Jenže sex do života prostě patří, je jednou ze základních fyziologických potřeb člověka. Takže i to vaše roztomilé miminko prostě jednou bude souložit. Jde ale o to, jaký z toho bude mít prožitek, a jak bude sex ve svém životě vnímat. A právě to můžete výrazně ovlivnit.
Se sexuální edukací dětí se nevyplatí váhat
S dětmi se o sexu nehovoří jednoduše, natož s vlastními. Klíčovou otázkou je, kdy ale začít. A začít se musí, protože pokud to neuděláte vy, udělá to za vás někdo jiný, v horším případě internet. A učit děti o sexu z porna asi nechcete. Ostatně rozhovor o pornografii a její autenticitě by v dnešní internetové době měl být také nedílnou součástí přípravy na dospívání. Už generace dnešních rodičů, která zažila internet až během puberty, se přitom s otázkami lidské sexuality bez problémů setkávala někdy ve věku 9 až 11 let. V časopisech a filmech „s hvězdičkou“. V kolika letech se s ní tak asi setkají dnešní děti?
Sexuální výchovu není radno podceňovat
V mnoha zemích tuto, pro rodiče ne vždy zrovna komfortní, úlohu sexuální edukace plní stát, respektive školství. Ve Skandinávii je běžné, že se už prvňáčci setkávají se sexuální výchovou. I v Západní Evropě je standardem, že vzdělávací systém se těmto tématům systematicky věnuje, a to už kolem 6 až 7 let věku dítěte. Tedy věku, kdy dnešní děti už umí ovládat tablety i počítače a běžně jsou připojeny na internet. Je přitom zřejmé, že informace o sexualitě je třeba podat dětem tak, aby jim v daném věku byly srozumitelné a pro ně jednoznačné. To také znamená, že v pozdějším věku je bude třeba postupně a opakovaně upřesňovat a rozšiřovat.
S vlastní sexualitou se však děti setkávají mnohem dřív. Obvykle už ve školce, kdy si chlapečci všimnou, že holčičky čůrají nějak podezřele dlouho a komplikovaně. Obecně proto bývá doporučováno už ve školkovém věku být otevřený otázkám dětí v této oblasti, neodmítat je a reagovat na jejich dotazy s přiměřenou mírou detailu a popisnosti, která je pro dítě v daném věku srozumitelná. Každé zásadnější odmítnutí podání informací o lidské sexualitě by totiž dítětem mohlo být vnímáno jednak jako nepochopitelné a neopodstatněné, a tudíž narušující důvěru ve vztahu s rodičem, a jednak jako impuls se příště ptát jinde, či pátrat po informacích na vlastní pěst. A ono pátrání se v dnešní digitální době, v tomto případě bohužel, jmenuje Google. A zkuste si schválně do Googlu zadat slovo „sex“. Tomu, jak sexuální výchovu dětí zvládnout co nejlépe se však věnuje detailně velké množství sexuologických publikací. Pro nás bude důležitější, jak tyto informace nepodat a co nenechat děti, aby si domyslely třeba právě z toho internetu.