Jak puberťáky na sociálních sítích kontrolovat ve zdravé míře
Čeho je moc, toho je zkrátka příliš. A kontrola dospívajících dětí na sociálních sítích není výjimkou. Je to zvláštní, když jste je v jejich věku neměli. Ale je potřeba pochopit, že dnes jsou běžnou součástí jejich životů, jelikož se na nich část z nich odehrává – zejména jejich propojení s kamarády. Namísto zákazu, či přílišné kontroly, které mohou vést k tomu, že si založí účet, jenž si budou vést podle svého, je tak dobré si s nimi vyjasnit určitá pravidla, jak na sítích fungovat:
-
Promluvte si s nimi o nebezpečí na sociálních sítích
Děti v tomto věku obvykle nespadnou do průšvihů na sociálních sítích, pokud vědí, jak ho rozpoznat. Pobavte se s nimi tedy o tom, jaká nebezpečí na nich hrozí – že by si neměly psát s náhodnými cizinci, že při sdílení svých příspěvků musí být opatrné a celkově, jak by se na nich měly chovat. Zde se hodí pustit jim i dokument V síti, aby věděly, co může nastat, pokud nebudou pravidla dodržovat.
-
Pomozte jim s nastavením soukromí
Zároveň je poučte i o tom, jak si nastavit na svém profilu soukromí a korigovat, kdo je sleduje. V nejlepším případě založte účet s nimi a s nastavením jim pomozte.
Otevřená konverzace je základ. Sociální média jsou velkou součástí jejich světa. Ptejte se, koho tam sledují, jaké účty je baví nebo s kým si píší.
-
Mějte pravidla pro používání telefonu
Zároveň je ale dobré, když mají nějaké hranice a i život, v němž dokáží být fyzicky i duchem přítomné. Povolte tedy používání mobilu pouze pár hodin denně, nebo jej zakažte u domácích úkolů či u večeře. Zde záleží na věku dítěte a na vašem úsudku.
-
Důvěřujte, ale prověřujte
Děti v tomto věku mají tendence mít tajnosti a rodičům trochu lhát. Neříkáme, ať jste helikoptérovými rodiči a obsesivně je na sítích sledujete. Ale je dobré mít je mezi sledujícími a vidět, co si tam dávají a zda to je v souladu s tím, co jste si řekli.