Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Bezpečnost dětí na internetu: Zásady a nástroje, které je pomohou chránit

Moderní technologie a internet jsou dnes v naprosté většině součástí mnoha dětských životů. Zejména u dospívajících. Nedá se, a ani není zrovna nejlepší, jim zabraňovat v jejich užívání. Rozumnější je jim vysvětlit, jak se na nich pohybovat.

Tereza Čaladi | 12. 07. 2023

Pro nás, co jsme vyrůstali bez smartphonů, je chvílemi náročné pochopit, že to je pro spoustu dnešních dětí nepředstavitelné. Ale doba se mění a u dětí v pubertě často dochází k tomu, že jejich reálný svět je propojený s tím na sociálních sítích. Pokud na nich tedy nejsou, mohou čelit vyloučení z kolektivu, což s sebou nese riziko různorodého trápení. Kromě benefitů, jako je například kontakt na dálku, prohloubení přátelství skrz zprávy či seznámení se s novými podobně smýšlejícímu lidmi, tu je ovšem i druhá stránka internetu, ta nebezpečná, která zahrnuje predátory, ukradení identity či kyberšikanu.

Každá mince má dvě strany. V tomto případě ale není zákaz sociálních sítí či technologií tou nejlepší cestou. Podle odborníků pomůže spíše správná edukace.

Mohlo by se vám líbit

Helikoptéroví rodiče a sociální sítě aneb Když sledujete své děti v online světě jako z vrtulníku

Vědomí, co se dětem v pubertě na sociálních sítích může stát, je děsivé. Ale dohlížení na ně na každém kroku není úplně řešením. Budou se mu totiž chtít vymanit, což pro ně znamená vytvoření účtu, o kterém rodiče neví a na kterém si budou dělat, co chtějí. Máme pro vás tipy, jak zajistit jejich bezpečí bez toho, aniž byste je museli špehovat.
marianne.cz

Jak děti před nebezpečím internetu ochránit

Mluvte s nimi. Zde rozhodně není cestou pustit je do jámy lvové a čekat, až se spálí. Je nutné dětem představit, jak tento svět funguje a jaké nebezpečí je tam může potkat.

Zásady pro dodržování bezpečnosti na internetu, které je dobré dětem vštípit:

Odbornice z oboru doporučují následující bezpečnostní pravidla, která by se podle nich měla na internetu dodržovat a která je podle nich dobré předat dětem.

  • Hlídat si svou online identitu. Online identita je vlastně osobnost dětí v online prostoru. A aby ji měly pod kontrolou, měly by dbát na to, aby jim ji nikdo nemohl jen tak zcizit. Prvním krokem k tomu je silné heslo, dalším ho s nikým nesdílet. „Vyplatí se mít silné heslo – 12 a více znaků, nepředpověditelná slova kombinovaná se znaky a čísly – a unikátní heslo pro každou online službu, tedy nemít stejné heslo například na e-mail i na Instagram,“ vysvětluje klientská ombudsmanka a předsedkyně správní rady nadace Moneta Clementia a ředitelka Compliance společnosti Moneta Money Bank Stanislava Hejnová.

  • Pozor na to, co o nich kde a kdo vidí. Stejně jako ve fyzickém světe by děti neměly s cizími lidmi sdílet své celé jméno, adresu či telefonní číslo a dávají pozor na to, s kým se baví, to stejné by měly dělat i na internetu. Tedy dávat si pozor na to, jaké informace o sobě si někam dávají a kdo je vidí. To stejné platí i pro fotografie. Jedním ze způsobů, jak to učinit, je mít zamčené profily a pečlivě si vybírat, koho si do tohoto prostředí pustí.

  • Nedůvěřovat. Podle Hejnové je extrémně důležité dát si na internetu pozor na podvodníky a naučit děti kriticky přemýšlet. „Podvodnou online identitu si může vytvořit každý a vydávat se za někoho jiného je velmi jednoduché. Bohužel i kamarád na síti může o svoji identitu přijít, takže i divné chování kamaráda může signalizovat, že to není ten, koho dítě zná,“ říká. A to se netýká pouze profilů na sociálních sítích, ale i různých služeb. „Vždy je potřeba přemýšlet nad tím, proč stránka či služba vyžaduje nějaké informace. Pokud mi někdo pošle odkaz na 'hlasování v nějaké soutěži', než na něj kliknu, měl/a bych si říct, Proč chce hlasování moje osobní údaje? K čemu je potřebují?' Pokud to není běžné, tak to neudělám,“ dodává.

  • Navštěvovat pouze bezpečné stránky. V neposlední řadě je nutné s dětmi probrat a hlídat, jaké stránky a sítě na internetu jsou bezpečné, a jaké nikoliv. S tím může pomoci i rodičovská kontrola. Chytré telefony a tablety děti svádí k neustálému surfování na internetu, sledování videí či hraní her. Při tom se mohou dostat k obsahu, který pro jejich věk není vhodný, ať už jde o násilná videa, dezinformační portály či pornografii. Proto existují užitečné programy rodičovské kontroly, které umožní určité webové stránky zablokovat. Je třeba však myslet na to, že nejsou všemocné. U mladších dětí budou fungovat skvěle, u starších dětí je efektivnější vzájemná komunikace a domluva. Vysvětlujte jim, proč jim určité věci nechcete dovolit a dejte jim i možnost s ohledem na jejich věk tato omezení ovlivnit,” radí Vladimíra Žáčková, specialistka na kyberbezpečnost ve společnosti ESET.

Edukační videa

Kromě konverzace mohou se vzděláváním dětí o tom, jak se na internetu pohybovat, pomoci edukační videa, která vznikla za tímto účelem. Někdy jsou technologie přeci jen nápomocné. A zrovna v tomto případě mohou být videa, která děti zaujmou, i efektivnější.

  • Pohádky pro mladší děti

Za účelem, jak naučit děti, aby se chovaly v online prostoru, vznikl pětidílný seriál Hey Pug!, který je součástí celosvětové iniciativy Safer Kids Online. Za celým tímto projektem stojí ESET, firma působící v oblasti kybernetické bezpečnosti. Každý díl z animované série se zaměřuje na konkrétní oblast internetové bezpečnosti. Děti tak zjistí například, proč by neměly komunikovat v online prostoru s neznámými lidmi či co je to hoax. Tento seriál je vhodný zejména pro děti do 10 let.

  • Dokument pro starší

Starší děti možná zaujme spíše dokumentární snímek V síti, který ukazuje, že se na internetu pohybují i predátoři. A co se může stát, pokud nebudou opatrné.

Mohlo by se vám líbit

V jakém věku pořídit dítěti mobil a jak zajistit, aby na něm bylo v bezpečí

Ať už mobily považujete za skvělý prostředek k zajištění bezpečnosti vašeho potomka, nebo za ztělesněné zlo, nejspíš se nevyhnete tomu, že ho po vás bude jednou chtít. Na jejich obalech ale bohužel neexistuje nápis „vhodné pro děti od sedmi let“. Proto jsme se pro vás onen „vhodný věk“ pokusili zjistit.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Rodina a děti
Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Rodina a děti
Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Rodina a děti
Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit