Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Jak neplodnost ovlivní váš vztah? Je to zkouška, která ho může i posílit, říká terapeutka Erika Vlasáková

V České republice se s neplodností potýká každý pátý až šestý pár. Psycholožka a párová terapeutka Mgr. Erika Vlasáková pro Marianne.cz prozradila, jaký vliv má neplodnost na vztah a jak se s touto situací vypořádat. Zároveň se podělila o své zkušenosti z praxe, které ukazují, že tato náročná situace může nakonec skončit šťastně a pár si může být díky ní blíže než kdy dřív.

Pro ženy, které se touží stát maminkou, je otázka neplodnosti přirozeně něco, čeho se obávají. Především pro ty, které se blíží do věku, jenž je všeobecně spojován s vyšším rizikem problémů s otěhotněním. Když k tomu ještě navíc nemají partnera, se kterým by chtěly založit rodinu, nebo mají dnes už běžně mladšího partnera, který má na děti ještě dost času, obavy se mohou zvyšovat. Přesně to je i můj případ. A přestože by se touto otázkou neměl nikdo zbytečně dopředu stresovat, často kolem sebe slyším názory, že v mém věku už to tak snadno nepůjde a ať na nic nečekám. Strach z toho, že pro mě bude brzy pozdě a nepodaří se nám počít, protože už na to budu „stará“, se zkrátka dere na mysl a mě občas napadne myšlenka, jaký by měla případně neplodnost dopad na šťastný a spokojený vztah. Zeptala jsem se proto psycholožky a párové terapeutky Mgr. Eriky Vlasákové, jaký vliv může mít takový problém na fungování páru.

Mohlo by se vám líbit

Neplodnost jako strašák žen po třicítce

Zná to téměř každá žena kolem třiceti let. Zvídavé a mnohdy všetečné otázky nejbližších rodinných příslušníku i těhotných kamarádek pokládané s cílem zjistit, zda už dotyčná také plánuje miminko. Nemluvě o gynekologických prohlídkách, kdy lékař začne ženě okolo 28 let hrozit, že má na dítko již nejvyšší čas. Proč je neplodnost novodobým strašákem?
marianne.cz

„Podle dat, která máme k dispozici, se v České republice potýká s neplodností každý šestý až pátý pár. Když vyjdu ze své terapeutické praxe, téma neplodnosti u mě řeší přibližně 5 % klientů. Z toho větší část jsou jednotlivci, převážně ženy. Na párovou terapii s tímto tématem přichází poměrově méně klientů, což se může odrážet v tom, že individuální terapie je všeobecně četnější než párová,“ říká na úvod terapeutka. Podle jejích slov však až 90 % párů, které vyhledají lékařskou pomoc, mohou díky moderním metodám léčby počít. Šance na dobrý konec je tedy poměrně velká.

Cesta však k tomu dobrému konci nemusí být krátká či jednoduchá. Jde zejména o to, jak se páru podaří tuto cestu společně absolvovat. Ať už je pár zaskočen tím, že tu miminko není hned, nebo se musí vyrovnat s faktem, že svého biologického potomka nebude mít nikdy, úspěšnost v této disciplíně je podle všeho nejzásadněji ovlivněna kvalitou daného vztahu. „Škála zkoušek, ve nichž musí pár obstát, je na této cestě pestrá. Každý problém, se kterým se potýkáme, nám spokojenost ve vztahu dočasně naruší. To patří k procesům zvládání a vyrovnávání. Zdravý vztah vnímám jako hlubší kvalitu budovanou v čase a tvořenou mnoha dílčími disciplínami. Učíme se spolu fungovat, komunikovat, řešit problémy, vnímat se, být si oporou a naplňovat potřeby. Pokud se nám to společně daří, jsme ve zdravém vztahu, a máme tak určitě vyšší pravděpodobnost, že i překážku v podobě neplodnosti spolu dokážeme překonat,“ konstatuje Vlasáková.

Mohlo by se vám líbit

Pravidlo 80:20 zachraňuje vztahy. V čem tkví jeho kouzlo?

