Ačkoliv se možná chvílemi o šikaně tolik nemluví, stále zůstává velkým problémem. Podle výzkumu organizace Schola Empirica se zhruba jedna pětina žáků na českých školách setkává s jistým druhem šikany. U většiny přitom převládá fyzické napadení, které se vyskytuje ve 21 %, a verbální, jenž se objevuje v 19 % případů, formy se ale velmi často kombinují.
Nyní jsou české školy ovšem opět o krok blíže k tomu, aby jejímu výskytu zabránily. Od příštího školního roku 2023/2024 totiž budou moci využívat komplexní program prevence a intervence šikany, který učí pedagogy efektivně šikaně předcházet a samostatně ji řešit. Jedná se o finský program KiVa, který ve Finsku snížil výskyt šikany o 61 % a v Holandsku dokonce o 64 %. V České republice byl výše zmiňovanou organizací, která dělala výzkum v oblasti šikany, poslední dva roky testovaný, aby byl připravený k implementaci do českých škol.
Výsledky pilotního testování došly k závěru, že by měl mít i na české žáky velmi pozitivní dopady. Je přitom postavený na tom, že by téma šikany nemělo být tabu a že díky otevřenější komunikaci je možné odhalit i skrytou šikanu. To z toho důvodu, že poté nejen žáci, ale i učitelé si šikany a jejích projevů častěji všímají a mluví o nich. „Program vede u větších kolektivů k častějšímu kontaktu s učiteli, kteří mají příležitost poznat třídní kolektiv z jiné perspektivy. V neposlední řadě z pilotáže také víme, že děti aktivity programu baví a rády o různých tématech z lekcí diskutují,“ říká Egle Havrdová, ředitelka organizace, která se ny výzkum zaměřila.