Batoh nebo aktovku? Vyberte první školní tašku pro dítě zodpovědně!
Z batolátka je už předškolák a v září ho čeká významný krok – poprvé usedne do školní lavice. Nejdůležitější součástí jeho školácké výbavy bude taška. Dítě bude jistě bazírovat na designu, vy musíte hrát roli zodpovědné maminky a vybrat model, který se bude líbit, nabídne dostatek prostoru, ochrání a podpoří zdravý vývoj zad! Co nesmíte podcenit a je lepší zvolit aktovku, nebo batoh?
Rozdíly jsou už minimální
Ještě před několika lety platilo, že prvňáčci zodpovědných rodičů museli mít na zádech výhradně aktovku. Doba se změnila, technologie pokročily a chytré hlavy přeměnily i design klasických batohů tak, že svými vlastnosti vyrovnávají školní aktovky a v něčem je dokonce i převyšují. Dilema, jestli koupíte batoh nebo aktovku, řešit příliš nemusíte – nutné je se zaměřit na funkčnost.
Pohodlí pro zdravá záda
Školní batohy pro prvňáčky musí mít vyztužená záda. Má to své důvody, protože výztuha:
- podporuje správné – rovné držení zad
- současně zabraňuje změnám tvaru tašky a poškození školních pomůcek.
Většina modelů má ergonomicky tvarované polstrování na zádech, což je pro děti, které musí každý den nosit i několik kilogramů těžkou výbavu, příjemné. Bývá polstrované nebo z polyurethanové pěny. Je třeba také zkontrolovat popruhy. Lepší jsou ty polstrované.
Jak správně nosit školní tašku?
I sebelepší výztuha nebude nic platná, když dítě nebude tašku správně nosit. U tašky je důležité, aby její vrchní část byla rovnoměrně s rameny. Jeho dno by mělo být maximálně v úrovni beder, v žádném případě ne pod nimi.
Další 2 důležité prvky
Praktičtější je koupit školní batohy nebo aktovky s vnitřním členěním prostoru. Pomůže to v organizaci učebnic, sešitů a dalších doplňků. Myslete na bezpečnost! Batoh by měl mít reflexní prvky. Pamatujte – dítě s reflexním prvkem je vidět až na 200 m, zatímco bez nich třeba jen na 20 m! Pokud batoh reflexní prvky nemá, dokupte je. Prodávají se odznaky, přívěsky a jiné.