O pravidle 80:20 jste možná slyšeli v souvislosti s hubnutím, kde znamená, že 80 % z našeho energetického přijmu by měly být nutričně bohaté potraviny pro zdravý životní styl, zatímco do zbylých 20 % spadá zmrzlina, popcorn, víno a další podobné neřesti. Ve vztazích se aplikuje stejný princip pravidla, ale trochu jinak.
marianne.cz

Problémy, které se mohou ve vztahu objevit

V terapii se poměrně často setkávám s tématem cyklického zklamání. Zcela přirozeně s každým pokusem, dalším krokem v procesu, přichází fáze doufání, nervozity a očekávání, ale také následného zklamání a truchlení. Každý v páru se může s tímto vyrovnávat rozdílným způsobem i tempem. Někdo je zaměřený hodně do budoucna, a tak rychle doufá v nový pokus, další možnosti cesty a řešení. Druhý ale může potřebovat poměrně delší čas na zpracování svého zklamání. Může tak dojít k nesouladu a pocitu nepochopení,“ vysvětluje Erika Vlasáková.

Mohlo by se vám líbit

Jedna fráze, která dokáže zničit vztah. I když ji tak nemyslíme, může napáchat mnoho škod

Slova dokážou opravdu hodně zranit a jejich následky bývají hlubší, než by si ten, kdo jimi ublíží, mohl uvědomit. Konkrétně jedna fráze patří mezi ty nejvíce zraňující, které můžeme říct někomu, koho milujeme. Proč tomu tak je a jak se k situaci postavit s chladnou hlavou?
marianne.cz

Stejně tak se problémy mohou týkat intimity. „Ze sexu se stává v určité dny povinnost, vytrácí se spontánnost a hravost. Najednou musíme, i když nechceme. Je těžké zachovat v intimitě potěšení, pokud jsme na cestě k početí již nějakou dobu a bez úspěchu. Navíc, pokud řešíme neplodnost cestou IVF (způsob mimotělního oplodnění, pozn. red.), je do naší intimity zasaženo zvenčí, často ne úplně příjemnou formou – vyšetření, odběry, zákroky, příkazy a doporučení,“ dodává terapeutka.

Nejčastější postoje k neplodnosti

„V tom, jak se k problému neplodnosti postavíme, hraje velkou roli několik faktorů. Jaký je náš vztah? Umíme společně překonávat překážky? Jakou roli hraje v mém životě rodičovství? Chci být rodičem, nebo své naplnění najdu i v jiných oblastech života? Dokážu svůj postoj sladit s postojem partnera/partnerky? Co vše k cestě za rodičovstvím jsem ochotný/ochotná podstoupit? Díváme se na to oba stejně?“ vyjmenovává terapeutka otázky, které si musí každý v takové chvíli položit.

Mohlo by se vám líbit

Jennifer Aniston a dalších sedm osobností, které se potýkaly s neplodností

Třiapadesátiletá hvězda z Přátel po dlouhodobých spekulacíh odhalila pro server Allure, že se o děti snažila, zkoušela i umělé oplodnění, ale neúspěšně. Jennifer Aniston přitom není jediná, kdo se s problémem neplodnosti z řad celebrit setkal.
marianne.cz

Dále Mgr. Vlasáková říká, že od prvních problémů s početím až po rozhodnutí k adopci či přijetí faktu, že rodiči nebudeme, vede velmi dlouhá cesta plná různých možností. Každý pár se může svobodně rozhodnout, kam až je po této cestě ochotný jít – od možnosti inseminace, IVF, dárcovství vajíčka či spermií, přes náhradní mateřství, adopci, atd. Je to cesta dlouhá a trnitá, která vyžaduje od každého z partnerů velkou míru vlastní práce, ale i vzájemně bezpečnou komunikaci o tom, jak se na té cestě cítíme, zda a kdy jsme připraveni udělat další krok a zda vůbec.

Kdy může neplodnost znamenat konec vztahu?

Ve vztazích, kde jsme nespokojení, může být první náznak problémů s početím impulzem k rozchodu. Také pokud je pro partnera či partnerku rodičovství základní životní hodnotou, kterou si ve vztahu s neplodným partnerem/partnerkou nenaplní, na partnerství se to dříve nebo později podepíše a vztah pravděpodobně skončí,“ říká Vlasáková. Také upozorňuje, že pokud jsme ve vztahu s člověkem, který má k rodičovství jasný, avšak odlišný postoj než my, doufat, že druhý změní názor, muže přinést obrovské množství frustrace a zklamání. Čím déle čekáme, tím větší tlak v sobě směrem k partnerovi tvoříme.

