dítě drzé proto, že je přesvědčeno, že vás chce provokovat, nebo proto, že se rozhodlo stát si za svým názorem? Za jakých okolností mu můžeme vyjít vstříc, a do jaké míry na pravidlech skutečně lpíme? Když se u dítěte objeví emoce jako hněv, je přirozené, že jeho pocity chcete ovládat. Vaším úkolem však není ovládat emoce svých dětí, ale ovládat své vlastní emoce. „Děti jsou naše zrcadlo. Pokud nejsme vyrovnaní a trpíme nervozitou a úzkostmi, děti budou také vynervované,” upozorňuje odbornice.

Mohlo by se vám líbit

8 typů toxických matek, které ničí dětskou duši

Říká se, že ženy jsou ze své podstaty uzpůsobeny k tomu, aby své potomky bezpodmínečně milovaly, ujišťovaly a podporovaly. Existují ale i matky, které to neumí.
marianne.cz

Proč u dětí pěstovat vysokou emoční inteligenci?

Emoční inteligence (EQ) poskytuje řadu výhod, které vašemu dítěti budou dobře sloužit po celý jeho život.

  • Lepší vztahy. Děti s vyšší úrovní emoční inteligence umějí lépe zvládat konflikty a rozvíjet hlubší přátelství. Emočně inteligentní dospělí mají lepší a stabilnější vztahy v osobním i pracovním životě, a lépe se vypořádávají s nesnázemi.
  • Větší šance na úspěch. Studie publikovaná v American Journal of Public Health zjistila, že sociální a emocionální dovednosti dítěte v mateřské škole mohou předpovídat celoživotní úspěch. Pětileté děti, které byly schopny sdílet, spolupracovat a respektovat určité pokyny, měly větší pravděpodobnost, že získají vysokoškolské tituly.
  • Lepší duševní zdraví. Lidé s vyšší úrovní emoční inteligence jsou méně náchylní k depresi a dalším duševním chorobám.
Mohlo by se vám líbit

Deprese u rodičů? Dítě by nemělo mít pocit, že je to jeho vina

Deprese matky či otce může mít vliv na emocionální i sociální vývoj dítěte. Jak o této nemoci s dítětem mluvit?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Rodina a děti
Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Rodina a děti
Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Rodina a děti
Kdy už konečně budeš mít děti? Jak reagovat, když dotěrné otázky přicházejí od rodiny i kadeřnice

Kdy už konečně budeš mít děti? Jak reagovat, když dotěrné otázky přicházejí od rodiny i kadeřnice

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit