Zahradní pokojíčky Ferdinanda Lefflera
Soutěž ukončena. Gratulujeme Mileně Buřinské, Rutě Peterkové a Vlastě Novické.
„Chceme zatočit s velkým neduhem českých zahrad, kdy lidé při budování zapomínají na to podstatné – na koncept celé zahrady,“ vysvětluje zahradní architekt Ferdinand Leffler. Čtěte dál a vyhrajte jeho zbrusu novou knihu Zelené pokoje.
Nejdůležitější při plánování nové zahrady je trpělivost. Dá se celý proces nějak urychlit, abychom se z ní mohli radovat hned a ne čekat několik let, až všechny vyroste?
Trpělivost není nejdůležitější. Nejdůležitější je nadhled, uvědomit si, že něco dokáží rostliny, ale že velkou část „práce“ za nás odvede chytrá architektura. Zahrada se dá prostě založit tak, abychom se z ní radovali hned. Zeleň - stromy, keře a květiny musí vyrůst, ale praktické rozvržení pochozích ploch, správně umístěné drobné stavby, třeba ploty, paravány, ty nám dodají okamžitě nový zážitek zahrady a zkvalitnění života v ní. Na pořádný strom a zelený živý plot budu čekat roky, ale třeba vysoké trvalky mají už po roce tak bujnou hmotu, že nám prostor dokáží dobře definovat, rozčlenit ho. A pokud mám finance na to, abych si koupil vzrostlé stromy nebo živé ploty, tak existují opravdu kvalitní firmy, které je dodají v téměř jakékoliv velikosti.
Zahrada se dá založit tak, abychom se z ní radovali hned.
Čím začít?
Chceme zatočit s velkým neduhem českých zahrad, kdy lidé při budování zahrad zapomínají na to podstatné – na koncept celé zahrady. Tenhle základní moment rozvržení zahrady mi v českých zahradách opravdu hodně chybí. Začínáme tím, že nakupujeme v zahradnictví to, co mají vystaveno vpředu, co zrovna kvete. A na konci se nám to překvapivě na zahradě nepotká. Takže nejdůležitější je koncept. Potom je důležité neudělat žádné zásadní technologické chyby – patří sem zpracování půdy, práce s dešťovou vodou a revyužívání vody na vlastním pozemku.
Co by v žádné zahradě nemělo chybět?
Nesmí chybět strom, pohoda a radost.
Nesmíme zapomenout na dostatek místa pro venkovní pohodu.
V knize Zelené pokoje jednotlivá místa v zahradě přirovnáváte k místnostem v domě. Jak tedy správně zahradu rozdělit?
Nemyslím tím nějaké bariéry, nebo zátarasy. Zahrada by měla fungovat kompaktně jako celek. Díky členění zelení, nebo třeba paravány a drobnými zídkami v ní ale dokážeme vytvořit pocit útulna, takové „pokojíčkovito“. Abyste se v zahradě necítili ztraceně, věděli jste, kam si zajít vydechnout s knížkou, kde řádí děti a kde naštípáte dříví do krbu a do ohně.
Stále větším problémem je sucho, jak zakládat zahradu i s ohledem na měnící se klima, abychom nemuseli stále zalévat?
Na tohle téma jsme v připravili speciální přednášku i workshop, sucho se stává opravdu velkým problémem, ale my na něj můžeme své zahrady docela dobře adaptovat. Základem je vědět, kolik opravdu potřebuju trávníku – obecně je ho v zahradách přespříliš. Je to velký žrout vody i péče. Tam, kde trávník nepotřebuju, ho nahradím trvalkovými záhony.
Dalším pilířem v boji proti suchu je zadržování vody na vlastním pozemku. Vodu, která mi na pozemek nateče, se snažím zachytit, udržet a postupně po zahradě distribuovat. Ne říkáme pravidelným bezmyšlenkovitým každodenním umělým závlahám. Podporujeme jen „smart“ zalévání. Když už to jinak nejde a květiny to potřebují. Třetím velkým pomocníkem je vysazovat velké stromy. Stín koruny je nejlepší klimatizací, i kořeny zadržují vláhu v půdě.
A pátým pilířem je výsadba vhodných rostlin, které nepotřebují tolik vody. Jsou lokální, nepotřebují tolik naší péče a v prostředí dobře obstojí.
V každé zahradě je nejdůležitější alespoň jeden vzrostlý strom.
Jak správně zkombinovat rostliny, aby byla zahrada krásná celoročně?
Ano, proměnlivost zahrady během dne i během roku je právě jedna z jejích nejkrásnějších vlastností, kterou nám statický byt nikdy nedá. Ne nadarmo se ale zahradní architektura studuje pět nebo šest let, správná kombinace rostlin je alchymie, kterou se zahradník učí po celý život. V naší knížce Zelené pokoje jsme ale připravili 12 unikátních návrhů trvalkových pro různá stanoviště. Připravily je pro nás tři výjimečné zahradní architekty. Když se jejich doporučením budete řídit, uvidíte, že vás záhon bude těšit opravdu po celý rok.
O autorovi:
Ferdinand Leffler (1978) vystudoval obor krajinné plánování v kombinaci se zahradním inženýrstvím na České zemědělské univerzitě. Absolvoval stáže ve Spojených státech a Anglii. Je zakladatelem ateliéru Flera, který patří k největším v Evropě a který se věnuje veřejným i soukromým projektům v Evropě i ve světě — v Kanadě, ve Střední Americe nebo africkém Zanzibaru. Několikrát získal titul Zahrada roku.
Je moderátorem ceněného televizního pořadu Ferdinandovy zahrady, který vysílá Česká televize. Pořádá každoroční výstavu umění ve veřejném prostoru Umění ve městě, je spolumajitelem a jedním z kurátorů galerie exteriérového umění Flera Gallery. V rámci Flera Academy se snaží o osvětu v oblasti zahradní architektury a diskusi mezi odbornou a laickou veřejností. Má čtyři děti a se svou velkou rodinou žije v domku nedaleko Prahy. „Mám rád pohodu a lidi a to je pro mě vlastně základ mé architektury. Rád se směju a jím, jsem Střelec a nedovedu si život představit bez psiska po svém boku.“
Soutěžte s námi o 3 x eknihu "Zelené pokoje”!
Soutěž potrvá do 25.5.
Foto: Atelier Flera