3. Sebeúcta jako nejlepší dar
Život není naplněn pouze úspěchy a ne všechny dny jsou skvělé. Pojďme dětem ukazovat, že i když se nám zrovna nedaří a nemáme svůj den, svět se nehroutí a neznamená to, že jsme špatní. Ukazujeme dětem, že za všech okolností jsme hodní lásky a umíme se ocenit. Způsob, jakým se jako rodiče pereme s frustrací nebo mrzutou náladou, od nás děti do velké míry okoukají. Nemluvme o sobě tak, jak nechceme, aby o sobě mluvilo naše dítě. Dejme si pozor na sebesnižující věty jako "dneska vypadám příšerně, zase jsem ztloustla" nebo "dneska to zase určitě všechno pokazím", případně "to se opravdu může stát jenom mně".
4. Projevujte vděčnost
Některé věci nám připadají jako samozřejmost a nemáme potřebu o nich mluvit. I přesto je dobré umět za něco upřímně poděkovat a ujistit ostatní, že to, co pro nás dělají, nebereme jako samozřejmost. Občas před dítětem vyjádřete partnerovi, jak jste vděčná za to, že ho máte.
5. Mluvte a naslouchejte
Smutek, vztek, lítost, radost… všechny emoce jsou přirozené a za žádnou se nemusíme stydět. Normalizujme emoce tím, že se o ty vlastní s dětmi podělíme. Klidně řekněte, že jste měli těžký den v práci, protože jste měli konflikt s kolegou, jste unavení a vyčerpaní, ale že se z toho určitě do rána vyspíte. Dítě se od vás může naučit, že negativní emoce jsou běžné a především trvají jen omezenou dobu. Zrovna tak můžete jít dítěti skvělým příkladem v tom, jak si nasloucháte ve vztahu mezi partnery, nebo třeba vámi a vaší kamarádkou. Dítě má vidět váš živý zájem o druhého člověka a snahu mu naslouchat a pochopit ho. Zároveň vidí, že nemusíte se vším souhlasit a zároveň daného člověka respektovat. Lépe se tak naučí myslet samo za sebe.