Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Zapojení dětí do domácích prací je skvělým způsobem, jak je naučit zodpovědnosti, samostatnosti a důležitosti týmové práce. Avšak motivovat je k tomu může být někdy obtížné. Jak dosáhnout toho, aby se děti aktivně zapojily a ještě je to bavilo? Podívejme se na několik ověřených tipů.

Veronika Zvonková | 12. 06. 2024

1. Začněte brzy

Čím dříve děti začnou pomáhat, tím lépe. Malé děti mají přirozenou touhu napodobovat dospělé, takže je ideální začít s jednoduchými úkoly již v předškolním věku. Uklízení hraček, utírání prachu nebo zalévání květin pro ně může být zábavou, a přitom je to připraví na složitější úkoly v budoucnu.

2. Udělejte z úkolů hru

Děti milují hru a soutěžení. Proměňte domácí práce v zábavu – například tím, že z úklidu uděláte závod o to, kdo rychleji uklidí pokoj. Nebo vytvořte systém, kde děti získávají body za splněné úkoly, a na konci týdne je mohou vyměnit za malé odměny.

Mohlo by se vám líbit

Děti a domácí práce: proč jsou pro ně dobré a kdy by s nimi měly začít

Mytí nádobí, vynášení odpadků, uklízení pokoje...nejspíše se jedná o činnosti, které vás jako děti otravovaly a možná tak teď přemýšlíte nad tím, zda je vyžadovat po vašich dětech. Rozhodně ano! My vám přinášíme proč a jak na to.
marianne.cz

3. Buďte příkladem

Děti se učí především pozorováním. Když uvidí, že se sama aktivně zapojujete do domácích prací a že to berete jako normální součást života, budou vás chtít napodobovat. Mluvte pozitivně o domácích úkolech a ukažte, že vám na čistotě a pořádku doma záleží.

4. Chvalte a oceňujte

Pozitivní posílení je klíčem k motivaci. Pochvalte děti za jejich snahu a práci. Děti, které cítí, že jejich práce je oceněna, budou mít větší chuť se zapojit i v budoucnu. Není třeba velkých odměn – někdy stačí slova chvály nebo speciální pochvala během rodinné večeře.

5. Učte je postupně

Nezapomínejte, že děti se učí postupně. Nedávejte jim hned na začátku příliš složité úkoly. Začněte s něčím jednoduchým a postupně přidávejte další úkoly. Dejte jim jasné instrukce a buďte trpělivá. Děti se učí praxí a potřebují čas na to, aby si osvojily nové dovednosti. 

6. Upravte úkoly podle věku

Domácí práce by měly být přizpůsobeny věku a schopnostem dítěte. Mladší děti mohou pomáhat s drobnými úkoly, jako je prostírání stolu nebo sbírání špinavého prádla, zatímco starší děti mohou zvládnout složitější úkoly, jako je mytí nádobí nebo vysávání.

Mohlo by se vám líbit

Své děti rozhodně naučte těchto 5 hodnot. Vyrostou z nich dobří lidé a budou mít šťastnější život

Každý rodič doufá, že z jeho dítěte vyroste dobrý člověk. Věří, že bude mít správně nastavený morální kompas, který ho po celý život povede ke správným rozhodnutím a krokům. Rozvíjení charakteru a morálních hodnot u dětí má minimálně stejnou, ale spíš větší důležitost, než akademické znalosti. Určují totiž to, kým jsou lidé ve školních letech i v dospělosti. Kterým hodnotám děti učit, aby vedly šťastný a na morálních hodnotách založený život?
marianne.cz

7. Vytvořte rutinu

Pravidelnost je důležitá. Pokud děti vědí, že každý den mají určité úkoly, stanou se tyto činnosti součástí jejich denní rutiny. Můžete jim pomoci vytvořit seznam úkolů, které je potřeba splnit, a tím jim usnadnit organizaci.

8. Vysvětlete význam domácích prací

Pomozte dětem pochopit, proč jsou domácí práce důležité. Vysvětlete jim, jak každá malá pomoc přispívá k celkové pohodě a pohodlí celé rodiny. Když děti vidí, že jejich práce má smysl, budou se do ní více zapojovat.

9. Udělejte z toho rodinnou záležitost

Zapojte celou rodinu do domácích prací. Udělejte z toho společný čas, kdy každý přispívá svým dílem. Společná práce může posílit rodinné vazby a ukázat dětem, že jsou důležitou součástí rodiny.

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Rodina a děti
Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Rodina a děti
Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Rodina a děti
Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

Cestování s dětmi: Vyrazte na podzim na Dolní Moravu za přírodou i adrenalinem

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit