Přitom je to tak jednoduché. Stačí se zeptat dětí: Chceš, aby k nám přišel Mikuláš, anděl a čert? Nechceš? Ok. Chceš se na ně jít podívat s námi ven? Chceš být ve školce, až tam přijdou? Tohle je obzvlášť nedoceněná otázka, protože školka pro dítě nemusí být bezpečné prostředí, pro některé děti je stresující ažaž i v běžných dnech, natož když tam přijde Mikuláš a rodiče nejsou v dosahu.
Ono to totiž platí tak nějak obecně: že ptát se dětí je většinou dobrý nápad. Protože zvát mikulášskou trojici bez optání domů je zrada na dítěti. Domov má být bezpečné prostředí, přístav, kde si chceme odpočinout od nebezpečí venkovního světa. To platí pro dospělé stejně jako pro děti. Trauma si ale dítě může lehko odnést i z čertovské show na náměstí, zvlášť když se čerti posilují slivovicí a bez varování bafají i na nejmenší děti. A jejich dospěláci tomu přihlížejí, shovívavě se usmívají a uklidňují k smrti vyděšené děti, že čert jim nic neudělá - však přece tradice, ne?
Když už mluvíme o té tradici, tak pokud byste měli pocit, že své děti o něco ochuzujete, pokud čerty z dnešního dne vynecháte, můžete být v klidu: čerti (a v různých zemích různé jiné strašidelné postavy - třeba Krampus v Rakousku, Knecht Ruprecht v severním Německu, Černý Petr v Nizozemsku nebo Schmutzli ve Švýcarsku) začali se svatým Mikulášem chodit nejspíš až někdy v 17. století. Do té doby chodil Mikuláš sám.
Ať už to uděláte jakkoli, platí, že co jednomu připadá jako fajn zábava, může jiné dítě traumatizovat na celý život. A koktání se odstraňuje opravdu těžko. Tak krásný mikulášský den bez traumat!