Mohlo by se vám líbit

Hádka neznamená rozchod. Jak vyřešit konflikt ve vztahu jednou provždy?

Pro každý vztah jsou naprosto přirozené občasné rozepře, ne vždy se totiž na všem shodnete. Ačkoli mohou zapříčinit aktuální nepohodu, vždycky z nich vzejde alespoň jedna lekce a poučení do budoucna. Zkušená psychoterapeutka Jana Gatěková radí, v čem mohou být konflikty užitečné a jak je řešit opravdu efektivně.
marianne.cz

Dejte partnerovi čas na zpracování emocí

„Je hodně důležité dát sám sobě čas zjistit, co to pro mě znamená. Každý potřebujeme svoje emoce zpracovat, dát jim prostor. Pokud chceme být svému partnerovi oporou, měli bychom mu umožnit bezpečně a bez odsouzení jeho emoce prožít. Staráme se o potřeby vlastní i o potřeby partnera. Můžeme se ptát, nabídnout oporu a podporu nebo vhled do vlastního prožívání této nelehké situace. Místo ujištění že to bude dobré, mnohdy stačí říct, že jsme tu pro sebe,“ radí Erika Vlasáková.

Neplodnost může pár sblížit

„Projít si tímto procesem bok po boku, jako tým, dává vztahu novou dimenzi pevnosti a odolnosti. Jako všechny zátěžové situace, jsme po jejím překonání sice unavení, ale silnější. Páry, které našly naplnění v jiných oblastech života, ať už společných nebo samostatných, oporu a pochopení v sobě navzájem, mohou žít velmi spokojený život i bez možnosti být rodiči. Rodičovství totiž nemusí být jedinou cestou, jak dát životu směr a smysl. Je mnoho cest, po kterých se můžeme vydat. Každý z nás je originál a stejně tak originální může být naše životní cesta,“ říká na závěr Erika Vlasáková.

Mohlo by se vám líbit

Jak definujeme neplodnost? A můžeme jí předejít?

Neplodnost. Toto téma rezonuje napříč veřejnými i neveřejnými diskuzemi. Jak se vůbec taková neplodnost definuje? Kolik lidí touto poruchou v Česku trpí? A lze tomu všemu předejít?
marianne.cz

Mgr. Erika Vlasáková

Jsem psycholožka a systemická terapeutka, s jednotlivci i páry pracuji od roku 2014. V terapii je pro mě důležité vytvořit bezpečné prostředí pro sdílení mnohdy těžkých a bolestných témat. Pracuji na základech systemické terapie, ale opírám se i o psychologické vzdělání a poznatky z praxe. Neradím, ale hledám spolu s klientem jeho zdroje, které může využít pro posun krok po kroku na své cestě za spokojenějším životem. Pomáhám mu podívat se na věci z dalších úhlů a nadhledu. Protože pokud se nám zdá, že jsme ve slepé uličce a není kam dál, možná se jen špatně díváme. Snažím se být bezpečím a podporou po dobu nezbytně nutnou, než ji klient najde sám u sebe a ve svém životě. Působím také na portále Terapie.cz.

Info ikona
Erika Vlasáková
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Jak vybrat sport pro dítě? Basketbal podporuje rodinné vztahy i týmového ducha, říká matka dvou sportovců

Jak vybrat sport pro dítě? Basketbal podporuje rodinné vztahy i týmového ducha, říká matka dvou sportovců

Rodina a děti
Jak být dítěti kamarádkou a zároveň si udržet respekt? Buďte sama sebou a nebojte se kreativity

Jak být dítěti kamarádkou a zároveň si udržet respekt? Buďte sama sebou a nebojte se kreativity

Rodina a děti
K softballu jsem přišla jako slepá k houslím, říká bývalá reprezentantka ČR a současná ředitelka školy

K softballu jsem přišla jako slepá k houslím, říká bývalá reprezentantka ČR a současná ředitelka školy

Rodina a děti
Jízda na koni: Vše, co potřebujete vědět, než své dítě zapíšete na nový sport

Jízda na koni: Vše, co potřebujete vědět, než své dítě zapíšete na nový sport

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM EUCERIN + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM EUCERIN + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit